Correll_Dohlmann

Arne Aage Marius Nielsen1908

Name
Arne Aage Marius Nielsen
Birth June 27, 1908 23 19
Alias
Arne Nielsen

Christening August 9, 1908 (Age 43 days)
Birth of a brotherHenning Kai Sofus Nielsen
September 12, 1911 (Age 3 years)
Occupation
Maskinlærling i 1925. Arbejder på Godsbanegården, DSB i 1930

Christening of a brotherHenning Kai Sofus Nielsen
February 18, 1912 (Age 3 years)
Birth of a brotherPreben Axel Ingolf Nielsen
August 19, 1921 (Age 13 years)
Christening of a brotherPreben Axel Ingolf Nielsen
January 15, 1922 (Age 13 years)
Death of a motherMathilde Marie Nielsen
1970 (Age 61 years)

Death of a brotherPreben Axel Ingolf Nielsen
August 2, 2000 (Age 92 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 5, 1908Garnisonskirken, Kbh.
3 months
himself
3 years
younger brother
Henning Kai Sofus Nielsen
Birth: September 12, 1911 26 23Holger Danskes Vej 35, Frbg. i Mariendals sogn. Frbg.
Death:
10 years
younger brother

Shared note
ID 224-3a5a3b1: Arne Aage Marius Nielsen alias Arne Nielsen Født: 27-06-1908 på Rådmandsgade 12, 2. sal, Kbh. i Simeons sogn, Kbh. og døbt 09-08-1908 i Simeons kirke, Kbh. søn af (ID 224-3a5a3b) forvalter Peter Karl Oskar Nielsen og hustru Mathilde Marie Nielsen på 19 år, Rådmandsgade 12, 2. sal, Kbh. Faddere: Kusk Christian Nielsen og hustru Dusine f. Sørensen, Westend 19, 1. sal og frk. Kristine, Stenstrups Alle 3, 3. sal. Forældrene viet 05-04-1908 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 92, nr. 102. Simeons sogn. År 1906-1911. KB_1892_008_3_002_0091a-FM. Konfirmeret i 1923: Arne Aage Marius Nielsen bliver konfirmeret i 1923 i Rise kirke, Rise sogn, søn af overportør Peter Karl Oskar Nielsen og hustru Mathilde Marie Nielsen, Røde Kro. Kilde: KB-opslag 93, nr. 2, højre spalte. Rise sogn og herred. Åbenrå amt. År 1902-1962. KB_1892_AA078_AB_009_0089a-C. Erhverv: Maskinlærling i 1925. Ekstraarbejder på Godsbanegården, De Danske Statsbaner i 1930. Folketællinger: FT-1916: Dannebrogsgade 28, 3. sal, Kbh.: ID 224-3a5a3b: Peter Carl Oskar Nielsen, f. 06-10-1884 i Kbh., gift, husfar, portør ved DSB Mathilde Marie Nielsen, f. 30-06-1888 i Benløse, Ringsted, gift, husmor >> ID 224-3a5a3b1: Aage Arne Nielsen, f. 27-06-1908 i Kbh., barn ID 224-3a5a3b2: Henning Kai Sophus Nielsen, f. 12-09-1911 i Kbh., barn Henrik Timm, f. 03-12-1894 i Kbh., logerende, slagteriarbejder Kilde: FT-opslag 545. FT1916_08014_00551 FT-1921: Dannebrogsgade 28, 3. sal, Kbh.- midlertidigt fraværende p.t.: Røde Kro Station, Sønderjylland ID 224-3a5a3b: Peter Carl Oskar Nielsen, f. 06-10-1884 i Kbh., gift, husfar, overportør ved DSB Mathilde (Marie) Nielsen, f. 30-06-1888 i Benløse, Ringsted, gift, husmor >> ID 224-3a5a3b1: Arne (Aage Marius) Nielsen, f. 27-06-1908 i Kbh., barn ID 224-3a5a3b2: Henning (Kai Sophus) Nielsen, f. 12-09-1911 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 51 - tillægsliste. FT1921_00010_01005 FT-1925 - 5. nov.: Røde Kro, Rise sogn, Aabenraa: ID 224-3a5a3b: Peter Carl Oskar Nielsen, f. 06-10-1884 i Kbh., gift, husfar, overportør Mathilde Marie Nielsen, f. 30-06-1888 i Benløse, Ringsted, gift, husmor >> ID 224-3a5a3b1: Arne Aage Marius Nielsen, f. 27-06-1908 i Kbh., barn, maskinlærling ID 224-3a5a3b2: Henning Kaj Sofus (Kai Sophus) Nielsen, f. 12-09-1911 i Kbh. (Frbg.), barn ID 224-3a5a3b3: Preben Axel Ingolf Nielsen, f. 19-08-1921 i Røde kro, barn Kilde: FT-opslag 35-36. FT1925_1039_00450-00451 FT-1930: Istedgade 42, B. 1., Kbh.: ID 224-3a5a3b: Peter Carl Oskar Nielsen, f. 06-10-1884 i Kbh., gift, husfar, DSB overportør, Hovedbanegården, De Danske Statsbaner. Gift i 1908, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet Mathilde Marie Nielsen, f. 30-06-1888 i Benløse, gift, husmor. Gift i 1908, 3 levende og 1 barn død i ægteskabet >> ID 224-3a5a3b1: Arne Aage Marius Nielsen, f. 27-06-1908 i Kbh., søn, DSB Ekstraarbejder, Godsbanegården, De Danske Statsbaner ID 224-3a5a3b2: Henning Kai Sophus Nielsen, f. 12-09-1911 på Frederiksberg, søn - fraværende: DFDS - skibet: S/S United-States, kok i Det Forenede Dampskibsselskab ID 224-3a5a3b3: Preben Axel Ingolf Nielsen, f. 19-08-1921 i Røde kro, søn Kilde: FT-opslag 241. FT1930_00189_00414