Correll_Dohlmann

Tycho Henderik MedingAge: 2 years18441847

Name
Tycho Henderik Meding
Birth June 23, 1844 33 33
Alias
Hendrich Meding

Christening August 2, 1844 (Age 40 days)
Birth of a brotherCarl Abraham Vittus Meding
August 14, 1846 (Age 2 years)
Christening of a brotherCarl Abraham Vittus Meding
September 13, 1846 (Age 2 years)
Death April 27, 1847 (Age 2 years)
Burial May 3, 1847 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 9, 1840Skælskør kirke
2 years
elder brother
20 months
himself
2 years
younger brother
22 months
younger brother
23 months
younger brother
23 months
younger brother
2 years
younger sister
Mother’s family with Anders Andersen - View this family
step-father
mother
Marriage: December 15, 1837Skælskør kirke

Shared note
Tycho Henderik Meding alias Hendrich Meding Født: 23-06-1844 i Skælskør og døbt 02-08-1844 i Skælskør kirke - søn af købmand Tycho Andreas Meding og kone Ane Margrete Carlsen. Kilde: KB-opslag 29, nr. 13. Skælskør sogn (ny). År 1836-1855. KB_M_459_3_005_007221006_00031. Død 27-04-1847: Thyco Henrik S. Meding dør 27-04-1847 i Skælskør, 2 år og 10 mdr. gl., og bliver begravet 03-05-1847 fra Skælskør kirke. Købmand (Tycho Andreas) Medings søn. Kilde: KB-opslag 287, nr. 8. Skælskør sogn (ny). År 1836-1855. KB_M_459_3_005_007221006_00289. Folketælling: FT-1845: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, 22a, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4416 Andreas Meding, 35, Gift, Købmand og brændevinsbrænder, Tullebølle, Langeland, (læs: Tyge Andreas Meding, f. 25-01-1811 i Majbølle, Musse herred). Margrethe Carlsen, 34, Gift, Hans kone, Skælskør, f. 19-04-1811 i Skælskør Johann Meding, 3, Ugift, Hans søn, Skælskør (alias Johan Jakob Lauritz Meding) >> Hendrich Meding, 1, Ugift, Hans søn, Skælskør (alias Tycho Henderik Meding) og mange flere...