Correll_Dohlmann

Peder ClausenAge: 71 years18261898

Name
Peder Clausen
Birth September 11, 1826
Alias
Peder Klausen

Occupation
Smed i Hallenslev sogn

Hjemmedøbt September 1826
MarriageAne Kirstine PedersdatterView this family
October 29, 1852 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Nielsine Petersen
November 27, 1857 (Age 31 years)
Christening of a daughterNielsine Petersen
March 14, 1858 (Age 31 years)
Marriage of a childNiels Peter HansenNielsine PetersenView this family
May 16, 1878 (Age 51 years)
Death July 7, 1898 (Age 71 years)
Burial July 12, 1898 (5 days after death)
Family with Ane Kirstine Pedersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: October 29, 1852Hallenslev kirke
5 years
daughter

Shared note
Peder Clausen alias Peder Klausen Født: 11-09-1826 på Vejbysønder Mark, Ottestrup sogn og hjemmedøbt der. Søn af hr. Klaus Ibsen (alias Claus Jeppesen) og Mette Hansdatter på Vedbysønder Mark. Kilde: KB-opslag 25, nr. 6. Ottestrup sogn (ny). Slagelse h. Sorø a. År 1815-1838. KB_M_426_3_011_007221032_00027. Faderen: Klaus Ibsen dør 11-08-1831 på Vedbysønder Mark, Ottestrup sogn, husmand, 48 år gl., og bliver begravet 15-08-1831 på Ottestrup kirkegård. Kilde: KB-opslag 237, nr. 5. Ottestrup sogn (ny). Slagelse h. Sorø a. År 1815-1838. KB_M_426_3_011_007221032_00240. Konfirmeret i 1841 i Ottestrup kirke. Søn af afdøde husmand Claus Jeppesen og efterlevende enke Mette Hansdatter. Kilde: KB-opslag 46, nr. 1. Ottestrup sogn (ny). Slagelse h. Sorø a. År 1839-1863. KB_M_426_3_012_007221032_00373 Erhverv: Smed i Hallenslev sogn Gift 29-10-1852: Smed Peder Clausen af Hallenslev, 26 år gl., gifter sig 29-10-1852 i Hallenslev kirke med enke Ane Kirstine Pedersen af Hallenslev, 30 år gl. Forlovere: Smed Hans Clausen af Slagelse Byskov og snedker Ditlev Olsen af Hallenslev. Kilde: KB-opslag 71, nr. 3. Hallenslev sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1843-1866. KB_M_306_3_017_007211135_00663. Død 07-07-1898: Peder Clausen dør 07-07-1898 i Hallenslev by, Hallenslev sogn, 71 år gl., og bliver begravet 12-07-1898 på Hallenslev kirkegård. Gift, smed i Hallenslev, Hallenslev sogn. Efterlevende hustru (Ane) Kirstine Pedersen i Hallenslev. Født 11-09-1826 på Vejbysønder Mark, Ottestrup sogn, søn af husmand Claus Jeppesen (læs: Klaus Ibsen) og hustru Mette Jensdatter (læs: Hansdatter) på Vedbysønder Mark. Kilde: KB-opslag 83, nr. 3. Hallenslev sogn. Løve h. Holbæk a. År 1892-1902. KB_1892_306_3_007_0149a-DM. Folketællinger: FT-1834: Sorø, Slagelse, Ottestrup, Skovsøe Bye, Gaard, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6872: Niels Jensen, 58, Gift, Gaardmand Ane Madsdatter, 57, Gift, Hans Kone Niels Jensen, 26, Ugift, Deres Barn Peder Nielsen, 20, Ugift, Deres Barn Jens Nielsen, 17, Ugift, Deres Barn Hans Nielsen, 15, Ugift, Deres Barn Stine Nielsdatter, 24, Ugift, Deres Barn Caroline Rolandsdatter, 6, Ugift, Deres Pleiedatter Mette Hansdatter, 45, Enke, Inderste, lever af Haandarbeide >> Peder Clausen, 8, Ugift, Hendes Søn FT-1840: Sorø, Slagelse, Sankt Mikkels Landsogn, Skovsøe, et Huus, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B8629: Niels Olsen, 33, Gift, Jordbruger Maren Thomasdatter, 29, Gift, hans kone Ole, 6, Ugift, deres Børn Rasmus, 4, Ugift, deres Børn Karen, 1, Ugift, deres Børn Kirsten Pedersdatter, 16, Ugift, Tjenestepige Mette Hansdatter, 52, Enke, Væverske >> Peder Clausen, 14, Ugift, hendes Børn FT-1845: Sorø, Slagelse, Slots Bjergby, slots bjergbye, Huus, 30, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3339: Johan Joseph Tommesen Olsen, 37, Enkemand, smed, Slagelse Peder Clausen, 19, Ugift, dreng, Sludstrup sogn,sorø amt FT-1860: Holbæk, Løve, Hallenslev, Hallenslev Skoledistrikt, Hallenslev By, Et Hus, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5672: >> Peder Clausen, 34, Gift, Husfader. Smed, Ottestrup Sogn, Sorø Amt Ane Kirstine Pedersen, 38, Gift, Hans Kone, Særslev Sogn, Holbæk Amt Maren Sofie Nielsen, 15, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Marie Vilhelmine Nielsen, 12, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Ellen Kirstine Nielsen, 10, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Dorthea Pedersen, 5, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Nielsine Pedersen, 3, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt FT-1880: Holbæk, Løve, Hallenslev, Hallensløv By og Sogn, et Hus, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2277: >> Peder Klausen, 53, Gift, Husfader, Smed Ane Kirstine Pedersdatter, 56, Gift, Hans Hustru, Særslev Sogn Hans Pedersen, 13, Ugift, Deres Søn, Her i Sognet Niels Peder Hansen, 27, Gift, Deres Svigersøn, Smed, Gjersløv Sogn, Holbæk Amt Nielsine Pedersen, 22, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet Martha Marie Kristine Hansen, 1, Ugift, Deres Barn, Tømmerup Sogn Note: Peder Clausen er Arly og Bennys tipoldefar