Correll_Dohlmann

Jens PaghAge: 28 years17801809

Name
Jens Pagh
Birth about August 18, 1780
Alias
Jens Hansen Pagh

Christening September 26, 1780 (Age 39 days)
MarriageChristiane Sophie AlexanderView this family
May 6, 1801 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Christiane Sophie Pagh
July 2, 1802 (Age 21 years)
Occupation
Barber

Christening of a daughterChristiane Sophie Pagh
July 23, 1802 (Age 21 years)
Death July 23, 1809 (Age 28 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
Family with Christiane Sophie Alexander - View this family
himself
wife
Marriage: May 6, 1801Garnisonskirken, Kbh.
14 months
daughter
Johan Joseph Friederich Scheibner + Christiane Sophie Alexander - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: October 29, 1790Garnisonskirken, Kbh.
8 years
step-daughter
-6 years
step-son
Friedrich August Scheibner
Birth: December 5, 1792 28 22Garnisons sogn, Kbh.
Death: March 16, 1793Garnisons sogn, Kbh.
16 months
step-daughter
Caroline Dorothea Scheibner
Birth: March 30, 1794 30 23Garnisons sogn, Kbh.
Death: May 14, 1794Garnisons sogn, Kbh.
3 years
step-son
Joseph August Scheibner
Birth: November 16, 1796 32 26Garnisons sogn, Kbh.
Death: September 7, 1801København
Gottlob Erdmann Keiser + Christiane Sophie Alexander - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: April 13, 1810Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
ID 127b: Jens Pagh alias Jens Hansen Pagh Født: ca. 18-08-1780 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 26-09-1780 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Hans Jensen Pagh og hustru Anne Kirstine Høy: "Den 26. Sept. havde Hans Jensen Pagh, spækhøker og Anne Kirstine Høy i Adelgade et barn til daaben kaldet Jens". Kilde: KB-opslag 156. Trinitatis sogn, Kbh. E.M. År 1765-1792. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157745#157745,26472137 Erhverv: Barber Brudens 2. ægteskab: Gift 06-05-1801: Jens Pagh, afsk. = afskediget, gifter sig 06-05-1801 i Garnisonskirken, Kbh. med (ID 127) Christiane Sophie, Scheibners enke (læs: Christiane Sophie Scheibner f. Alexander). Kilde: KB-opslag 29, side 34. Garnisons sogn. E.M. År 1799-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150078#150078 Død 23-07-1809: Jens Hansen Pagh, dør 23-07-1809 på Frederiks Hospital, Kbh., 36 år gl. (læs: 28 år gl.). Borg. bestalling og barber. Kilde: KB-opslag 20, nr. 92. Det Kgl. Frederiks Hospitalkirke. E.M. År 1808-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149584#149584,24744495. Folketællinger: FT-1787: København (Staden), Snarens Kvarter, Nye Gaden 140, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B5768: Hans Pagh, 35, Gift, Hosbonde, Vertshuus Holder Anna Christiane, 40, Gift, Hans Kone >> Jens Pagh, 7, Ugift, En Søn Søren Pagh, 4, Ugift, En Søn Jacob Pagh, 1, Ugift, En Søn Birgitta Cornellia, 23, Ugift, Pigen FT-1801: København (Staden), Vester Kvarter, Matr. 216, 728, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5022: Christian (Henrich) Kryger, 57, Gift, Div. Chirurg Juliane Marie [Næsted], 47, Gift, g Chr. Kryger Jochum Andreas [Kryger], 13, Ugift, Fader Chr.K. Adolph Christian [Kryger], 12, Ugift, Fader Chr. K. Christian Friderich [Kryger], 9, Ugift, Fader Chr. K. Friderich Simon [Kryger], 7, Ugift, Fader Chr. K. Simon Peter [Kryger], 5, Ugift, Fader Chr. K. Catharina [Kryger], 3, Ugift, Fader Chr. K. Friderich August Kraft, 24, Ugift, Barbersv. Carl Andreas Wunderlig, 18, Ugift, Barbersv. Johan Christian Muxoll, 29, Ugift, Barbersv. >> Jens Hansen Pagh, 20, Ugift, Barbersv. -------------------------------------------------------------------------------------------- ID 127b: Jens Pagh gifter sig med: ID 127: Christiane Sophie Alexander - der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor --------------------------------------------------------------------------------------------