Correll_Dohlmann

Juliane Marie Christiane KalmbergAge: 69 years18311901

Name
Juliane Marie Christiane Kalmberg
Birth December 25, 1831 34 29
Alias
Juliane Marie Christiane Eriksen f. Kalmberg, Juliane Eriksen f.Kalmberg og Juliane Marie Christine Eriksen

Hjemmedøbt December 30, 1831 (Age 5 days)
Christening May 4, 1832 (Age 4 months)
Birth of a sisterAne Kathrine Jensine Kalmberg
October 8, 1834 (Age 2 years)
Christening of a sisterAne Kathrine Jensine Kalmberg
May 8, 1835 (Age 3 years)
Death of a maternal grandmotherChristiane Sophie Alexander
October 19, 1837 (Age 5 years)
Death of a paternal grandfatherPeder Kalmberg
November 5, 1843 (Age 11 years)
MarriageLorentz EriksenView this family
October 9, 1861 (Age 29 years)
Death of a motherChristiane Sophie Pagh
October 7, 1867 (Age 35 years)
Death of a fatherNiels Christian Kalmberg
October 27, 1870 (Age 38 years)
Death of a husbandLorentz Eriksen
May 23, 1900 (Age 68 years)
Burial of a husbandLorentz Eriksen
May 29, 1900 (Age 68 years)
Death after February 1, 1901 (Age 69 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 30, 1827Vordingborg kirke
2 years
elder brother
3 years
herself
3 years
younger sister
Family with Lorentz Eriksen - View this family
husband
herself
Marriage: October 9, 1861Dalum kirke

Shared note
ID 63-4b: Juliane Marie Christiane Kalmberg Ved dåben indskrevet som Juliane Marie Christiane Kalnberg alias Juliane Marie Christiane Eriksen f. Kalmberg, Juliane Eriksen f. Kalmberg og Juliane Marie Christine Eriksen Født: 25-12-1831 i Vordingborg sogn. Fødslen anmeldt 30-12-1831. Fremstillet 04-05-1832 i Vordingborg kirke. Datter af skomagermester Niels Christian Kalnberg og kone (ID 63-4) Sophie Christiane Pagh (alias Christiane Sophie Pagh) af Vordingborg. Faddere: Hattemager Meysners kone i Vordingborg. Købmand Castensen i Vordingborg. Skrædder Evers og ??mester Marien - alle af Vordingborg. Kilde: KB-opslag 85, nr. 36. Vordingborg sogn. Kontramin. År 1831-1837. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159021#159021,26732442 Konfirmeret i 1845 i Vordingborg kirke: Juliane Marie Christiane Kalmberg, f. 25-09-1831 (læs: 25-12-1831) i Vordingborg, datter af af skomager Niels Christian Kalmberg og kone Sophie Christiane Pagh af Vordingborg. Kilde: KB-opslag 102, nr. 8. Vordingborg sogn. Kontramin. År 1841-1846. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159023#159023,26733057 Gift 09-10-1861: Ungkarl, smedesvend Lorentz Eriksen gifter sig 09-10-1861 i Dalum kirke, Odense amt med med Juliane Marie (Christiane) Kahlenberg (læs: Kalmberg) på 30 år, sypige i Odense, født i Vordingborg. Viet iflg. vielsesbrev af 07-08-1861. Forlovere: Skomager J. J. Berggreen og pottemager C. Nielsen - begge af Odense. Kilde: KB-opslag 7, nr. 5. Dalum sogn. K.M. År 1854-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178904#178904,30345836 Personnr. i Odensedatabasen 18319999039 Død efter 01-02-1901. Folketællinger: FT-1834: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Ahlgade nr.104c, 48.familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0151: Niels Christian Malmberg, 31, Gift, skomagermester ID 63-4: Christiane Sophie Pagh, 32, Gift, hans kone ID 63-4a: Gotlieb Peter Christian Malmberg, 5, Ugift, deres børn >> ID 63-4b: Juliane Marie Malmberg, 3, Ugift, deres børn Niels Petersen, 23, Ugift, skomagersvend Henrik Malmberg, 17, Ugift, læredreng FT-1840: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Ahlgaden, Huset nr. 139. a i Ahlgaden, 134-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8923: Niels Kalenberg, 43, Gift, Skomager ID 63-4: Kristiane Pagh, 37, Gift, hans Kone ID 63-4a: Gottlob Kalenberg, 11, Ugift, deres Børn >> ID 63-4b: Juliane Kalenberg, 9, Ugift, deres Børn ID 63-4c: Jensine Kalenberg, 6, Ugift, deres Børn (læs: f. Kalmberg) FT-1845: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Østre Rode, Strandgade No. 155b, 242, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3125: Niels Kalmberg, 47, Gift, Skoemager, Nestved ID 63-4: Christiane Sag, 44, Gift, hans Kone [Niels Kalmberg], Kiøbenhavn >> ID 63-4b: Juliane Kalmberg, 13, Ugift, deres Børn [Niels Kalmberg og Christiane Sag], Vordingborg ID 63-4c: Ane L: Kalmberg, 10, Ugift, deres Børn [Niels Kalmberg og Christiane Sag], ibm [Vordingborg] FT-1850: Præstø, Baarse, Vordingborg Købstad, Algade, 1 Hus, 69, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2021 Hans Sørensen, 36, Gift, Hjulmand, Køge Sophie Stokkebye, 32, Gift, Hans hustru, Bogense Philiph Sørensen, 10, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Jensine Sørensen, 8, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Andrea Petrine Sørensen, 6, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Karen Stokkebye, 70, Enke, Konens mor, Orø, Holbæk Amt Andreas Frandsen, 29, Ugift, Hjulmand, Kastrup Sogn, Præstø Amt Hans Petersen, 22, Ugift, Lærling, Kastrup Sogn, Præstø Amt >> ID 63-4b: Juliane Kallenberg, 18, Ugift, Tjenestefolk, Her i Sognet (læs: f. Kalmberg) FT-1870: Odense, Odense Købstad, Adamsgade, 46, Forhuuset, Stuen, 117, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870,D4595: Lorentz Eriksen, 34, Gift, Huusfader, Smedesvend, Odense >> ID 63-4b: Juliane Marie Christiane Kolenberg, 38, Gift, Huusmoder, Wordingborg (læs: f. Kalmberg) FT-1880: Odense, Vor Frue, Frue Landsogn, Sct. Jørgen Mark, huus, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0227: Lorenz Eriksen, 45, Gift, husfader, smedesvend, Odense >> ID 63-4b: Juliane Marie Eriksen født Christiansen, 48, Gift, husmoder, hans hustru, Vordingborg (læs: Juliane Marie Christiane Eriksen f. Kalmberg) FT-1890: Odense, Odense Købstad, Nyborg Landevej 2, forhuset stuen, 1 F4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0315: Lorens Eriksen, 54, Gift, husfader, smedesven, Odense >> ID 63-4b: Juliane Marie Christine Vahnbjerg, 56, Gift, husmoder, Vortenborg [Vordingborg] (læs: f. Kalmberg) FT-1901: Odense, Odense Købstad, Nedergade, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1149: >> ID 63-4b: Juliane Marie Christine Eriksen, 25. december 1831, Enke, Husmoder, Fattighjælp, Vordingborg, Sjælland