Correll_Dohlmann

Ingrid Elisabeth Larsen1902

Name
Ingrid Elisabeth Larsen
Birth October 15, 1902
Alias
Ingrid Elisabeth Kanstrup f. Larsen og Ingrid Elisabeth Reingaard f.Larsen

Christening November 1, 1902 (Age 17 days)
Death of a husbandErik Halfdan Weitemeyer Kanstrup
January 5, 1974 (Age 71 years)
Death

Family with Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup - View this family
husband
herself
daughter
Private
Family with Orla Kaj Reingaard - View this family
husband
herself
daughter
Private
Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup + Anna Gylding - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Private
step-daughter
Private

Shared note
Ingrid Elisabeth Larsen alias Ingrid Elisabeth Kanstrup f. Larsen og Ingrid Elisabeth Reingaard f. Larsen Født: 15-10-1902 i Husrækken, Hyllested sogn, V. Flakkebjerg herred og døbt 01-11-1902 i Hyllested kirke, V. Flakkebjerg herred - datter af husmand Jakob Julius Larsen, Husrækken, og hustru Laura Nikoline Mathilde Mathiasen på 22 år. Forældrene viet 25-11-1900 i Herlufsholms kirke. Kilde: KB-opslag 49, nr. 8. Hyllested sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt. K.M. År 1892-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151908#151908,25265815 Gift 1.g. 30-05-1924: Ungkarl, isenkræmmer Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup, Odensegade 30 (f. 15-06-1898 i Vamdrup, søn af trafikass. Silius Christian Kanstrup og hustru Ludovica Theodore Wittrock, lever i Aarhus) gifter sig 30-05-1924 i Godthåbskirken, Frbg. med pigen Ingrid Elisabeth Larsen, Nordre Fasanvej 42, Frbg., f. 15-10-1902 i Hyllested, datter af husmand Jakob Julius Larsen og hustru Laura Nikoline Mathilde f. Mathiasen, lever på N. Fasanvej 42. Vidner: Brudgommens far og brudens far. Kilde: KB-opslag 66, nr. 35. Godthåbs sogn. K.M. År 1922-1936. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150479#150479,24949561 Parret skilt iflg. kgl. bevilling af 17-11-1934. Kilde: Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup's 2. ægteskab 1 datter i ægteskabet. Brudens 2. ægteskab: Gift ca. 1944: Orla Kaj Reingaard gifter sig med Ingrid Elisabeth Kanstrup f. Larsen