Correll_Dohlmann

Carl Frederik LarsenAge: 70 years18191890

Name
Carl Frederik Larsen
Birth September 22, 1819
Alias
Carl Frederich Larsen

Christening October 17, 1819 (Age 25 days)
MarriageSidse Kirstine HansenView this family
February 1, 1852 (Age 32 years)
Death of a wifeSidse Kirstine Hansen
October 20, 1888 (Age 69 years)
Burial of a wifeSidse Kirstine Hansen
October 27, 1888 (Age 69 years)
Occupation
Skomagermester, Siden mejerist i Gjøderup, Glim sogn

Death after February 1890 (Age 70 years)

Family with Sidse Kirstine Hansen - View this family
himself
wife
Marriage: February 1, 1852i huset i Slots Bjergby sogn
Hans Christian August Meisner + Sidse Kirstine Hansen - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: October 31, 1837Slots Bjergby kirke

Shared note
Carl Frederik Larsen Ved dåben indskrevet som Carl Frederich Larsen Født: 22-09-1819 i Kalundborg Vor Frue sogn og døbt 17-10-1819 i Kalundborg Vor Frue kirke. Søn af skomager Anders Larsen og Bodil Marie Grausen. Kilde: KB-opslag 43. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1814-1825. KB_M_308_3_005_007211040_0019 Erhverv: Skomagermester. Siden mejerist i Gjøderup, Glim sogn Brudens 2. ægteskab: Gift 01-02-1852: Ungkarl og skomagermester Carl Frederik Larsen, 32 år gl., der opholder sig hos enken madam Meisner i Skælskør, gifter sig 01-02-1852 i huset i Slots Bjergby sogn med enkemadam Sidse Kirstine f. Hansen på 39 år, skomager Hans Christian A. Meisners enke, skiftebrev af 26-01-1852. Forlovere: Maler Olsen og bogbinder Møller (*) - begge Skælskør. Kilde: KB-opslag 198, nr. 2. Skælskør sogn (ny). V. Flakkebjerg h. Sorø a. År 1836-1855. KB_M_459_3_005_007221006_00200. (*) Bogbinder Møller - alias Johan Peter Møller - var tilsyneladende en meget nær bekendt af Sidse Kirstine Meisner f. Hansen og hendes afdøde ægtefælle Hans Christian August Meisner idet de begge har stået faddere til flere af Johan Peter Møller og hustru Karen Kirstine Møller f. Koch's børn. Nederst i Hans Christian August Meisner's noter finder du en del oplysninger om ægteparret Johan Peter Møller og Karen Kirstine Møller f. Koch samt om deres børn. Folketællinger: FT-1834: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Cordilgade, No. 165, 5te Familie, 400, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6320: Anders Larsen, 49, Enkemand, Skomager Mariane Sophie Larsen, 19, Ugift, hans Børn >> Carl Frederik Larsen, 15, Ugift, hans Børn Petrine Nicoline Larsen, 13, Ugift, hans Børn Lars Peder Larsen, 12, Ugift, hans Børn Graus Pedersen Larsen, 9, Ugift, hans Børn Niels Julius Larsen, 4, Ugift, hans Børn FT-1890: Roskilde, Sømme, Glim, Gjøderup, , 81, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7118: >> Karl Frederik Larsen, 70, Enke, Husfader, Meirist, Kallundborg Hanne Petersen, 31, Ugift, Meierske, Sverrig