Correll_Dohlmann

Kristian Emil Oskar Nielsen1882

Name
Kristian Emil Oskar Nielsen
Birth December 7, 1882 24 20
Alias
Christian Oscar Nielsen, Christian Emil Nielsen og Chritian Nielsen

Christening April 15, 1883 (Age 4 months)
Marriage of parentsSophus Julius Christian Nielsen PostAne Kirstine PedersenView this family
October 14, 1883 (Age 10 months)
Birth of a brotherPeter Karl Oskar Nielsen
October 6, 1884 (Age 21 months)
Christening of a brotherPeter Karl Oskar Nielsen
December 7, 1884 (Age 2 years)
Birth of a sisterIngeborg Bodil Karoline Nielsen
January 17, 1887 (Age 4 years)
Christening of a sisterIngeborg Bodil Karoline Nielsen
March 13, 1887 (Age 4 years)
Birth of a brotherKarl Julius Sofus Nielsen Post
February 13, 1889 (Age 6 years)
Christening of a brotherKarl Julius Sofus Nielsen Post
July 14, 1889 (Age 6 years)
Birth of a sisterAstrid Elisabet Nielsen Post
July 28, 1891 (Age 8 years)
Christening of a sisterAstrid Elisabet Nielsen Post
September 20, 1891 (Age 8 years)
Death of a motherAne Kirstine Pedersen
November 25, 1891 (Age 8 years)
Death of a sisterAstrid Elisabet Nielsen Post
December 6, 1891 (Age 8 years)
Burial of a sisterAstrid Elisabet Nielsen Post
December 13, 1891 (Age 9 years)
Marriage of a parentSophus Julius Christian Nielsen PostLudovika Marie PedersenView this family
August 6, 1893 (Age 10 years)
Death of a fatherSophus Julius Christian Nielsen Post
August 10, 1903 (Age 20 years)
Death of a sisterIngeborg Bodil Karoline Nielsen
June 9, 1965 (Age 82 years)
Burial of a sisterIngeborg Bodil Karoline Nielsen
June 12, 1965 (Age 82 years)
Death of a brotherKarl Julius Sofus Nielsen Post
January 5, 1971 (Age 88 years)
Burial of a brotherKarl Julius Sofus Nielsen Post
January 7, 1971 (Age 88 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 14, 1883Skt. Stefans kirke, Kbh.
-10 months
himself
22 months
younger brother
2 years
younger sister
2 years
younger brother
2 years
younger sister
Astrid Elisabet Nielsen Post
Birth: July 28, 1891 32 29Nørrebrogade 217, Kbh. i Skt. Stefans sogn
Death: December 6, 1891Kommunehospitalet, Kbh.
Father’s family with Ludovika Marie Pedersen - View this family
father
step-mother
Marriage: August 6, 1893Skt. Stefans kirke, Kbh.

Shared note
ID 224-3a5a3a: Kristian Emil Oskar Nielsen alias Christian Oscar Nielsen, Christian Emil Nielsen og Chritian Nielsen Født: 07-12-1882 i Utterslev Mark, Skt. Stefans sogn, Kbh. og døbt 15-04-1883 i Skt. Stefans kirke, Kbh. - søn af ugift Ane Kirstine Pedersen på 20 år (f. ca. 1862) og udlagt fader: (ID 224-3a5a3) snedkersvend Sofus (Sophus) Julius Christian Nielsen Post, Frederikssundsvej 13. Faddere: Madam Karoline Nielsen (barnets farmor). Moderen. Forgylder Julius Nielsen (barnets halvonkel). Snedker Chr. Nielsen (barnets farfar). Forældrene viet 14-10-1883 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Anmærkn.: Fødslen anmeldt til Rødovre sogneråd. Kilde: KB-opslag 300, nr. 43. Skt. Stefans sogn (ny). År 1874-1885. KB_M_033_3_001_004260357_00301. Folketællinger og bosteder: FT-1885: København, København (Staden), Udb.Klædebo Kvarter, Gientoftegade 6,Sidehus Stuen 3, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8235: ID 224-3a5a3: Sifrid Nielsen, 26, Gift, Snedker, Amager (alias Sophus Julius Christian Nielsen Post) Anna Christine Nielsen, 23, Gift, Løve >> ID 224-3a5a3a: Christian Oscar Nielsen, 2, Ugift, Utersløv (alias Kristian Emil Oskar Nielsen) ID 224-3a5a3b: Peter Oscar Nielsen, under 1 Aar, Ugift, Kjøbenhavn (alias Peter Karl Oskar Nielsen) FT-1890: Nørrebrogade 223 B, Kælderen, Kbh., familie 3: ID 224-3a5a: Christian Nielsen, 64 år, gift, født i Sludstrup, husfar, snedker Caroline Nielsen, 56 år, gift, født i Aalborg, husmor I stuen bor sønnen med sin familie - Nørrebrogade 223 B, st., Kbh., familie 4: ID 224-3a5a3: Sophus Nielsen, 31 år, gift, født i Kbh., husfar, snedker - alias Sophus Julius Christian Nielsen Post Christine Nielsen, 28 år, gift, født i Løve, husmor >> ID 224-3a5a3a: Christian Nielsen, 7 år, ugift, Utterslev, barn - alias Kristian Emil Oskar Nielsen ID 224-3a5a3b: Peter Nielsen, 6 år, født i Kbh., barn - alias Peter Karl Oskar Nielsen ID 224-3a5a3c: Engeborg (Ingeborg) Nielsen, 3 år, født i Kbh., barn - alias Ingeborg Bodil Karoline Nielsen ID 224-3a5a3d: Karl Nielsen, 1 år, født i Kbh., barn - alias Karl Julius Sofus Nielsen Post Kilde: FT-opslag 265. FT1890_00015_01549. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1894 Hovedperson: Sofus Julius Nielsen, f. 26-11-1858 i København - Stillinger: Snedker Ægtefælle: Maren Ludovika Nielsen, f. 02-06-1867, Randers (læs: Ludovika Marie Nielsen f. Pedersen, f. 05-05-1867 i Randers) >> Barn: Christian Emil Nielsen, f. 07-12-1882 (alias Kristian Emil Oskar Nielsen) Adresser: 01-05-1894: Skyttegade 8, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro). Filmrulle 0043. Registerblad 3818 (unikt id: 1899971) Kan være Kristian Emil Oskar Nielsen der er gift med Dusine f. Sørensen, og som bor Westend 19, 1. sal den 09-08-1908 hvor de står faddere ved nevøen Arne Aage Marius Nielsen's dåb. Arne Aage Marius Nielsen er søn af (ID 224-3a5a3b) forvalter Peter Karl Oskar Nielsen og hustru Mathilde Marie Nielsen på 19 år, Rådmandsgade 12, 2. sal, Kbh. Faddere: Kusk Christian Nielsen og hustru Dusine f. Sørensen, Westend 19, 1. sal og frk. Kristine, Steenstrups Alle 3, 3. sal, Frederiksberg. Kilde: KB-opslag 92, nr. 102. Simeons sogn. År 1906-1911. KB_1892_008_3_002_0091a-FM.