Correll_Dohlmann

Peter OlsenAge: 4 years18521856

Name
Peter Olsen
Birth February 8, 1852 27 36
Alias
Peder Olsen

Christening April 12, 1852 (Age 2 months)
Birth of a brotherRasmus Olsen
December 19, 1854 (Age 2 years)
Christening of a brotherRasmus Olsen
February 9, 1855 (Age 3 years)
Death of a brotherRasmus Olsen
February 22, 1855 (Age 3 years)
Burial of a brotherRasmus Olsen
February 25, 1855 (Age 3 years)
Death December 22, 1856 (Age 4 years)
Burial December 28, 1856 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 27, 1848Herlufsholms kirke
15 months
elder sister
3 years
himself
Peter Olsen
Birth: February 8, 1852 27 36Stenskov, Rislev sogn
Death: December 22, 1856Guderup, Herlufsholm sogn
3 years
younger brother
Rasmus Olsen
Birth: December 19, 1854 30 39Stenskov, Rislev sogn
Death: February 22, 1855Stenskov, Rislev sogn
Father’s family with Karen Larsdatter - View this family
father
step-mother
Karen Larsdatter
Birth: July 25, 1836Gunderslevlille Rejnstrup, Gunderslev sogn
Death: February 15, 1913Alderdomshjemmet i Lille Næstved, Herlufsholm sogn
Marriage: January 7, 1882Herlufsholm kirke

Shared note
ID 16-6b: Peter Olsen alias Peder Olsen Født: 08-02-1852 i Stenskov, Rislev sogn, Tybjerg herred, Præstø amt og døbt 12-04-1852 i Rislev kirke - søn af husmand Ole Eriksen og (ID 16-6) hustru Olive Dorthea Pedersdatter på 37 år i Stenskoven, Rislev sogn. Faddere: Stine Hansen, tjenende på Herlufsholm, bar barnet, Inger M. Nielsdatter, husmand Jens Rasmussens kone i Klosterskoven, Herlufsholm sogn, stod hos. Husmand Peder Jensen i Stenskoven, husmand Hans Andersen og husmand Hans Larsen - begge i Fensmark. (Forældrene gift 27-05-1848 i Herlufsholm kirke). Kilde: KB-opslag 25, nr. 4. Rislev sogn. Tybjerg herred, Præstø amt. K.M. År 1839-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154856#154856,25849691 Død 22-12-1856: Peder Olsen dør 22-12-1856 i Guderup, Herlufsholm sogn, 4½ år gl. Han bliver begravet 28-12-1856 på Herlufsholm kirkegård. Søn af husmand Ole Eriksen i Guderup, født i Rislev sogn. Dødsårsag: Strubehoste. Kilde: KB-opslag 112, nr. 19, side 158. Herlufsholm sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1841-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151340#151340,25142582 Folketællinger: FT-1855: Præstø, Tybjerg, Rislev, Steenskoven, 43, et Huus, 43, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C2895: Ole Eriksen, 31, Gift, Huusmand. Dagleier. Huusfader, Her i Sognet [Rislev] ID 16-6: Olivia Dorthea Pedersdatter 39, Gift, hans Kone, Kjøng Sogn, Præstøe Amt ID 16-6a: Karen Olsdatter, 6, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] >> ID 16-6b: Peder Olsen, 3, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] ID 16-6c: en udøbt Søn, 1, Ugift, deres Barn, Her i Sognet [Rislev] (alias Rasmus Olsen) FT-1860: Sorø, Øster Flakkebjerg, Herlufsholm, Guderup, et Hus, 182, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C1346: Ole Ericksen, 36, Gift, Husmand med Jord. Husfader, Rislev, Præstø Amt ID 16-6: Olive Dorthe Pedersdatter, 45, Gift, hans Kone, Kjøng, Præstø Amt ID 16-6a: Karen Olsdatter, 11, Ugift, deres Barn, Rislev, Præstø Amt (f. 24-08-1849)