Correll_Dohlmann

Karen LarsdatterAge: 76 years18361913

Name
Karen Larsdatter
Birth July 25, 1836
Alias
Karen Larsen og Karen Eriksen f. Larsdatter

MarriageOle EricksenView this family
January 7, 1882 (Age 45 years)
Death of a husbandOle Ericksen
August 21, 1897 (Age 61 years)
Burial of a husbandOle Ericksen
August 27, 1897 (Age 61 years)
Death February 15, 1913 (Age 76 years)
Burial February 20, 1913 (5 days after death)
Family with Ole Ericksen - View this family
husband
herself
Karen Larsdatter
Birth: July 25, 1836Gunderslevlille Rejnstrup, Gunderslev sogn
Death: February 15, 1913Alderdomshjemmet i Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Marriage: January 7, 1882Herlufsholm kirke
Ole Ericksen + Olive Dorothea Pedersdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 27, 1848Herlufsholms kirke
15 months
step-daughter
3 years
step-son
Peter Olsen
Birth: February 8, 1852 27 36Stenskov, Rislev sogn
Death: December 22, 1856Guderup, Herlufsholm sogn
3 years
step-son
Rasmus Olsen
Birth: December 19, 1854 30 39Stenskov, Rislev sogn
Death: February 22, 1855Stenskov, Rislev sogn

Shared note
Karen Larsdatter alias Karen Larsen og Karen Eriksen f. Larsdatter Født: 25-07-1836 i Gunderslevlille Rejnstrup (Gunderslev sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt) - datter af gårdbestyrer Lars Mogensen, Rejnstrup. Kilde: Hendes død. Gift 2.g. 07-01-1882: Enkemand (1ste gang) husmand Ole Eriksen af Guderup, 57-3/4 år gl., gifter sig 07-01-1882 i Herlufsholm kirke med enken (1ste gang) Karen Larsen af Guderup, 45-3/4 år gl. Forlovere: Indsidder Jørgen Hansen, Kalbyris. Arbejdsmand Lars Larsen, Næstved. Anm.: Skifteattest af 15-01-1881 og skifteattest af 12-12-1881. Enken sidst gift med røgter. Kilde: KB-opslag 137, nr. 1. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151344#151344,25143237 Død 15-02-1913: Karen Eriksen f. Larsdatter dør 15-02-1913 på Alderdomshjemmet i Lille Næstved, Herlufsholm sogn, 76 år gl., og bliver begravet 20-02-1913 på Herlufsholm sogns kirkegård. Født 25-07-1836 i Gunderslevlille Rejnstrup (Gunderslev sogn, Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt), datter af gårdbestyrer Lars Mogensen, Rejnstrup. Enke efter husmand Ole Eriksen af Guderup. Af Lille Næstved. Kilde: KB-opslag 245, nr. 6. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg herred, Sorø amt.K.M. År 1911-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151347#151347,25143961