Correll_Dohlmann

Anne ChristensdatterAge: 71 years17621833

Name
Anne Christensdatter
Birth about 1762

Alias
Ane Christensdatter

MarriageRasmus SolbergView this family
about 1787 (Age 25 years)

Birth of a daughter
#1
Mette Rasmusdatter Solberg
about 1787 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#2
Boel Rasmusdatter Solberg
about June 17, 1789 (Age 27 years)
Christening of a daughterBoel Rasmusdatter Solberg
July 26, 1789 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#3
Else Marie Rasmusdatter Solberg
about November 26, 1790 (Age 28 years)
Death of a daughterElse Marie Rasmusdatter Solberg
about December 10, 1790 (Age 28 years)
Birth of a son
#4
Jens Rasmusen Solberg
January 25, 1792 (Age 30 years)
Christening of a sonJens Rasmusen Solberg
February 26, 1792 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#5
Anna Kirstine Rasmusdatter Solberg
September 26, 1793 (Age 31 years)
Christening of a daughterAnna Kirstine Rasmusdatter Solberg
October 27, 1793 (Age 31 years)
Birth of a son
#6
Christen Rasmusen Solberg
December 17, 1796 (Age 34 years)
Christening of a sonChristen Rasmusen Solberg
February 14, 1797 (Age 35 years)
Birth of a son
#7
Jørgen Rasmusen Solberg
February 6, 1798 (Age 36 years)
Christening of a sonJørgen Rasmusen Solberg
March 25, 1798 (Age 36 years)
Birth of a son
#8
Peder Rasmusen Solberg
January 5, 1800 (Age 38 years)
Christening of a sonPeder Rasmusen Solberg
March 9, 1800 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#9
Dorthe Rasmusdatter Solberg
November 12, 1802 (Age 40 years)
Christening of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
January 16, 1803 (Age 41 years)
Birth of a daughter
#10
Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg
September 27, 1804 (Age 42 years)
Christening of a daughterEdel Kirstine Rasmusdatter Solberg
November 25, 1804 (Age 42 years)
Marriage of a childAbraham AbrahamsenAnna Kirstine Rasmusdatter SolbergView this family
March 8, 1817 (Age 55 years)
Death of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
March 28, 1817 (Age 55 years)
Burial of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
April 2, 1817 (Age 55 years)
Marriage of a childSeverin MøllerMette Rasmusdatter SolbergView this family
February 13, 1820 (Age 58 years)
Marriage of a childChristen Rasmusen SolbergLovise Frederikke FinkView this family
December 29, 1824 (Age 62 years)
Death of a sonChristen Rasmusen Solberg
March 21, 1830 (Age 68 years)
Burial of a sonChristen Rasmusen Solberg
March 25, 1830 (Age 68 years)
Marriage of a childRasmus JørgensenEdel Kirstine Rasmusdatter SolbergView this family
June 6, 1830 (Age 68 years)
Marriage of a childPeder Rasmusen SolbergElse Maria ChristensenView this family
December 18, 1830 (Age 68 years)
Death June 27, 1833 (Age 71 years)
Burial July 1, 1833 (4 days after death)
Family with Rasmus Solberg - View this family
husband
herself
Marriage: about 1787
13 years
son
-12 years
daughter
3 years
daughter
17 months
daughter
Else Marie Rasmusdatter Solberg
Birth: about November 26, 1790 30 28Mørke sogn
Death: about December 10, 1790Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred
14 months
son
20 months
daughter
3 years
son
14 months
son
5 years
daughter
Dorthe Rasmusdatter Solberg
Birth: November 12, 1802 42 40Ommestrup, Mørke sogn
Death: March 28, 1817Ebeltoft sogn
23 months
daughter

Shared note
Anne Christensdatter alias Ane Christensdatter Født: ca. 1762 - datter af Christen ?? og hustru Mette ?? Note: Næstældste søn fik navn efter morfaderen: Christen Ældste datter fik navn efter mormoderen: Mette Gift ca. 1787: Smed, Rasmus Jensen (Solberg), gifter sig med Anne Christensdatter. Deres yngste barn: Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg, f. 27-09-1804 i Ommestrup, Mørke sogn - bliver døbt den 25-11-1804 i Mørke kirke. Edel Kjerstine Rasmusdatter her i byen (læs: Ebeltoft) (døbt 24-11-1804) bliver konfirmeret i 1819 i Ebeltoft kirke, datter af smeden Rasmus Solberg og kone Ane Christensdatter her i byen. Død 27-06-1833: Ane Christensdatter dør 27-06-1833 i Ebeltoft sogn, 71 år gl., og bliver begravet 01-07-1833 på Ebeltoft kirkegård. Smed Soelberg's hustru i Ebeltoft. Kilde: KB-opslag 171, nr. 4. Ebeltoft sogn. K.M. År 1831-1844. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161168#161168,27076404 Note: Kirkebogen siger at hun blev 79 år gl. Det er tvivlsomt om det kan være rigtigt - ud fra den yngste datters fødsel. Folketælling: FT-1801: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Ommestrup by, , 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9116: Rasmus Jensen, 41, Gift, Mand, Byens smed med jord af bymændene >> Anne Christensdatter, 38, Gift, Hans kone Jens Rasmusen, 9, Ugift, Deres barn Christen Rasmusen, 5, Ugift, Deres barn Jørgen Rasmusen, 3, Ugift, Deres barn Peder Rasmusen, 2, Ugift, Deres barn Mette Rasmusdatter, 14, Ugift, Deres barn Bodil Rasmusdatter, 12, Ugift, Deres barn Anne Kirstine Rasmusdatter, 7, Ugift, Deres barn