Correll_Dohlmann

Anders JönssonAge: 35 years18591894

Name
Anders Jönsson
Birth September 12, 1859
Alias
Anders Jønsson og Anders Jensen

Birth of a son
#1
Carl Johan Jønsson
January 20, 1881 (Age 21 years)
Occupation
Skrædder

Christening of a sonCarl Johan Jønsson
May 1, 1881 (Age 21 years)
Birth of a son
#2
Axel Frits Jønsson
September 12, 1884 (Age 25 years)
Christening of a sonAxel Frits Jønsson
May 25, 1885 (Age 25 years)
Birth of a son
#3
Frederik Villiam Jønsson
January 28, 1888 (Age 28 years)
MarriageAnna LagerquistView this family
March 24, 1889 (Age 29 years)
Death September 19, 1894 (Age 35 years)
Burial September 23, 1894 (4 days after death)
Family with Anna Lagerquist - View this family
himself
wife
Marriage: March 24, 1889Trinitatis kirke, Kbh.
-14 months
son
-7 years
son
4 years
son

Shared note
Anders Jönsson alias Anders Jønsson Født: 12-09-1859 i Sverige Erhverv: Skræddersvend Gift 24-03-1889: Ungkarl Anders Jønsson, skræddersvend på 29 år, Lille Regnegade 8, Kbh., gifter sig 24-03-1889 i Trinitatis kirke, Kbh. med ugift Anna Lagerquist på 30 år, boende samme sted. Forlovere: Skræddersvend P. B. Tørnblad, Nyhavn 37, og maskinarbejder J. Jønsson, (??). Kilde: KB-opslag 132, nr. 22. Trinitatis sogn (ny). År 1881-1891. KB_M_012_3_064_007231554_00440. Død 19-09-1894: og Anders Jensen (alias Anders Jönsson), skræddersvend, gift, dør 19-09-1894 på Kommunehospitalet, Kbh., 35 år gl. Han bliver begravet 23-09-1894 fra Trinitatis kirke på Vestre kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Sværtegade 5, 1. sal. Kilde: KB-opslag 39, nr. 106. Trinitatis sogn. År 1891-1903. KB_1892_012_3_077_0038a-DM. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 >> Hovedperson: Anders Jönsson, f. 12-09-1859 i Sverige; død 19-09-1894 Stillinger: Skrædder Ægtefælle: Anna Jönsson, f. 13-05-1858 i Sverige Barn: Carl Johan Jönsson, f. 20-01-1881 i Sverige (læs: København) Adresser: 01-05-1892: Pilestræde 68, 1. 01-05-1893: Dybensgade 14, 3. 01-05-1894: Sværtegade 5, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0009. Registerblad 10448 (unikt id: 3347386)