Correll_Dohlmann

Julie Sophie Cathrine FyhnAge: 75 years18131888

Name
Julie Sophie Cathrine Fyhn
Birth January 8, 1813
Alias
Julie Sophie Cathrine Pentin f. Fyhn og Julie Sofie Karine Pentin f.Fyn

Christening December 10, 1813 (Age 11 months)
Birth of a son
#1
Carl Wilhelm Pentin
February 20, 1836 (Age 23 years)
Christening of a sonCarl Wilhelm Pentin
February 23, 1836 (Age 23 years)
MarriageJens Nielsen Bruhn PentinView this family
July 5, 1840 (Age 27 years)
Marriage of a childCarl Wilhelm PentinBirthe Marie HansenView this family
September 12, 1858 (Age 45 years)
Death of a sonCarl Wilhelm Pentin
August 23, 1877 (Age 64 years)
Burial of a sonCarl Wilhelm Pentin
August 29, 1877 (Age 64 years)
Death April 1, 1888 (Age 75 years)
Burial April 6, 1888 (5 days after death)
Family with Jens Nielsen Bruhn Pentin - View this family
husband
herself
Marriage: July 5, 1840Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
son

Shared note
Julie Sophie Cathrine Fyhn alias Julie Sophie Cathrine Pentin f. Fyhn og Julie Sofie Karine Pentin f. Fyn Født: 08-01-1813 i Vor Frelsers sogn, Kbh. og døbt 10-12-1813 i Vor Frelser kirke, Kbh. Datter af koffardimand Jens Christian Fyhn og hustru Ane Cathrine Larsen. Faddere: Forældrene og gjordemoder Hansen. Forældrene viet 18-10-1811 i Kbh. Kilde: FS. Kilde: KB-opslag 68. Vor Frelsers sogn (ny). År 1801-1813. KB_M_047_1_005_007209930_00357. Koffardikaptajn - en kaptajn på et koffardiskib - et handelsskib. At være koffardikaptajn vil sige at kaptajnen står for indkøb af ladningen og bringer den hjem. Koffardi = skibsfart, der drives for handelens skyld, i handelens tjeneste. Gift 05-07-1840: Ungkarl Jens Nielsen Bruhn Pentin på 27 år, underofficer ved Kongens Regiment, gifter sig 05-07-1840 i Garnisonskirken, Kbh. med pige Julie Sophie Cathrine Fyhn på 27 år, her af staden. Forlovere: Jens Jørgensen Østermark, kommandersergent ved Kongens Regiment. C. A. Holtzvart, smedemester ved Arsenalet, Nørregade No. 50. Kilde: KB-opslag 40, nr. 96. Garnisons sogn (ny). Sokkelund h. Kbhvns. a. År 1838-1844. KB_M_019_3_051_007210084_00042. Død 01-04-1888: Julie Sofie Karine Pentin f. Fyn dør 01-04-1888 i Høng, Finderup sogn, Løve herred, 75 år gl., og bliver begravet 06-04-1888 på Finderup sogns kirkegård, Løve herred. (f. 08-01-1813 i Vor Frelsers sogn, Kbh.). Arrestforvarer Pentins hustru i Høng. Kilde: KB-opslag 272, nr. 4. Finderup sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1870-1892. KB_M_302_3_012_007231642_00273. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Københavns Guvernement, [7de Muskettecompagnie i Kongens Regiments til Fods], Sølvgaden Caserne i St. Annæ Westre Qvarteer i Sølvgaden No. 421, 158, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2986: >> Jens Nielsen Brun Pentin, 29, Ugift, Underofficeer ved Kongens Regiment til Fods FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Sølvgade, Huuset nr. 417, 2. Sal, 416 F10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: Jens Nielsen Bruun Pentin, 28, Forlovet, Underofficeer i Kongens Regt. >> Julie Sophie Phyn, 28, Forlovet, hans Forlovede Jens Christian Pentin, 2, Ugift, deres Søn (muligvis f. 18-02-1838 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der den 20-02-1838. Forældrenes navne fremgår ikke af kirkebogen. KB-opslag 379. barn nr. 155. mor nr. 153) FT-1845: København (Staden), Landetaten, Kronprindsessegaden No. 405, 5. Etage, 232, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2732: Jens Nielsen Bruhn Pentin, 32, Gift, Stabstambour i 7de Bataillon, Kjøbenhavn >> Julie født Fyhn, 32, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Carl Wilhelm Pentin, 9, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn Jens Christian Pentin, 7, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn Johan Julius Pentin, 5, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 05-07-1840 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: FS) Thorvald Emilius Pentin, 3, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 13-05-1842 i Garnisonskirken, Kbh.) Oluf Maximilian Pentin, 2, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 31-05-1844 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: FS) FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Kronprinsessegade 405, 5 etage, 866, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: Jens Nielsen Pentin, 36, Gift, Sømandsergeant, Kbh. (Kommentarer: alle i Fredericia) >> Julie født Fönss, 37, Gift, hans kone, do. Carl Pentin, 14, Ugift, deres søn, tambour, do. Jens Pentin, 13, Ugift, deres søn, do. (alias Jens Christian Pentin) Julius Pentin, 11, Ugift, deres søn, do. (alias Johan Julius Pentin) Thorvald Pentin, 8, Ugift, deres søn, do. (alias Thorvald Emilius Pentin) Oluf Pentin, 5, Ugift, deres søn, do. (alias Oluf Maximilian Pentin) FT-1860: Holbæk, Løve, Finderup, Høng Skoledistrikt, Høng By, Et Tinghus, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5669: Jens Nielsen Bruun Pentin, 48, Gift, Husfader. Arrestforvarer, København >> Julie Sophie Cathrine Fyhn, 48, Gift, Hans Kone, København Thorvald Emilus Pentin, 18, Ugift, Deres Søn. Malersvend, København (alias Thorvald Emilius Pentin, f. i 1842 og døbt 13-05-1842 i Garnisonskirken, Kbh. Død 16-05-1879 i Høng by, Finderup sogn, 37 år gl., gift, malersvend i Høng. KB-opslag 230, nr. 3. Finderup sogn (ny). År 1870-1892) med flere ... FT-1880: Holbæk, Løve, Finderup, Finderup Sogn, Høng By, Høng Tinghus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2894: Jens Nielsen Brun Pentin, 67, Gift, Husfader, Arrestforvarer, København >> Julie Sophie Kathrine Fyen, 67, Gift, Husmoder, København samt 5 arrestanter