Correll_Dohlmann

Poula Meisner HansenAge: 84 years19111995

Name
Poula Meisner Hansen
Birth May 30, 1911 39 37
Alias
Paula Meisner Hansen og Paula Meisner Olsen f. Hansen

Adoption October 24, 1911 (Age 4 months)

Christening November 5, 1911 (Age 5 months)
Death of a maternal grandmotherPouline Magdalene Dorthea Hjorth
October 27, 1916 (Age 5 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Vibeke Meisner Olsen
January 31, 1945 (Age 33 years)
Christening of a daughterAnne Vibeke Meisner Olsen
June 3, 1945 (Age 34 years)
Death of a fatherKnud Frederik Rasmus Hansen
September 5, 1945 (Age 34 years)
Death of a motherLaura Henriette Conradine Meisner
April 27, 1960 (Age 48 years)
Death of a husbandAksel Vilhelm Olsen
after May 1990 (Age 78 years)

Burial of a husbandAksel Vilhelm Olsen
1990 (Age 78 years)
Death after June 1995 (Age 84 years)

Burial 1995 (Age 83 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 25, 1902Køge Skt. Nikolaj kirke
9 years
herself
Family with Aksel Vilhelm Olsen - View this family
husband
herself
daughter
Private
daughter

Shared note
ID 62-1b19a: Poula Meisner Hansen alias Paula Meisner Hansen og Paula Meisner Olsen f. Hansen Født: 30-05-1911 på Rigshospitalet, Kbh. - datter af ugift fødende nr. 615A. Døbt 05-11-1911 i Køge kirke. Ifølge kgl. adoptionsbevilling af 24-10-1911 adopteret af bagermester Knud Frederik Rasmus Hansen og hustru (ID 62-1b19) Laura Henriette Conradine Meisner, Nørregade 38, Køge. Faddere: Adoptivmoderen bar. Frøken Johanne Olsen, Køge. Hattemager Julius Meisner, Kbh. Samt adoptivfaderen. Kilder: KB-opslag 368, nr. 532. Barn nr. 599A. Rigshospitalets Præsteembede. Kontramin. År 1910-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154658#154658,25797355 Se også: KB-opslag 260, side 273. Køge Skt. Nikolaj sogn. Kontramin. År 1903-1911. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153202#153202,25517347 Konfirmeret 04-10-1925 i Køge Skt. Nikolaj kirke: Poula Meisner Hansen, Køge, f. 30-05-1911 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 05-11-1911 i Køge kirke, datter af bageribestyrer Knud Frederik Rasmus Hansen og hustru Laura Henriette Conradine Meisner, Nørregade 38, 1. sal, Køge. Kilde: KB-opslag 109, nr. 21. Køge Skt. Nikolaj sogn. Kontramin. År 1924-1936. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153208#153208,25518750 Gift 26-09-1937: Ugift, fuldmægtig Aksel Vilhelm Olsen, Suhrsvej 3, Korsør (f. 18-04-1908 i Køge, søn af bryggeriarbejder Carl Vilhelm Olsen og hustru Maren Sofie f. Hansen, Køge) gifter sig 26-09-1937 i Køge kirke med ugift Poula Meisner Hansen, Fændediget 4, Køge (f. 30-05-1911 på Rigshospitalet, Kbh., datter af bagermester Knud Frederik Rasmus Hansen og hustru Laura Henriette Conradine Meisner, Køge). Vidner: Brudgommens far, H. C. Andersensgade 5, Køge og brudens far, Fændediget 4, Køge. Kilde: KB-opslag 7, nr. 20. Køge Skt. Nikolaj sogn. Kontramin. År 1937-1946. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153216#153216,25520193. Død 1995: Paula Meisner Olsen, f. 30-05-1911, dør i 1995, 84 år gl. Hun bliver begravet på Korsør kirkegård (hvor hendes afdøde ægtefælle også hviler). Kilde: Grave på Korsør kirkegård - Gravsted/Afd/Gang: E4b/5/49. Folketællinger: FT-1916: Nørregade 38, matr. 187, Køge købstad, Roskilde amt - ejer: A/S Arbejdernes Fællesbageri: Knud Frederik Rasmus Hansen, f. 02-01-1872 i Nyborg, gift, husfar, bageribestyrer, bager i A/S Arbejdernes Fællesbageri ID 62-1b19: Laura Conradine Hansen, f. 06-11-1873 i Køge, gift, husmor >> ID 62-1b19a: Poula Meisner Hansen, f. 30-05-1911 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 60. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=76697#76697,13370512 FT-1921: Nørregade 38, 1. sal, Køge, matr. 187, Køge købstad, Roskilde amt - ejer: A/S Arbejdernes Fællesbageri: Knud (Frederik Rasmus) Hansen, f. 02-01-1872 i Nyborg, gift, husfar, bageribestyrer i A/S Arbejdernes Fællesbageri ID 62-1b19: Laura Hansen, f. 06-11-1873 i Køge, gift, husmor >> ID 62-1b19a: Paula (Meisner) Hansen, f. 30-05-1911 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 43. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83857#83857,13785002 FT-1925 - 5. nov.: Nørregade 38, Køge, matr. 187, Køge købstad, Roskilde amt - ejer: A/S Arbejdernes Fællesbageri: Knud Frederik Rasmus Hansen, f. 02-01-1872 i Nyborg, gift, husfar, bageribestyrer i A/S Arbejdernes Fællesbageri ID 62-1b19: Laura Hansen, f. 06-11-1873 i Køge, gift, husmor >> ID 62-1b19a: Paula Meisner Hansen, f. 30-05-1911 i Kbh., ugift, barn, kontormedhjælper Kilde: FT-opslag 57. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=96873#96873,15850890