Correll_Dohlmann

Gudrun Anna Eleonora Correll Holm1907

Name
Gudrun Anna Eleonora Correll Holm
Birth December 2, 1907 33 29
Alias
Gudrun Correll

Christening February 2, 1908 (Age 2 months)
Birth of a brotherKnud Heinrich Correll
May 16, 1909 (Age 17 months)
Christening of a brotherKnud Heinrich Correll
August 22, 1909 (Age 20 months)
Death of a maternal grandfatherHans Frederik Sophus Correll
March 20, 1928 (Age 20 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Johanne Jacobine Holm
April 14, 1932 (Age 24 years)
Death of a paternal grandmotherEleonora Christine Harder
September 19, 1937 (Age 29 years)
EngagementKnud Bøje DanielsenView this family
1941 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Bent Holm
March 28, 1942 (Age 34 years)
DivorceKnud Bøje DanielsenView this family
1942 (Age 34 years)
Christening of a sonBent Holm
July 15, 1942 (Age 34 years)
Death of a motherRigmor Anna Marie Correll
after 1950 (Age 42 years)

Death of a husbandKnud Bøje Danielsen
June 21, 1969 (Age 61 years)
Burial of a husbandKnud Bøje Danielsen
June 26, 1969 (Age 61 years)
Death of a brotherKnud Heinrich Correll
March 1985 (Age 77 years)

Death of a sonBent Holm
June 1995 (Age 87 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 16, 1907Jesuskirken, Valby
11 months
herself
17 months
younger brother
Family with Knud Bøje Danielsen - View this family
ex-husband
herself
Divorce: 1942Forlovelsen ophævet
3 months
son
Bent Holm
Birth: March 28, 1942 46 34Vodroffsvej 50 B, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: June 1995
Knud Bøje Danielsen + Ellen Frimodt Nørgaard - View this family
ex-husband
husband’s wife
step-daughter
Kirsten Maria Boje Danielsen
step-daughter
Anne Lise Boje Danielsen

Shared note
ID 7-2a=15-5a1: Gudrun Anna Eleonora Correll Holm Født: 02-12-1907 på Mariendalsvej 29 A, 2., Frbg. i Mariendals sogn, Frbg. og døbt 02-02-1908 i Mariendalskirken, Frbg. - datter af (ID 15-5a) postekspedient Lars Henrich Nielsen Holm og (ID 7-2) hustru Rigmor Anna Marie f. Correll på 29 år. Faddere: (ID 15-5b) bogholder Henrich Christian Cleophas Holm, Esrumgade 32, 2. sal; (ID 14) garvermester Hans Frederik Sophus Correll og (ID 15) hustru Anna Johanne Jakobine Correll f. Holm, Gl. Jernbanevej 44, Valby; enken efter (ID 15-5) Henrik Nielsen Holm: Eleonora Holm f. Harder, Baldersgade 53, 7. sal. Forældrene viet 16-01-1907 i Jesuskirken. Kilde: KB-opslag 152, nr. 232. Mariendals sogn, Frbg. K.M. År 1905-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153620#153620,25599805 Kæresteforhold i 1941: Knud Boje Danielsen, kontorchef under Københavns Magistrat, har i 1941 et kæresteforhold til Gudrun Anna Eleonora Correll Holm. Frugten af deres forhold er en søn født i 1942. Folketællinger: FT-1921: Johannevej 4, Frederiksberg (Sankt Thomas sogn, Frbg.): ID 15-5a: Lars Heinrich Nielsen Holm, f. 17-03-1874 i Farum, tilflyttet i 1876 fra Farum, gift, husfar, postkontrollør ved Postetaten ID 7-2: Rigmor Anna Marie Holm, f. f. 05-12-1877 i Valby, gift, husmor >> ID 7-2a=15-5a1: Gudrun Anna Eleonora Correl (læs: Correll) Holm, f. 02-12-1907 på Frbg., barn ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correl (læs: Correll) Holm, f. 16-05-1909 på Frbg., barn Elin Natalie Holm Rasmussen, f. 02-08-1900 i Nykøbing Jylland, ugift, slægtning, tilflyttet i 1920, postkontorist ved Postetaten Kilde: FT-opslag 27 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80505#80505,13637552 FT-1930 - 5. nov.: Kingosgade 13, 1. sal, forhuset, Frederiksberg: ID 15-5a: Lars Hinrich Nielsen Holm (læs: Lars Henrik Nielsen Holm), f. 17-03-1874 i Farum, gift, husfar, postkontrollør ved Post- og Telegrafvæsenet, gift i 1907. 2 levende børn i ægteskabet. ID 7-2: Rigmor Anna Marie Rigmor Correll Holm (læs: Rigmor Anna Marie Correll Holm f. Correll) , f. 05-12-1877 i Kbh. - Valby (Hvidovre sogn), gift, husmor, gift i 1907. 2 levende børn i ægteskabet. >> ID 7-2a=15-5a1: Gudrun Anna Eleonora Correll Holm, f. 02-12-1907 i Mariendals sogn, Frbg., ugift, barn, kontorelev ved Københavns Skattedirektørat ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correll Holm, f. 16-05-1909 i Mariendals sogn, Frbg., ugift, barn, stud. jur. ID 7-12c: Preben Correll Larsen, f. 16-04-1926 i Kbh. - Valby, tilflyttet fra Solvej 1, Frederiksberg, ugift, slægtning (søn af (ID 7-12) Edel Polly Lorentze Larsen f. Correll og Louis Peter Larsen). Kilde: FT-opslag 121. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103751#103751,16390223 FT-1940 - 5. nov.: Bykildevej 10, Øst, 4. sal, Valby, Kbhvns. amt: >> ID 7-2a=15-5a1: Gudrun A. E. Correll Holm, f. 02-12-1907 på Frederiksberg (i Mariendals sogn, Frbg.), dansk, ugift, kontorist Kilde: FT-opslag 297 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=238134#238134,45278928