Correll_Dohlmann

Inga Kyndi Kristensen1914

Name
Inga Kyndi Kristensen
Birth June 4, 1914 35 27
Alias
Inga Kyndi Poulsen f. Kristensen

Christening June 21, 1914 (Age 17 days)
Birth of a sisterAsta Kyndi Kristensen
November 28, 1916 (Age 2 years)
Christening of a sisterAsta Kyndi Kristensen
April 9, 1917 (Age 2 years)
Death of a sisterAsta Kyndi Kristensen
July 18, 1917 (Age 3 years)
Burial of a sisterAsta Kyndi Kristensen
July 25, 1917 (Age 3 years)
Death of a fatherKristen Larsen Kristensen
January 9, 1941 (Age 26 years)
Death of a motherIngeborg Bodil Karoline Nielsen
June 9, 1965 (Age 51 years)
Death of a brotherLars Kyndi
after 1979 (Age 64 years)

Death of a sisterMaja Kyndi Kristensen
August 10, 1996 (Age 82 years)

Burial of a sisterMaja Kyndi Kristensen
1996 (Age 81 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
elder brother
1 year
elder brother
2 years
elder sister
2 years
herself
sister
Private
younger sister
Asta Kyndi Kristensen
Birth: November 28, 1916 38 29Skanderborg, Humlum sogn
Death: July 18, 1917Skanderborg, Humlum sogn
sister
Private
sister
Private
brother
Private
Family with Laurits Overgaard Poulsen - View this family
husband
herself
son
Private
son
Private

Shared note
ID 224-3a5a3c4: Inga Kyndi Kristensen alias Inga Kyndi Poulsen f. Kristensen Født: 04-06-1914 i Skanderborg, Humlum sogn, Skodborg herred, og døbt 21-06-1914 i Humlum kirke - datter af fisker Kristen Larsen Kristensen og (ID 224-3a5a3c) hustru Ingeborg Bodil Karoline f. Nielsen på 27 år, Skanderborg. Faddere: Fisker Jens Trudsø Poulsen og hustru Johanne Trudsø Poulsen, samt tømrer Jens Dueholm og hustru Petrine Dueholm, alle af Humlum by. Kilde: KB-opslag 154, nr. 4. Humlum sogn. Skodborg h. Ringkøbing a. År 1892-1921. KB_1892_C490_H_027_0155a-FK. Konfirmeret: Inga Kyndi Kristensen af Skanderborg bliver konfirmeret 15-04-1928 i Humlum kirke. Datter af bolsmand Kristen Larsen Kristensen og hustru Ingeborg Bodil Karoline f. Nielsen, Skanderborg i Humlum sogn. Kilde: KB-opslag 138, nr. 4. Humlum sogn. Skodborg h. Ringkøbing a. År 1921-1940. KB_1892_C490_H_028_0250a-CP Gift 24-05-1936: Ugift, chauffør Laurits Overgaard Poulsen af Humlum by (f. 07-11-1902 i Sindrup, Ydby sogn, Refs herred, Thisted amt som søn af husmand Søren Poulsen og hustru Ane Kathrine f. Christensen) gifter sig 24-05-1936 i Humlum kirke med husassistent, ugift Inga Kyndi Kristensen af Humlum, f. der den 04-06-1914 som datter af fisker Kristen Larsen Kristensen og hustru Ingeborg Bodil Karoline Nielsen af Humlum. Vidner: Brudeparrets forældre. Kilde: KB-opslag 184, nr. 2. Humlum sogn. Skodborg h. Ringkøbing a. År 1921-1940. KB_1892_C490_H_028_0308a-V.