Correll_Dohlmann

Frederik OlsenAge: 7 years18271835

Name
Frederik Olsen
Birth May 16, 1827 37 35
Alias
Frederich Olsen

Hjemmedøbt May 23, 1827 (Age 7 days)
Christening July 16, 1827 (Age 2 months)
Birth of a sisterStine Olsdatter
November 26, 1828 (Age 18 months)
Christening of a sisterStine Olsdatter
November 30, 1828 (Age 18 months)
Birth of a brotherChristian Olsen
May 31, 1830 (Age 3 years)
Christening of a brotherChristian Olsen
July 29, 1830 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Hansdatter
February 20, 1831 (Age 3 years)
Birth of a sisterKirsten Olsdatter
September 14, 1831 (Age 4 years)
Christening of a sisterKirsten Olsdatter
December 25, 1831 (Age 4 years)
Birth of a brotherAnders Olsen
January 2, 1834 (Age 6 years)
Christening of a brotherAnders Olsen
March 28, 1834 (Age 6 years)
Death of a sisterKirsten Olsdatter
April 9, 1835 (Age 7 years)
Burial of a sisterKirsten Olsdatter
April 12, 1835 (Age 7 years)
Death April 26, 1835 (Age 7 years)
Burial May 1, 1835 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 5, 1812Kværkeby kirke
13 months
elder brother
2 years
elder brother
19 months
elder brother
20 months
elder sister
19 months
elder brother
15 months
elder brother
15 months
elder brother
16 months
elder brother
Frederich Olsen
Birth: October 10, 1824 35 32Kværkeby sogn
Death: April 25, 1825Kværkeby sogn
16 months
elder sister
15 months
himself
18 months
younger sister
18 months
younger brother
15 months
younger sister
Kirsten Olsdatter
Birth: September 14, 1831 42 39Kværkeby sogn
Death: April 9, 1835Kværkeby sogn
2 years
younger brother

Shared note
Frederik Olsen alias Frederich Olsen Født: 16-05-1827 i Kværkeby sogn og hjemmedøbt der 23-05-1827. Dåben konfirmeret og moderen indledt den 16-07-1827 i Kværkeby kirke. Søn af parcellist Ole Hansen og hustru Kristiane Hansdatter i Kværkeby. Gårdmand Jens Nielsens hustru i Kværkeby bar barnet. Anmærkninger: Død. Kilde: KB-opslag 66, nr. 15. Kværkeby sogn. K.M. År 1814-1828. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153100#153100,25502548 Død: 26-04-1835 i Kværkeby sogn, Frederich Olsen, 7 år gl. Gårdmand Ole Hansens søn i kværkeby. Begravet 01-05-1835 på Kværkeby kirkegård. Kilde: KB-opslag 231, nr. 11. side 258. Kværkeby sogn. K.M. År 1827-1843. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153101#153101,25502961 Folketælling: FT-1834: soroe, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye, en Gaard, 72, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4176: Ole Hansen, 46, Gift, Gaardmand Kristiane Hansdatter, 42, Gift, hans Kone Hans Olsen, 21, Ugift, deres Børn Ane Olsdatter, 15, Ugift, deres Børn Jørgen Olsen, 14, Ugift, deres Børn Jens Olsen, 11, Ugift, deres Børn Trine Olsdattter, 9, Ugift, deres Børn >> Frederik Olsen, 7, Ugift, deres Børn Stine Olsdatter, 6, Ugift, deres Børn Kristian Olsen, 4, Ugift, deres Børn Kirsten Olsdatter, 3, Ugift, deres Børn Anders Olsen, 1, Ugift, deres Børn