Correll_Dohlmann

Ane Marie KristensdatterAge: 68 years18151884

Name
Ane Marie Kristensdatter
Birth December 18, 1815
Alias
Anne Marie Christensdatter, Ane Marie Christensdatter og Ane MarieChristensen

Christening February 25, 1816 (Age 2 months)
MarriageHans AndersenView this family
May 21, 1842 (Age 26 years)
Birth of a son
#1
Niels Peter Hansen
March 31, 1852 (Age 36 years)
Christening of a sonNiels Peter Hansen
July 11, 1852 (Age 36 years)
Marriage of a childNiels Peter HansenNielsine PetersenView this family
May 16, 1878 (Age 62 years)
Death of a husbandHans Andersen
July 30, 1883 (Age 67 years)
Burial of a husbandHans Andersen
August 2, 1883 (Age 67 years)
Death April 7, 1884 (Age 68 years)
Burial April 14, 1884 (7 days after death)
Family with Hans Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: May 21, 1842Ørslev kirke, Løve herred
10 years
son

Shared note
Ane Marie Kristensdatter alias Anne Marie Christensdatter, Ane Marie Christensdatter og Ane Marie Christensen Født: 18-12-1815 i Ørslev sogn, Løve herred og hjemmedøbt der samme dag. Fremstillet 25-02-1816 i Ørslev kirke, Løve herred. Moderen introduceret samme dag. Datter af Kristen Kristophersen, skrædder og hustru Boel Hansdatter, husfolk på Ørslev mark. Kilde: KB-opslag 70, nr. 3. (Ørslev) - Solbjerg sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1813-1849. KB_M_326_2a_003_007211078_00072 Gift 21-05-1842: Ungkarl Hans Andersen af Ørslev, 23 år gl., gifter sig 21-05-1842 i Ørslev kirke, Løve herred med pigen Ane Marie Christensdatter (Kristensdatter) af Ørslev, 27 år gl. Kilde: KB-opslag 193, nr. 1. (Ørslev) - Solbjerg sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1813-1849. KB_M_326_2a_003_007211078_00195. Død 07-04-1884: Ane Marie Christensen dør 07-04-1884 i Bakkendrup sogn, 68 år gl., og bliver begravet 14-04-1884 på Bakkendrup kirkegård. Enke efter husmand Hans Andersen i Bakkendrup. Kilde: KB-opslag 31, nr. 1. Bakkendrup sogn. Løve h. Holbæk a. År 1877-1891. KB_299_2_003_K02-02-A Folketællinger: FT-1850: Holbæk, Løve, Gierslev, Gierslev By, 1 hus, 17, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C8461: Hans Andersen, 31, Gift, Tæggemand, husfader, Finderup, Holbæk Amt >> Anne Christensdatter, 35, Gift, Hans Hustru, Ørslev, Holbæk Amt Anders Hansen, 8, Ugift, Deres barn, Ørslev, Holbæk Amt Christen Hansen, 6, Ugift, Deres barn, Solbjerg Sogn, Holbæk Amt Bodil Kirstine Hansen, 1, Ugift, Deres barn, Her i Sognet FT-1860: Holbæk, Løve, Finderup, Høng Skoledistrikt, Høng By, Et Hus, 73, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5669: Hans Andersen, 44, Gift, Husfader. Tækkemand, Finderup Sogn, Holbæk Amt >> Ane Marie Christensdatter, 47, Gift, Hans Kone, Ørslev Sogn, Holbæk Amt Bodil Kirstine Hansen, 11, Ugift, Deres Barn, Gierslev Sogn, Holbæk Amt Niels Peder Hansen, 8, Ugift, Deres Barn, Sæby Sogn, Holbæk Amt Hans Christian Hansen, 4, Ugift, Deres Barn, Sæby Sogn, Holbæk Amt Karen Sophie Hansen, 3, Ugift, Deres Barn, Sæby Sogn, Holbæk Amt Hans Christensen, 59, Gift, Konens Broder. Almisselem, Ørslev Sogn, Holbæk Amt FT-1880: Holbæk, Løve, Bakkendrup, Bakkendrup By og Bakkendrup Sogn, Et Hus, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5086: Kristen Hansen, 35, Gift, Husfader Dagleier i Agerbruget, Soelberg Sogn Ellen Kirstine Nielsen, 29, Gift, hans Kone, Hallensløv Sogn Anna Kirstine Hansen, 10, Ugift, deres Datter, Gjerslev Sogn Niels Peter Hansen, 8, Ugift, deres Søn, Gjerslev Sogn Hans Kristian Hansen, 5, Ugift, deres Søn, Her i Sognet Frederik Kristian Hansen, 1, Ugift, deres Søn, Her i Sognet Hans Andersen, 60, Gift, Husfader Lever af sin Aftægt, Finderup Sogn >> Ane Marie Kristensdatter, 64, Gift, hans Kone, Onslev Sogn Hans Kristian Hansen, 22, Ugift, deres Søn forsørges af Fattigvæsenet, Sæby Sogn Karen Sophie Hansen, 21, Ugift, deres Datter boer hos sine Forældre, Sæby Sogn Udøbt Drengebarn, Under 1 Aar, Ugift, hendes Søn, Her i Sognet Note: Ane Marie Kristensdatter er Arly og Bennys tipoldemor