Correll_Dohlmann

Alfred Edvard Andersen1876

Name
Alfred Edvard Andersen
Birth March 13, 1876
Alias
onkel Alfred

MarriageIngeborg Henriette CorrellView this family
June 18, 1905 (Age 29 years)
Birth of a son
#1
Edwin Frode Correll
February 21, 1907 (Age 30 years)
Occupation
gartner og blomsterhandler

Christening of a sonEdwin Frode Correll
May 26, 1907 (Age 31 years)
Birth of a son
#2
Alfred Henning Correll Andersen
May 13, 1910 (Age 34 years)
Christening of a sonAlfred Henning Correll Andersen
September 18, 1910 (Age 34 years)
Death of a wifeIngeborg Henriette Correll
June 5, 1924 (Age 48 years)
Burial of a wifeIngeborg Henriette Correll
June 11, 1924 (Age 48 years)
Marriage of a childAlfred Henning Correll AndersenKaren Marie HansenView this family
April 16, 1934 (Age 58 years)
MarriageElly Ingemann PoulsenView this family
about 1935 (Age 58 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
Family with Ingeborg Henriette Correll - View this family
himself
wife
Marriage: June 18, 1905Hvidovre kirke
20 months
son
3 years
son
Family with Elly Ingemann Poulsen - View this family
himself
wife
Marriage: about 1935

Shared note
Alfred Edvard Andersen alias onkel Alfred Født: 13-03-1876 i Sverige - døbt iflg. bevis af 31-10-1882 - søn af Johan Andersson, gartner og hustru Charlotta Jonsdatter. Konfirmeret 19-10-1890: Alfred Edvard Andersen boende Küchlersgade 6, Kbh. V - konfirmeret 19-10-1890 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 90, nr. 4. Frederiksberg. År 1887-1891. KB_064_2_051_K03-30-A. Erhverv: Gartner og blomsterhandler. Alfred får sin egen blomsterbutik på hjørnet af Åboulevarden og H.C. Ørstedsvej. Gift 1.g. 18-06-1905: Ingeborg Henriette Correll viet i Hvidovre kirke, Valby, Sokkelund, Kbh. den 18-06-1905 til gartner og blomsterhandler Alfred Edvard Andersen, Åboulevarden 32, f. i Sverige den 13-03-1876, konfirmeret i Frederiksberg kirke 19-10-1890. Lysning i Jesuskirken, Valby. Kilde: KB-opslag 150 - efter nr. 21. Valby sogn, Kbhvns. amt. År 1892-1905. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158316#158316,26591718 Gift 2.g. ca. 1935: Efter Ingeborg Henriette Correll Andersens død gifter Alfred Edvard Andersen sig med Elly Ingemann Nielsen f. Poulsen. Børn: Ingeborg Henriette Correll Andersen og Alfred Edvard Andersen får sammen sønnerne: ID 7-3a: Edwin Frode Correll ID 7-3b: Alfred Henning Correll Andersen Folketælling: FT-1911: Åboulevard 29, 1. sal.o.g. Frederiksberg kommune: Alfred Edvard Andersen, f. 13-03-1876 i Sverige, gift, husfar, tilflyttet kommunen i 1879 fra Nørrebro, blomsterhandler ID 7-3: Ingeborg Henriette Andersen, f. 25-12-1879 i Valby, gift, hans hustru, husmor ID 7-3a: Edwin Frode Correll Andersen, f. 21-02-1907 i Kbh., ugift, deres søn ID 7-3b: Henning Alfred Correll Andersen, f. 13-05-1910 på Frederiksberg, ugift, deres søn Kilde: FT-1911, FT-opslag 56. Åboulevard 29, 1. sal.o.g. Frederiksberg kommune. FT1911_0001_00169. Bopæl i 1945: Blomsterhandler Alfred Evard Andersen, Aaboulevard 4 og fru Elly Ingemann Nielsen.