Correll_Dohlmann

Anna Marie NielsdatterAge: 73 years17801853

Name
Anna Marie Nielsdatter
Birth about 1780
Alias
Ana Maria Nielsdatter, Anne Marie Nielsen og Ane Marie Nielsdatter

MarriageDaniel HansenView this family
about 1803 (Age 23 years)

Birth of a daughter
#1
Sidse Kirstine Hansen
April 4, 1812 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#2
Birthe Marie Hansen
March 26, 1817 (Age 37 years)
Christening of a daughterBirthe Marie Hansen
June 1, 1817 (Age 37 years)
Marriage of a childHans Christian August MeisnerSidse Kirstine HansenView this family
October 31, 1837 (Age 57 years)
Marriage of a childJens Gregorius BangBirthe Marie HansenView this family
November 4, 1840 (Age 60 years)
Death of a husbandDaniel Hansen
July 20, 1848 (Age 68 years)
Marriage of a childCarl Frederik LarsenSidse Kirstine HansenView this family
February 1, 1852 (Age 72 years)
Death November 17, 1853 (Age 73 years)
Family with Daniel Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1803
14 years
daughter
-5 years
daughter

Shared note
Anna Marie Nielsdatter alias Ana Maria Nielsdatter, Anne Marie Nielsen og Ane Marie Nielsdatter Født: ca. 1780 i Ørslev sogn, Vester Flakkebjerg herred Gift ca. 1803: Daniel Hansen gifter sig med Anna Marie Nielsdatter. Død 17-11-1853: Ane Marie Nielsdatter dør 17-11-1853 i Ørslev sogn, Vester Flakkebjerg herred, 73 år gl., og bliver begravet 24-11-1853 fra Ørslev kirke, V. Flakkebjerg herred. Enke efter skolelærer Daniel Hansen i Ørslev. Kilde: KB-opslag 180, nr. 7. Ørslev sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1836-1860. KB_M_468_3_002_007220982_00182. Folketællinger: FT-1834: Sorø, Vester Flakkebjerg, Ørslev, Ørslev by, Degnegaarden, 2, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B4307: Daniel Hansen, 53, Gift, Kirkesanger og skolelærer >> Anne Marie Nielsen, 52, Gift, Hans kone Frederikke Hansen, 27, Ugift, Deres barn Niels Peter Hansen, 14, Ugift, Deres barn Martha Marie Hansen, 12, Ugift, Deres barn Christian Johannes Buch, 30, Gift, Slagter Karen Sophie Hansen, 29, Gift, Hans kone (datter af Daniel Hansen og Anna Marie Nielsdatter) Karoline Marie Buch, 1, Ugift, Deres barn FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Ørslev, Ørslev by, Skolen, 2, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B5153: Daniel Hansen, 59, Gift, Skolelærer og kirkesanger >> Anna Marie Nielsdatter, 58, Gift, Hans kone Frederikke Hansen, 33, Ugift, Deres barn Jacobine Hansen, 27, Ugift, Deres barn Heinrich Hansen, 11, Ugift, Plejebarn (læs: søn af afdøde Hans Henrich Seyer Hansen, f. 21-07-1804 i Ørslev sogn som søn af Daniel Hansen og Anna Marie Nielsdatter) Datteren: Karen Sophie Hansen i FT-1845: FT-1845: Sorø, Øster Flakkebjerg, Fuglebjerg, Fuglebjerg, , 52, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B4945: Christian Busch, 41, Gift, slagter, Karise, Præstø amt (læs: Christian Buch, hj.døbt 29-01-1804 i Karise, dåben konfirmeret 23-03-1804 i Karise kirke, søn af værtshusholder hr. Buch i Karise. Moderen introd. s.d. Kilde: KB-opslag 146. Karise sogn (ny). Fakse h. Præstø a. År 1746-1815) >> Sophie Hansen, 40, Gift, hans kone, Ørslev, Sorø amt (alias Karen Sophie Hansen) Caroline Busch, 12, Ugift, deres barn, Ørslev, Sorø amt Anthon Busch, 10, Ugift, deres barn, Eggerslevmagle, Sorø amt Jane Busch, 8, Ugift, deres barn, Førslev, Sorø amt Johanne Kristensen, 19, Ugift, tjenestepige, Krummerup, Sorø amt FT-1845: Sorø, Vester Flakkebjerg, Ørslev, Ørslev, Skolen, 2, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B3731: Daniels Hansen, 64, Gift, Skolelærer og kirkesanger, Marvede sogn, Sorø amt >> Anna Marie Nielsdatter, 63, Gift, Hans kone, Her i sognet Frederikke Hansen, 38, Ugift, Hans datter, Her i sognet Marthe Marie Hansen, 23, Ugift, Hans datter, Her i sognet Heinrich Hansen, 16, Ugift, Plejebarn, København (læs: søn af afdøde Hans Henrich Seyer Hansen, f. 21-07-1804 i Ørslev sogn som søn af Daniel Hansen og Anna Marie Nielsdatter)