Correll_Dohlmann

Maren Sofie Hansen1872

Name
Maren Sofie Hansen
Birth April 11, 1872
Alias
Maren Sofie Olsen f. Hansen

MarriageCarl Vilhelm OlsenView this family
April 3, 1893 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Aksel Vilhelm Olsen
April 18, 1908 (Age 36 years)
Christening of a sonAksel Vilhelm Olsen
May 28, 1908 (Age 36 years)
Death

Shared note
Maren Sofie Hansen alias Maren Sofie Olsen f. Hansen Født: 11-04-1872 i Ringsbjerg, Sædder sogn - datter af husmand (siden slagter) Jens Hansen, f. 30-05-1835, og hustru Ane Margrete Jensen. Kilde: Hendes vielse Gift 03-04-1893: Ungkarl, tjenestekarl Carl Vilhelm Olsen af Køge (f. 10-11-1865 i Fløjterup, Vollerslev sogn, søn af avlskarl på Juellund Hans Olsen og hustru Anne Marie Hansen af Fløjterup) gifter sig 03-04-1893 i Køge Skt. Nikolaj kirke med pigen Maren Sofie Hansen af Køge (f. 11-04-1872 i Ringsbjerg, Sædder sogn, datter af husmand Jens Hansen, Ringsbjerg, og hustru Ane Margrete Jensen). Kilde: KB-opslag 75, nr. 8. Køge Skt. Nikolaj sogn. Kontramin. År 1892-1900. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153205#153205,25518024. Folketællinger: FT-1906: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, H. C. Andersensgade 5, 172 a - d, 350 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, D6248: Carl Vilhelm Olsen, 10. Nov. 1865, Gift, Husfader, Bryggeriarbejder >> Maren Sofie Olsen, 11. April 1872, Gift, Husmoder Olga Jensine Olsen, 28. Dec. 1894, ??, Barn (f. på Vestergade 28, Køge. KB-opslag 174, nr. 66. Køge. KM-år 1892-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153201#153201,25516991) Ove Johannes Olsen, 24. Februar 1898, ??, Barn (f. på Vestergade 28, Køge. KB-opslag 77, nr. 12. KM-år 1892-1902. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153201#153201,25516894 Jens Hansen, 30. Maj 1835, Enkemand, Husfaderens svigerfader, Fhv. Slagter FT-1921: Roskilde, Ramsø, Køge Købstad, H.C. Andersensgade 5, Forhus, 2. Sal, 172 a/v, 9 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1921, C9128: Carl Vilhelm Olsen, 10/11 1865, Gift, Husfader, Bryggeriarbejder, Vollerslev Sogn >> Sophie Olsen, 11/4 1872, Gift, Husmoder, I hjemmet, Sædder Sogn Olga Jensine Olsen, 28/12 1894, Ugift, Datter, Ekspeditrise, Køge Aksel Wilhelm Olsen, 18/4 1908, Ugift, Barn, Køge