Correll_Dohlmann

Ole EricksenAge: 73 years18241897

Name
Ole Ericksen
Birth February 26, 1824
Alias
Ole Eriksen

Occupation
Husmand og daglejer i Stenskov, Rislev sogn

Hjemmedøbt February 27, 1825 (Age 12 months)
MarriageOlive Dorothea PedersdatterView this family
May 27, 1848 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Karen Olsdatter
August 24, 1849 (Age 25 years)
Christening of a daughterKaren Olsdatter
October 7, 1849 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Peter Olsen
February 8, 1852 (Age 27 years)
Christening of a sonPeter Olsen
April 12, 1852 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Rasmus Olsen
December 19, 1854 (Age 30 years)
Christening of a sonRasmus Olsen
February 9, 1855 (Age 30 years)
Death of a sonRasmus Olsen
February 22, 1855 (Age 30 years)
Burial of a sonRasmus Olsen
February 25, 1855 (Age 30 years)
Death of a sonPeter Olsen
December 22, 1856 (Age 32 years)
Burial of a sonPeter Olsen
December 28, 1856 (Age 32 years)
Marriage of a childPoul LarsenKaren OlsdatterView this family
November 27, 1868 (Age 44 years)
Death of a wifeOlive Dorothea Pedersdatter
December 21, 1880 (Age 56 years)
Burial of a wifeOlive Dorothea Pedersdatter
January 7, 1881 (Age 56 years)
MarriageKaren LarsdatterView this family
January 7, 1882 (Age 57 years)
Death August 21, 1897 (Age 73 years)
Burial August 27, 1897 (6 days after death)
Family with Olive Dorothea Pedersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: May 27, 1848Herlufsholms kirke
15 months
daughter
3 years
son
Peter Olsen
Birth: February 8, 1852 27 36Stenskov, Rislev sogn
Death: December 22, 1856Guderup, Herlufsholm sogn
3 years
son
Rasmus Olsen
Birth: December 19, 1854 30 39Stenskov, Rislev sogn
Death: February 22, 1855Stenskov, Rislev sogn
Family with Karen Larsdatter - View this family
himself
wife
Karen Larsdatter
Birth: July 25, 1836Gunderslevlille Rejnstrup, Gunderslev sogn
Death: February 15, 1913Alderdomshjemmet i Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Marriage: January 7, 1882Herlufsholm kirke

Shared note
Ole Ericksen alias Ole Eriksen Født: 26-02-1824 i Rislev sogn og hjemmedøbt der 27-02-1825. Søn af indsidder Erick Hansen og hustru Karen Jensdatter. Kilde: KB-opslag 13, nr. 6. Rislev sogn (ny). Tybjerg h. Præstø a. År 1814-1839. KB_M_520_3_006_007211486_00383 Erhverv: Husmand og daglejer i Stenskov, Rislev sogn Gift 1.g. 27-05-1848: Ungkarl Ole Eriksen (Ericksen), tjenestekarl af Næstved på 24 år - nu husmand i Steenskoven, Rislev sogn - gifter sig 27-05-1848 i Herlufsholm kirke med pige Olive Dorthea Pedersdatter på 32 år, tjenestepige af Herlufsholm. Forlovere: Tjenestekarl Niels Sørensen og tjenestekarl Jørgen Hansen - begge af Sandstræde, Herlufsholm. Kilde: KB-opslag 97, nr. 8. Herlufsholm sogn (ny). Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1841-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151340#151340,25142567 3 børn i ægteskabet. Gift 2.g. 07-01-1882: Enkemand (1ste gang) husmand Ole Eriksen af Guderup, 57-3/4 år gl., gifter sig 07-01-1882 i Herlufsholm kirke med enken (1ste gang) Karen Larsen af Guderup, 45-3/4 år gl. Forlovere: Indsidder Jørgen Hansen, Kalbyris. Arbejdsmand Lars Larsen, Næstved. Anm.: Skifteattest af 15-01-1881 og skifteattest af 12-12-1881. Enken sidst gift med røgter. Kilde: KB-opslag 137, nr. 1. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151344#151344,25143237 Død 21-08-1897: Gift, husmand Ole Eriksen i Guderup, dør 21-08-1897 i Guderup, Herlufsholm sogn, 73 år gl., og bliver begravet 27-08-1897 på Herlufsholm sogns kirkegård. Født 26-02-1824 i Fensmark (læs: Rislev sogn). Efterlevende enke Hanne Larsen (læs: Karen Larsen). Kilde: KB-opslag 221, nr. 20. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1892-1903. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151345#151345,25143492 Folketællinger: FT-1850: Præstø, Tybjerg, Rislev, Steenskoven, 1 hus, 51, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5224: >> Ole Eriksen, 26, Gift, Husmand og daglejer, Her i Sognet ID 16-6: Olivia Dorthea Pedersdatter,34, Gift, Hans Hustru, Køng Sogn, Præstø Amt ID 16-6a: Karen Olsdatter, 1, Ugift, Deres barn, Her i Sognet FT-1855: Præstø, Tybjerg, Rislev, Steenskoven, 43, et Huus, 43, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C2895: >> Ole Eriksen, 31, Gift, Huusmand. Dagleier. Huusfader, Her i Sognet [Rislev] ID 16-6: Olivia Dorthea Pedersdatter 39, Gift, hans Kone, Kjøng Sogn, Præstøe Amt ID 16-6a: Karen Olsdatter, 6, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] ID 16-6b: Peder Olsen, 3, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] ID 16-6c: en udøbt Søn, 1, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] (alias Rasmus Olsen) FT-1860: Sorø, Øster Flakkebjerg, Herlufsholm, Guderup, et Hus, 182, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C1346: >> Ole Ericksen, 36, Gift, Husmand med Jord. Husfader, Rislev, Præstø Amt ID 16-6: Olive Dorthe Pedersdatter, 45, Gift, hans Kone, Kjøng, Præstø Amt ID 16-6a: Karen Olsdatter, 11, Ugift, deres Barn, Rislev, Præstø Amt (f. 24-08-1849) FT-1880: Sorø, Øster Flakkebjerg, Herlufsholm, Guderup, et Hus, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8774: >> Ole Eriksen, 55, Gift, Husfader, Husmand, Rislev, Præstø Amt (alias Ole Ericksen) ID16-6: Oline Dorthe Pedersdatter, 64, Gift, hans Hustru, Her i Sognet (alias Olive Dorothea Pedersdatter) ID16-6a2: Anne Sophie Larsen, 9, Ugift, Deres Barn, Her i Sognet (alias Anna Sophie Larsen, deres barnebarn)