Correll_Dohlmann

Johanne Kirstine AndersenAge: 65 years18291894

Name
Johanne Kirstine Andersen
Birth April 7, 1829
Alias
Johanne Kirstine Kalmberg f. Andersen

Christening May 31, 1829 (Age 54 days)
Birth of a daughter
#1
Pige Kalmberg
November 17, 1854 (Age 25 years)
Death of a daughterPige Kalmberg
1854 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Camilla Eugenia Kalmberg
June 22, 1856 (Age 27 years)
Christening of a daughterCamilla Eugenia Kalmberg
August 29, 1856 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Gustav Adolph Kalmberg
September 8, 1858 (Age 29 years)
MarriageGotlob Peder Christian KalmbergView this family
April 3, 1859 (Age 29 years)
Christening of a sonGustav Adolph Kalmberg
June 13, 1859 (Age 30 years)
Death of a daughterCamilla Eugenia Kalmberg
March 16, 1861 (Age 31 years)
Burial of a daughterCamilla Eugenia Kalmberg
March 21, 1861 (Age 31 years)
Birth of a son
#4
Jens Camillus Kalmberg
June 9, 1861 (Age 32 years)
Christening of a sonJens Camillus Kalmberg
July 26, 1861 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#5
Johanne Christiane Kalmberg
January 26, 1864 (Age 34 years)
Christening of a daughterJohanne Christiane Kalmberg
May 1, 1864 (Age 35 years)
Birth of a son
#6
Carl Christian Kalmberg
May 24, 1866 (Age 37 years)
Christening of a sonCarl Christian Kalmberg
July 8, 1866 (Age 37 years)
Birth of a son
#7
Adolph Gustav Kalmberg
May 8, 1869 (Age 40 years)
Christening of a sonAdolph Gustav Kalmberg
September 10, 1869 (Age 40 years)
Birth of a daughter
#8
Sophie Frederikke Kalmberg
November 6, 1871 (Age 42 years)
Christening of a daughterSophie Frederikke Kalmberg
July 5, 1872 (Age 43 years)
Death of a daughterSophie Frederikke Kalmberg
November 6, 1887 (Age 58 years)
Death November 23, 1894 (Age 65 years)
Burial November 29, 1894 (6 days after death)
Family with Gotlob Peder Christian Kalmberg - View this family
husband
herself
Marriage: April 3, 1859Garnisonskirken, Kbh.
-4 years
daughter
Pige Kalmberg
Birth: November 17, 1854 25 25Trinitatis sogn, Kbh.
Death: 1854Trinitatis sogn, Kbh.
19 months
daughter
2 years
son
3 years
son
Jens Camillus Kalmberg
Birth: June 9, 1861 31 32Garnisons sogn, Kbh.
Death: April 23, 1919Bispebjerg hospital, Kbh.
3 years
daughter
2 years
son
3 years
son
3 years
daughter
Sophie Frederikke Kalmberg
Birth: November 6, 1871 42 42Sæby sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt
Death: November 6, 1887Frederiks Hospital, Kbh.,

Shared note
Johanne Kirstine Andersen alias Johanne Kirstine Kalmberg f. Andersen Født: 07-04-1829 i Ørholm, Kongens Lyngby sogn og døbt 31-05-1829 i Lyngby kirke, Kgs. Lyngby. Datter af hr. forpagter Jens Andersen og kone Johane Marie Olsdatter af Ørholm. Kilde: KB-opslag 117, nr. 13. Kongens Lyngby sogn. H.M. År 1827-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=152880#152880,25454983 Gift 03-04-1859: Ungkarl, korporal i Fodgarden, Gottlob Peter Christian Kalmberg på 29 år gifter sig 03-04-1859 i Garnisonskirken, Kbh. med jomfru Johanne Kirstine Andersen på 29 år. Forlovere: Sergenter i Fodgarden Paustian og Kirchhoff. Kilde: KB-opslag 40/190, nr. 28. Garnisons sogn. Hovedmin. År 1857-1867. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=203769#203769,38652277 Død 23-11-1894: Johanna (Johanne) Kirstine Kalmberg (f. Andersen) dør 23-11-1894 på bopælen: Gammeltoftsgade 20, Kbh., 65 år gl., og bliver begravet 29-11-1894 på Garnisons kirkegård, Kbh. Gift med afsk. kommandersergent Gottlob Peter Christian Kalmberg. Kilde: KB-opslag 194, nr. 73. Garnisons sogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150157#150157,24877320 Folketælling og bosteder: FT-1870: Hjørring, Dronninglund, Sæby Købstad, Algade 53, Thing og arresthuus, Forhuus, 70, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D7545: ID 63-4a: Gotlob Peter Christian Kalmberg, 41, Gift, Huusfader, Arrestforvarer, Vordingborg >> Johanne Kirstine Kalmberg født Andersen, 40, Gift, Huusmoder, Kjøbenhavn ID 63-4a4: Jens Camilus Kalmberg, 9, Ugift, Søn, Kjøbenhavn ID 63-4a5: Johanne Christiane Kalmberg, 6, Ugift, Datter, Kjøbenhavn ID 63-4a6: Carl Christian Kalmberg, 4, Ugift, Søn, Kjøbenhavn ID 63-4a7: Adolf Gustav Kalmberg, Under 1 aar, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Anne Marie Petersen, 17, Ugift, Tjenestetyende, Albæk Sogn, Hjørring Amt FT-1880: Hjørring, Dronninglund, Sæby Købstad, Algaden, Matr 34, Raadhuset, Forhus, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6388: ID 63-4a: Gottleb Peter Chr Kalmberg, 50, Gift, Arrestforsvarer, Husfader, Vordingborg (læs: arrestforvarer!) >> Johanne Kirstine Kalmberg, 50, Gift, hans Kone, Husmoder, Lyngby Sogn Kjøbenhavn Amt ID 63-4a5: Johanne Kristiane Kalmberg, 16, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn ID 63-4a6: Carl Christian Kalmberg, 13, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn ID 63-4a8: Sofie Frederikke Kalmberg, 8, Ugift, deres Datter, Sæby Kristine Elisabet Rasmussen, 16, Ugift, Tjenestepige, Sæby FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Nørrevold Kvarter, Linnésgade 26, matr.67 Baghuset 1.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3124: ID 63-4a: Christian Kalmberg, 55, Gift, Husfader, Pentionist, Vordingborg >> Johanne Kalmberg, 55, Gift, Husmoder, Ørholm, Kjøbenhavns Amt ID 63-4a4: Lars Camillos Kalmberg, 23, Ugift, Kontorist, Kjøbenhavn (læs: Jens Camillus Kalmberg) ID 63-4a5: Johanne Kristiane Kalmberg, 20, Ugift, Datter, Kjøbenhavn ID 63-4a8: Sophie Frederike Kalmberg, 13, Ugift, Datter, Kjøbenhavn (læs: Sophie Frederikke Kalmberg, f. 06-11-1871 i Sæby sogn, Dronninglund herred, Hjørring amt) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 23-03-1892 Hovedperson. Gotlob Peter Chr. Kalenberg, f. 28-06-1829 i Vordingborg, død 23-09-1905 - Stillinger: Pensionist >> Ægtefælle: Johanne Kirstine Kalenberg, f. 07-04-1829 i Ørholm, død 23-11-1894 Adresser 01-11-1891: Gammeltoftsgade 20, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0010. Registerblad 125 (unikt id: 3349991)