Correll_Dohlmann

Jens Nielsen Bruhn PentinAge: 84 years18121896

Name
Jens Nielsen Bruhn Pentin
Birth January 7, 1812
Alias
Jens Nielsen Bruun Pentin

Birth of a son
#1
Carl Wilhelm Pentin
February 20, 1836 (Age 24 years)
Occupation
Underofficer ved Kongens Regiment til Fods. Stabstambour i 7deBataillon. Siden arrestforvarer i Høng by, Finderup sogn

Christening of a sonCarl Wilhelm Pentin
February 23, 1836 (Age 24 years)
MarriageJulie Sophie Cathrine FyhnView this family
July 5, 1840 (Age 28 years)
Marriage of a childCarl Wilhelm PentinBirthe Marie HansenView this family
September 12, 1858 (Age 46 years)
Death of a sonCarl Wilhelm Pentin
August 23, 1877 (Age 65 years)
Burial of a sonCarl Wilhelm Pentin
August 29, 1877 (Age 65 years)
Death of a wifeJulie Sophie Cathrine Fyhn
April 1, 1888 (Age 76 years)
Burial of a wifeJulie Sophie Cathrine Fyhn
April 6, 1888 (Age 76 years)
Death April 22, 1896 (Age 84 years)
Burial April 28, 1896 (6 days after death)
Family with Julie Sophie Cathrine Fyhn - View this family
himself
wife
Marriage: July 5, 1840Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
son

Shared note
Jens Nielsen Bruhn Pentin alias Jens Nielsen Bruun Pentin Født: 07-01-1812 i København Erhverv: Underofficer ved Kongens Regiment til Fods i 1840. Stabstambour i 7de Bataillon i 1845, Landetaten, Kbhvns. amt. Siden arrestforvarer i Høng by, Finderup sogn Gift 05-07-1840: Ungkarl Jens Nielsen Bruhn Pentin på 27 år, underofficer ved Kongens Regiment, gifter sig 05-07-1840 i Garnisonskirken, Kbh. med pige Julie Sophie Cathrine Fyhn på 27 år, her af staden. Forlovere: Jens Jørgensen Østermark, kommandersergent ved Kongens Regiment. C. A. Holtzvart, smedemester ved Arsenalet, Nørregade No. 50. Kilde: KB-opslag 40, nr. 96. Garnisons sogn (ny). Sokkelund h. Kbhvns. a. År 1838-1844. KB_M_019_3_051_007210084_00042. Død 22-04-1896: Jens Nielsen Bruun Pentin dør 22-04-1896 i Høng, Finderup sogn, Løve herred, 84 år gl., og bliver begravet 28-04-1896 på Finderup sogns kirkegård, Løve herred. Enkemand, fhv. arrestforvarer i Høng, f. 07-01-1812 i København og havde været gift med Julie Sofie Karine f. Fyn, som døde d. 01-04-1888. Kilde: KB-opslag 186, nr. 5. Finderup sogn. Løve h. Holbæk a. År 1892-1901. KB_1892_302_3_010_0239a-DM. Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Københavns Guvernement, [7de Muskettecompagnie i Kongens Regiments til Fods], Sølvgaden Caserne i St. Annæ Westre Qvarteer i Sølvgaden No. 421, 158, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2986: >> Jens Nielsen Brun Pentin, 29, Ugift, Underofficeer ved Kongens Regiment til Fods FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Sølvgade, Huuset nr. 417, 2. Sal, 416 F10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: >> Jens Nielsen Bruun Pentin, 28, Forlovet, Underofficeer i Kongens Regt. Julie Sophie Phyn, 28, Forlovet, hans Forlovede Jens Christian Pentin, 2, Ugift, deres Søn (muligvis f. 18-02-1838 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der den 20-02-1838. Forældrenes navne fremgår ikke af kirkebogen. KB-opslag 379. barn nr. 155. mor nr. 153) FT-1845: København (Staden), Landetaten, Kronprindsessegaden No. 405, 5. Etage, 232, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2732: >> Jens Nielsen Bruhn Pentin, 32, Gift, Stabstambour i 7de Bataillon, Kjøbenhavn Julie født Fyhn, 32, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Carl Wilhelm Pentin, 9, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn Jens Christian Pentin, 7, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn Johan Julius Pentin, 5, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 05-07-1840 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: FS) Thorvald Emilius Pentin, 3, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 13-05-1842 i Garnisonskirken, Kbh.) Oluf Maximilian Pentin, 2, Ugift, deres Sønner, Kjøbenhavn (døbt 31-05-1844 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: FS) FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Kronprinsessegade 405, 5 etage, 866, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: >> Jens Nielsen Pentin, 36, Gift, Sømandsergeant, Kbh. (Kommentarer: alle i Fredericia) Julie født Fönss, 37, Gift, hans kone, do. Carl Pentin, 14, Ugift, deres søn, tambour, do. Jens Pentin, 13, Ugift, deres søn, do. (alias Jens Christian Pentin) Julius Pentin, 11, Ugift, deres søn, do. (alias Johan Julius Pentin) Thorvald Pentin, 8, Ugift, deres søn, do. (alias Thorvald Emilius Pentin) Oluf Pentin, 5, Ugift, deres søn, do. (alias Oluf Maximilian Pentin) FT-1860: Holbæk, Løve, Finderup, Høng Skoledistrikt, Høng By, Et Tinghus, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5669: >> Jens Nielsen Bruun Pentin, 48, Gift, Husfader. Arrestforvarer, København Julie Sophie Cathrine Fyhn, 48, Gift, Hans Kone, København Thorvald Emilus Pentin, 18, Ugift, Deres Søn. Malersvend, København (alias Thorvald Emilius Pentin, f. i 1842 og døbt 13-05-1842 i Garnisonskirken, Kbh. Død 16-05-1879 i Høng by, Finderup sogn, 37 år gl., gift, malersvend i Høng. KB-opslag 230, nr. 3. Finderup sogn (ny). År 1870-1892) med flere ... FT-1880: Holbæk, Løve, Finderup, Finderup Sogn, Høng By, Høng Tinghus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2894: >> Jens Nielsen Brun Pentin, 67, Gift, Husfader, Arrestforvarer, København Julie Sophie Kathrine Fyen, 67, Gift, Husmoder, København samt 5 arrestanter