Correll_Dohlmann

Niels Christian Even NielsenAge: 47 years18361884

Name
Niels Christian Even Nielsen
Birth September 1, 1836
Alias
Niels Christian Nielsen

Christening November 13, 1836 (Age 2 months)
MarriageAne Kathrine Jensine KalmbergView this family
September 10, 1870 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#1
Marie Johanne Nielsen
October 28, 1870 (Age 34 years)
Occupation
Arbejdsmand. Skomager

Christening of a daughterMarie Johanne Nielsen
January 6, 1873 (Age 36 years)
Birth of a son
#2
Niels Christian Nielsen
January 9, 1873 (Age 36 years)
Christening of a sonNiels Christian Nielsen
January 24, 1875 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#3
Haraldine Cathrine Nielsen
October 8, 1876 (Age 40 years)
Death of a daughterHaraldine Cathrine Nielsen
July 17, 1877 (Age 40 years)
Burial of a daughterHaraldine Cathrine Nielsen
July 21, 1877 (Age 40 years)
Death March 14, 1884 (Age 47 years)
Burial March 21, 1884 (7 days after death)
Family with Ane Kathrine Jensine Kalmberg - View this family
himself
wife
Marriage: September 10, 1870Odense Vor Frue kirke
2 months
daughter
2 years
son
4 years
daughter
Haraldine Cathrine Nielsen
Birth: October 8, 1876 40 42Odense Sankt Knuds domsogn
Death: July 17, 1877Odense Sankt Knuds domsogn
Lars Sørensen + Ane Kathrine Jensine Kalmberg - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1861forholdet opløst
2 months
step-daughter
Christian Kaalund + Ane Kathrine Jensine Kalmberg - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1863forholdet opløst
-3 months
step-daughter
Heinrich Burmeister + Ane Kathrine Jensine Kalmberg - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1864forholdet opløst
8 months
step-daughter
Frederik Vilhelm Naumann + Ane Kathrine Jensine Kalmberg - View this family
wife’s husband
wife
Divorce: 1866forholdet opløst
5 months
step-daughter

Shared note
Niels Christian Even Nielsen alias Niels Christian Nielsen Født: 01-09-1836 i Odense Sankt Hans sogn og døbt 13-11-1836 i Odense Sankt Hans kirke - søn af arbejdsmand Niels Nielsen og hustru Karen Marie Christensen i hr. Jensens ?? Kilde: KB-opslag 34, nr. 38. Odense Sankt Hans sogn. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180575#180575,30639991 Erhverv: Arbejdsmand. Skomager Gift 10-09-1870: Ugift, skomagersvend Niels Christian Even Nielsen (personnr. 18360912001), 34 år gl., boende Sortebrødre Torv 38, Odense (f. i Odense Sct. Hans sogn. søn af arbejdsmand Niels Nielsen (personnr. 99269999936 i Odensedatabasen) gifter sig 10-09-1870 i Odense Vor Frue kirke ifølge tillysning med pigen Anna Cathrine Jensine Kalmberg (personnr. 18359999014 i Odensedatabasen) på 36 år, boende Sortebrødre Torv 38, Odense (f. i Vordingborg sogn, datter af skomager N. C. Kalmberg, personnr. 99279999466 i Odensedatabasen). Forlovere: Skomagersvend Christian Gustav Petersen, Overgade 17 og skomagersvend H. Kirschner, ibid. Kilde: KB-opslag 152, nr. 28. Odense Vor Frue sogn. K.M. År 1837-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180705#180705,30679805 Død 14-03-1884: Niels Christian Nielsen, gift, skomager, Albanigade 15, Odense, dør 14-03-1884 i Odense Sankt Knuds domsogn, 47 år gl., og bliver begravet 21-03-1884 fra Odense Sankt Knuds kirke. Kilde: KB-opslag 19, nr. 33. Odense Sankt Knuds domsogn. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180636#180636,30658316 Folketælling: FT-1880: Odense, Sankt Knuds, St. Knuds Landsogn, et huus, Alegade, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0226: >> Niels Christian Nielsen, 43, Gift, skomager, leier, Odense ID 63-4c: Anne Jensine Chatrine Kahlenberg, 44, Gift, hans hustru, Kahlenberg ID 63-4c3: Juliette Luvise Jensine Nielsen, 15, Ugift, deres børn, sypige, Odense ID 63-4c4: Anne Sophie Wilhelmmine Nielsen, 13, Ugift, deres børn, " [Odense] ID 63-4c5: Marie Johanne Nielsen, 9, Ugift, deres børn, " [Odense] ID 63-4c6: Niels Christian Nielsen, 7, Ugift, deres børn, " [Odense]