Correll_Dohlmann

Karen Sophie ChristensdatterAge: 23 years18261850

Name
Karen Sophie Christensdatter
Birth August 11, 1826
Alias
Karen Sophie Kristensdatter og Karen Sophie Christensen

Hjemmedøbt August 11, 1826
Christening September 24, 1826 (Age 44 days)
MarriageJørgen OlsenView this family
December 5, 1845 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Dreng Jørgensen
May 15, 1847 (Age 20 years)
Death of a sonDreng Jørgensen
May 15, 1847 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#2
Ane Kirstine Jørgensen
May 20, 1848 (Age 21 years)
Christening of a daughterAne Kirstine Jørgensen
June 25, 1848 (Age 21 years)
Death January 3, 1850 (Age 23 years)
Burial January 11, 1850 (8 days after death)
Family with Jørgen Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: December 5, 1845Ringsted kirke
17 months
son
1 year
daughter
Jørgen Olsen + Marie Christensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 11, 1851Ringsted kirke

Shared note
Karen Sophie Christensdatter alias Karen Sophie Kristensdatter og Karen Sophie Christensen Født: 11-08-1826 i Kirke Helsinge sogn og hjemmedøbt der samme dag. Dåben konfirmeret 24-09-1826 i Kirke Helsinge kirke. Datter af boelsmand (siden gårdmand i Havbyrd) Christen Jensen (f. ca. 1783 i Benløse sogn) og hustru Else Johannesdatter (f. ca. 1791 i Ørslev sogn, Sorø amt), af Kirke Helsinge. Kilde: KB-opslag 247, nr. 146. Kirke Helsinge. Løve h. Holbæk a. K.M. År 1817-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152672#152672,25420441 Konfirmeret i 1840 i Ringsted kirke. Karen Sophie Christensdatter hos sine forældre gårdmand Christen Jensen og hustru Else Johannesdatter af Haugbyrd (Havbyrd, Ringsted landsogn). Kilde: KB-opslag 753, nr. 8. Ringsted sogn (ny). År 1814-1849. KB_M_402_3_005_007220991_00759. Gift 05-12-1845: Ungkarl Jørgen Olsen af Kværkeby, 24-3/4 år gl., gifter sig 05-12-1845 i Ringsted kirke med pigen Karen Sophie Christensdatter på 19 år (f. 11-08-1826 i Kirke Helsinge sogn), i Havbyrd (Ringsted landsogn). Forlovere: Gårdmændene Ole Hansen af Kværkeby (brudgommens far) og Christen Jensen (brudens far) i Havbyrd (Haugbyrd). Kilde: KB-opslag 142, nr. 20. Ringsted sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1814-1849. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154787#154787,25836285 Død 03-01-1850: Karen Sophie Christensdatter dør 03-01-1850 i Ringsted by og herred, 23 år gl., og bliver begravet 11-01-1850 på Ringsted kirkegård. Tømrersvend Jørgen Olsens hustru i Ringsted. Kilde: KB-opslag 62, nr. 1. Ringsted sogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1850-1865. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154786#154786,25836027 To børn i ægteskabet: 1. Dreng Jørgensen: Dødfødt den 15-05-1847 i Sigersted sogn. Søn af husmand født Jørgen Olsen og hustru Karen Sophie Christensdatter af Englerup. Kilde: KB-opslag 13, nr. 1. Sigersted sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1835-1863. KB_M_403_3_014_007220830_00317. 2. Ane Kirstine Jørgensen - alias Stine - og alias Ane Kirstine Hansen f. Jørgensen Født: 20-05-1848 i Sigersted sogn og døbt 25-06-1848 i Sigersted kirke som datter af husmand Jørgen Olsen og hustru Karen Sophie Christensen af Englerup. Kilde: KB-opslag 37, nr. 8. Sigersted sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1835-1863. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155497#155497,25977500 G.m. Lars Hansen, husmand i Hjelmsømagle (siden tømrer i Nordrup), gifter sig med Ane Kirstine Jørgensen. Ane Kirstines ægtefælle: Lars Hansen, f. 12-01-1829 i Havbyrd, Ringsted landsogn, søn af tømrer Hans Jensen og hustru (Kirstine) Johanne. Død 26-04-1905: Lars Hansen dør 26-04-1905 på Nordrup Mark, Nordrupøster sogn, 76 år gl., og bliver begravet 03-05-1906 på Nordrup kirkegård. Tømrer og husmand på Nordrup Mark. Født 12-01-1829 i Havbyrd, Ringsted landsogn, søn af tømrer Hans Jensen og hustru Johanne. Gift med Ane Kirstine Jørgensen. Sidste fælles bopæl: Nordrup. Kilde: KB-opslag 254, nr. 2. Nordrupøster sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1892-1914. KB_1892_400_3_007_0290a-DM. 2 børn i ægteskabet: Lars Peter Hansen, f. 16-08-1867. G.m. Mariane Olsen, f. 02-09-1867. Ane Kirstine Hansen, f. 05-08-1872 i Sneslev sogn. Gift 21-03-1900 i Nordrup kirke med Christen Kristoffer Olsen, f. 27-01-1875 i Nordrup, erhverv: Husmand i Nordrup Mark i 1902 og 1906. Død 30-11-1919: Ane Kirstine Hansen f. Jørgensen dør 30-11-1919 i Nordrup, Nordrupøster sogn, 71 år gl., og bliver begravet 08-12-1919 på Nordrup kirkegård. Enke i Nordrup, f. 20-05-1848 i Sigersted , datter af indsidder Jørgen Olsen og hustru Karen Sofie Elise Hansen (læs: Christensdatter), Tersløse (læs: Englerup, Sigersted sogn). Gift med tømrer Lars Hansen, Nordrup. S.f.b.: Nordrup. Kilde: KB-opslag 143, nr. 9. Nordrupøster sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1910-1923. KB_1892_400_3_008_0176a-DK. Folketællinger: FT-1840: Sorø, Ringsted, Ringsted Landsogn, Haugbyrd Bye, en Gaard, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4717: Kristen Jensen, 52, Gift, Gaardmand Else Johansdatter, 47, Gift, hans Kone >> Karen Sophie Kristensdatter, 14, Ugift, deres Børn Ane Kristensdatter, 6, Ugift, deres Børn Maren Sophie Kristensdatter, 3, Ugift, deres Børn Jens Pedersen, 19, Ugift, Tjenestekarl FT-1845: Sorø, Ringsted, Ringsted Landsogn, Haugbgrd. Bye [Haugbjerggård], en Gaard, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2689: Christen Jensen, 61, Gift, Gaardmand, Beenløse Sogn, Sorøe Amt Else Johansdatter, 53, Gift, hans Kone, Ørslev Sogn, Sorøe Amt >> Karen Sophie Christensen, 19, Ugift, Deres Børn, Helsinge Sogn, Holbeks Amt (læs: Kirke Helsinge sogn) Ane Christensen, 12, -, Deres Børn, Her i Sognet Maren Sophie Christensen, 9, -, Deres Børn, Her i Sognet Peder Larsen, 33, Ugift, Tjenestefolk, Walsølille Sogn, Sorøe Amt