Correll_Dohlmann

Karen PetersdatterAge: 60 years17841845

Name
Karen Petersdatter
Birth about February 1784

Alias
Karen Petersen og Karen Andrea f. Pedersdatter

MarriageJens Pedersen AndreaView this family
April 4, 1812 (Age 28 years)
Death January 25, 1845 (Age 60 years)
Family with Jens Pedersen Andrea - View this family
husband
Jens Pedersen Andrea
Birth: about October 12, 1785 32 27Knubbeløkke, Kappel sogn, Lollands Sønder herred, Maribo amt
Death: August 17, 1851Dragør, Store Magleby sogn
herself
Marriage: April 4, 1812i huset i Nakskov Sankt Nikolaj sogn

Shared note
Karen Petersdatter alias Karen Petersen og Karen Andrea f. Pedersdatter Født: ca. feb. 1784 Gift 04-04-1812: Styrmand og Dannebrogsmand Jens Andrea og Karen Petersdatter, begge her i byen (Nakskov) viede tilsammen (den 04-04-1812) i huset (i Nakskov Sankt Nikolaj sogn) iflg. kgl. bevilling af 27-02-1812. Kilde: KB-opslag 264. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. Enestemin. År 1758-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153911#153911,25654258 Død 25-01-1845: Madam Karen Andrea dør 25-01-1845 i Dragør, Store Magleby sogn, Kbh., 60 år gl., og bliver begravet 02-02-1845 fra Store Magleby kirke, Kbh. Lods og Dannebrogsmand Andrea's hustru i Dragør. Kilde: KB-opslag 256, nr. 5. Store Magleby sogn. K.M. År 1839-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156916#156916,26313302 Folketælling: FT-1840: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Tilegade Fierding 2den Rode, Kattesundet, 246, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B1237: >> Jens Andrea, 55, Gift, Skipper, Kiøbmand og Dannebrogsmand Karen Petersen, 55, Gift, hans Kone Adolplh Andrea, 22, Ugift, deres Søn, Handelsbetjent Andreas Andrea, 20, Ugift, deres Søn, Søemand Wensentine Andrea, 30, Ugift, Huusfaders Søster Anne Jensdatter, 25, Ugift, Tjenestepige