Correll_Dohlmann

Anna Gylding1910

Name
Anna Gylding
Birth March 24, 1910
Alias
Anna Kanstrup f. Gylding og Anna Handam

Death of a husbandErik Halfdan Weitemeyer Kanstrup
January 5, 1974 (Age 63 years)
Occupation
Sygeplejerske

Death

Family with Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup - View this family
husband
herself
daughter
Elise Kanstrup
daughter
Vika Agnete Kanstrup
Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup + Ingrid Elisabeth Larsen - View this family
husband
husband’s wife
step-daughter
Annelise Reingaard

Shared note
Anna Gylding alias Anna Kanstrup f. Gylding og Anna Handam *) Født: 24-03-1910 i Skanderborg sogn og døbt 15-05-1910 i Skanderborg kirke - datter af købmand Niels Gylding og hustru Elise Kristine f. Borch, 33 år gl., af Skanderborg. *) Ved navnebevis udst. af Kbhvns. Overpræsidium d. 14-01-1963: Navneforandring til: Anna Handam. LA j.nr. 3041/1963 Viborg. Kilde: KB-opslag 104, nr. 7. Skanderborg sogn. K.M. År 1910-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=169003#169003,28380434 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 18-12-1935: ** Fraskilt (efter 1ste ægteskab) repræsentant Erik Halfdan Weitemeyer Kanstrup af Aarhus (f. 15-06-1898 i Vamdrup, søn af trafikassistent Silius Christian Kanstrup og hustru Ludovica Theodore f. Wittrock) - ** (Iflg. kgl. bevilling af 17-11-1934 skilt fra Ingrid Elisabeth f. Larsen) gifter sig 18-12-1935 i Skanderborg Slotskirke med ugift sygeplejerske Anna Gylding af Skanderborg, f. 24-03-1910 i Skanderborg, datter af købmand Niels Gylding og hustru Elise Kristine f. Borch. Vidner: Enkefru A. Kjædebye. Fru U. Blinkenberg - begge af Skanderborg. Kilde: KB-opslag 96, nr. 22. Skanderborg sogn. K.M. År 1934-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=169006#169006,28381642 2 døtre af dette ægteskab. Brudens 2. ægteskab: Anna Gylding gifter sig med journalist ved dagbladet Information, hr. Handam. Kilde: Hjemmesiden geni.com - bestyret af: Birgit Bennike Carlsen geni.com/people/Anna-Gylding-gift-Handam/6000000002662116478