Correll_Dohlmann

Anna LagerquistAge: 40 years18581899

Name
Anna Lagerquist
Birth May 13, 1858
Alias
Anna Jönsson f. Lagerqvist

Birth of a son
#1
Carl Johan Jønsson
January 20, 1881 (Age 22 years)
Christening of a sonCarl Johan Jønsson
May 1, 1881 (Age 22 years)
Birth of a son
#2
Axel Frits Jønsson
September 12, 1884 (Age 26 years)
Christening of a sonAxel Frits Jønsson
May 25, 1885 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Frederik Villiam Jønsson
January 28, 1888 (Age 29 years)
MarriageAnders JönssonView this family
March 24, 1889 (Age 30 years)
Death of a husbandAnders Jönsson
September 19, 1894 (Age 36 years)
Burial of a husbandAnders Jönsson
September 23, 1894 (Age 36 years)
Death February 24, 1899 (Age 40 years)
Burial March 3, 1899 (7 days after death)
Family with Anders Jönsson - View this family
husband
herself
Marriage: March 24, 1889Trinitatis kirke, Kbh.
-14 months
son
-7 years
son
4 years
son

Shared note
Anna Lagerquist alias Anna Jönsson f. Lagerqvist Født: 13-05-1858 i Christianstad (Kristianstad), Skåne Län, Sverige Gift 24-03-1889: Ungkarl Anders Jønsson, skræddersvend på 29 år, Lille Regnegade 8, Kbh., gifter sig 24-03-1889 i Trinitatis kirke, Kbh. med ugift Anna Lagerquist på 30 år, boende samme sted. Forlovere: Skræddersvend P. B. Tørnblad, Nyhavn 37, og maskinarbejder J. Jønsson, (??). Kilde: KB-opslag 132, nr. 22. Trinitatis sogn (ny). År 1881-1891. KB_M_012_3_064_007231554_00440. Død 24-02-1899: Anna Jönsson dør 24-02-1899 på Kommunehospitalet, Kbh., 40 år gl. Hun bliver begravet 03-03-1899 fra Trinitatis kirke på Vestre kirkegård, Kbh. Enke efter skrædder Jönsson, Gl. Mønt 26. Kilde: KB-opslag 233, nr. 25. Trinitatis sogn. År 1891-1903. KB_1892_012_3_077_0232a-DK. Folketælling og bosteder: FT-1880: København (Staden), Raadhusstræde 1, 46, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4634: Alfred Lund Brorson, 42, Gift, Husfader, Cand.jur., assistent i ?? Brandforsikring, København Antoinette Th. Caroline Brorson, f. Lictenberg, 28, Gift, Hustru, København Carl Christian Birch Lictenberg Brorson, 9, Ugift, Søn, København Christian Frederik Brorson, 7, Ugift, Søn, København Alfred Eduard Broder Brorson, 4, Ugift, Søn, København Agnete Bolette Catharina Brorson, 2, Ugift, Datter, København Ane Petersen, f. Christophersen, 36, Enke, Tyende, Ballerup Sogn, Københavns Amt, >> Anna Lagerquist, 21, Ugift, Tyende, Wankissa, Christiansstad, Sverige Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 Hovedperson: Anders Jönsson, f. 12-09-1859 i Sverige; død 19-09-1894 Stillinger: Skrædder >> Ægtefælle: Anna Jönsson, f. 13-05-1858 i Sverige Barn: Carl Johan Jönsson, f. 20-01-1881 i Sverige (læs: København) Adresser: 01-05-1892: Pilestræde 68, 1. 01-05-1893: Dybensgade 14, 3. 01-05-1894: Sværtegade 5, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0009. Registerblad 10448 (unikt id: 3347386) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 >> Hovedperson: Anna Jönsson (født Lagerqvist), f. 13-05-1858 i Sverige; død 24-02-1899 Stillinger: Rengøring - Enke Barn: Carl Johan Jönsson, f. 20-01-1881 i Sverige (læs: København) Barn: Axel Fritz Jönsson, f. 12-09-1884 i København Adresser: 01-05-1892: Pilestræde 68 , 1. 01-05-1893: Dybensgade 14 , 3. 01-05-1894: Sværtegade 5, 1. 01-11-1894: Frameldt 01-05-1895: Gammel Mønt 26, Sidebyg. , 1. 01-05-1897: Gammel Mønt 26, Sidebyg. , 1. 01-11-1898: Gammel Mønt 26, Bagbyg. , 3. (Helligånds/Trinitatis sogne) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0009. Registerblad 10453 (unikt id: 3347391)