Correll_Dohlmann

Edwin Frode Correll1907

Name
Edwin Frode Correll
Birth February 21, 1907 30 27
Alias
Edwin Frode Correll Andersen

Christening May 26, 1907 (Age 3 months)
Birth of a brotherAlfred Henning Correll Andersen
May 13, 1910 (Age 3 years)
Occupation
Vogninspektør. Forretningsfører.

Christening of a brotherAlfred Henning Correll Andersen
September 18, 1910 (Age 3 years)
Death of a motherIngeborg Henriette Correll
June 5, 1924 (Age 17 years)
Death of a maternal grandfatherHans Frederik Sophus Correll
March 20, 1928 (Age 21 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Johanne Jacobine Holm
April 14, 1932 (Age 25 years)
Marriage of a parentAlfred Edvard AndersenElly Ingemann PoulsenView this family
about 1935 (Age 27 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 18, 1905Hvidovre kirke
20 months
himself
3 years
younger brother
Father’s family with Elly Ingemann Poulsen - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1935
Family with Sonja Laybourn - View this family
himself
wife
daughter
Private
son
Private

Shared note
ID 7-3a: Edwin Frode Correll - oprindeligt døbt Edwin Frode Correll Andersen Født: 21-02-1907 Vor Frue sogn, døbt 26-05-1907 i Jesuskirken, Valby sogn - søn af (ID 7-3) Ingeborg Henriette Correll og gartner Alfred Edvard Andersen, Aaboulevard 27, st. Faddere: (ID 14) Garvermester Correll og (ID 7-1) fabrikant L. Correll, Gl. Jernbanevej 44. Pigen Olga Andersen, Bülowsvej 48 B; samt forældrene. Forældrene viet 18-06-1903 i Hvidovre kirke. Anm.: Edwin antager moderens pigenavn Correll ved anmeldelse af 07-12-1962 til Valby sogn. Slægtsnavn herefter Correll. Kilde: KB-opslag 50, efter nr. 77, side 49, Valby. År 1905-1909. Erhverv: Vogninspektør. Forretningsfører. Gift 12-10-1930: Edwin Frode Correll, ungkarl og vogninspektør, Aaboulevard 29, f. 21-02-1907 i Vor Frue sogn, Kbh. - søn af gartner, Alfred Edvard Andersen og hustru Ingeborg Henriette f. Correll. Aaboulevard 29, viet 12-10-1930 i Skt. Markus kirke til ugift Sonja Laybourn, kontoristinde, H.C. Ørstedsvej 45 - f. 06-06-1909 i Tølløse sogn - datter af landmand Peter Oliver Laybourn og hustru Ane Johanne Christiane f. Larsen. Dosseringen 26 A. Kilde: KB-opslag 231, nr. 40, side 228. Skt. Markus sogn. År 1921-1933. Død: (?) Folketælling: FT-1911: Åboulevard 29, 1. sal.o.g. Frederiksberg kommune: Alfred Edvard Andersen, f. 13-03-1876 i Sverige, gift, husfar, tilflyttet kommunen i 1879 fra Nørrebro, blomsterhandler ID 7-3: Ingeborg Henriette Andersen, f. 25-12-1879 i Valby, gift, hans hustru, husmor >> ID 7-3a: Edwin Frode Correll Andersen, f. 21-02-1907 i Kbh., ugift, deres søn ID 7-3b: Henning Alfred Correll Andersen, f. 13-05-1910 på Frederiksberg, ugift, deres søn Kilde: FT-1911, FT-opslag 56. Åboulevard 29, 1. sal.o.g. Frederiksberg kommune. FT1911_0001_00169. Bopæl i 1944: Svanemosegaardsvej 2 B, 1.