Correll_Dohlmann

Frederich OlsenAge: 6 months18241825

Name
Frederich Olsen
Birth October 10, 1824 35 32
Alias
Frederik Olsen

Hjemmedøbt October 10, 1824
Death April 25, 1825 (Age 6 months)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 5, 1812Kværkeby kirke
13 months
elder brother
2 years
elder brother
19 months
elder brother
20 months
elder sister
19 months
elder brother
15 months
elder brother
15 months
elder brother
16 months
himself
Frederich Olsen
Birth: October 10, 1824 35 32Kværkeby sogn
Death: April 25, 1825Kværkeby sogn
16 months
younger sister
15 months
younger brother
18 months
younger sister
18 months
younger brother
15 months
younger sister
Kirsten Olsdatter
Birth: September 14, 1831 42 39Kværkeby sogn
Death: April 9, 1835Kværkeby sogn
2 years
younger brother

Shared note
Frederich Olsen alias Frederik Olsen Født: 10-10-1824 i Kværkeby sogn og hjemmedøbt der 10-10-1824. Dåben konfirmeret og moderen indledt 26-12-1824 i Kværkeby kirke. Søn af parcellist Ole Hansen og hustru Kristiane Hansdatter i Kværkeby. Pigen Ane Nielsdatter i Kværkeby bar barnet. Anm.: Død Kilde: KB-opslag 47, nr. 16. Kværkeby sogn. K.M. År 1814-1828. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153100#153100,25502529 Død: 25-04-1825 i Kværkeby sogn. Frederik Olsen, ½ år gl. Parcellist Ole Hansens barn i Kværkeby. Kilde: KB-opslag 191, nr. 10. Kværkeby sogn. K.M. År 1814-1828. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153100#153100,25502529.