Correll_Dohlmann

Marie ChristensdatterAge: 52 years18251878

Name
Marie Christensdatter
Birth July 15, 1825
Alias
Marie Christensen

Hjemmedøbt July 1825
Christening September 11, 1825 (Age 58 days)
MarriageJørgen OlsenView this family
May 11, 1851 (Age 25 years)
Death of a husbandJørgen Olsen
June 18, 1868 (Age 42 years)
Burial of a husbandJørgen Olsen
June 23, 1868 (Age 42 years)
Death June 28, 1878 (Age 52 years)
Burial July 5, 1878 (7 days after death)
Family with Jørgen Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: May 11, 1851Ringsted kirke
Jørgen Olsen + Karen Sophie Christensdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 5, 1845Ringsted kirke
17 months
step-son
1 year
step-daughter

Shared note
Marie Christensdatter alias Marie Christensen Født: 15-07-1825 i Havbyrd, Ringsted landsogn og hjemmedøbt der juli 1825. Dåben konfirmeret 11-09-1825 i Ringsted kirke. Datter af gårdmand Christen Olsen og hustru Kirsten Hansdatter af Havbyrd. Kilde: KB-opslag 385, nr. 12. Ringsted sogn. K.M. År 1814-1849. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154782#154782,25835083 Gift 11-05-1851: Enkemand, tømrersvend Jørgen Olsen, 30 år, af Ringsted, gifter sig 11-05-1851 i Ringsted kirke med pigen Marie Christensdatter på 25 år, af Havbyrd (Haugbyrd), Ringsted landsogn. Forlovere: Gårdmændene Christen Olsen af Havbyrd (brudgommens svoger der er g.m. Anna Olsdatter) samt Peder Larsen af Havbyrd. Kilde: KB-opslag 4, nr. 2. Ringsted Landsogn. Ringsted herred. Sorø amt. K.M. År 1850-1873. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154838#154838,25847334 Død 28-06-1878: Marie Christensen dør 28-06-1878 i Munkebjergby, Munke Bjergby sogn, 52 år gl., og bliver begravet 05-07-1878 på Munke Bjergby sogns kirkegård. Husmand Jørgen Olsens enke af Munkebjergby. Kilder: KB-opslag 111, nr. 6. Munke Bjergby sogn. H.M. År 1836-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=205035#205035,38902938 og "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn, udgivet i 2010 af Nordisk Slægtsforskning ApS, 8800 Viborg, side 58 - V. Jørgen Olsen. 7 børn i ægteskabet med Jørgen Olsen. Se under Jørgen Olsens noter. Folketælling: FT-1870: Sorø, Alsted, Munke Bjergby, Munke Bjergby sogn, Munkebjergby, et Hus, nr. 22, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, C0564: >> Marie Christensen, 45, Enke, Huusmoder, Jordbruger, ?? Birthe Marie Jørgensen, 12, Ugift, Barn, Munkebjergby Sogn, Sorø Amt Christen Jørgensen, 10, Ugift, Barn, Munkebjergby Sogn, Sorø Amt Ole Jørgensen, 7, Ugift, Barn, Munkebjergby Sogn, Sorø Amt Maren Kirstine Jørgensen, 4, Ugift, Barn, Munkebjergby Sogn, Sorø Amt