Correll_Dohlmann

Anna Marie Jensen1892

Name
Anna Marie Jensen
Birth January 1, 1892
Alias
Anna Marie Hallas Møller f. Jensen

Christening April 24, 1892 (Age 3 months)
MarriageGunnar Hallas MøllerView this family
October 25, 1912 (Age 20 years)
Death

Family with Gunnar Hallas Møller - View this family
husband
herself
Marriage: October 25, 1912Simeons kirke, Kbh.

Shared note
Anna Marie Jensen alias Anna Marie Hallas Møller f. Jensen Født: 01-01-1892 på Jerichausgade 51, 1. sal, Kbh. i Skt. Matthæus sogn og døbt 24-04-1892 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. - datter af bryggeriarbejder Rasmus Jensen og hustru Ane Kirstine Pedersen på 34 år. Forældrene viet 07-08-1887 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 2, nr. 3. Skt. Matthæus sogn. År 1892-1893. KB_1892_058_3_032_0001a-FK. Gift 25-10-1912: Ungkarl, facturist, Gunnar Hallas Møller på 27 år, boende Århusgade 13, 3. sal, Kbh. (f. 07-02-1885 i Skt. Johannes sogn, søn af afdøde grosserer Simon Petrus Møller og hustru Bertha Apollonia Henriette Caroline Hallas, Århusgade 13, 3. sal, Kbh.) gifter sig 25-10-1912 i Simeons kirke, Kbh. med pige Anna Marie Jensen på 20 år, Thorsgade 66, 4. sal, Kbh., f. 01-01-1892 i Skt. Matthæus sogn, datter af gårdejer Rasmus Jensen og Ane kristine Petersen, Thorsgade 66. Forlovere: Herluf Mølmand (læs: Mølmark) Hallas, fabrikant, Hellerupvej 18. Ernst Mogens Müller, forvalter, Århusgade 13, 1. sal. Kilde: KB-opslag 34, nr. 91. Simeons sogn. År 1911-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155523#155523,25982637