Correll_Dohlmann

Anna Sophie Vilhelmine Kalmberg1866

Name
Anna Sophie Vilhelmine Kalmberg
Birth June 16, 1866 23 31
Alias
Anne Sophie Wilhelmmine Nielsen

Death of a maternal grandmotherChristiane Sophie Pagh
October 7, 1867 (Age 15 months)
Christening April 9, 1868 (Age 21 months)
Marriage of a parentNiels Christian Even NielsenAne Kathrine Jensine KalmbergView this family
September 10, 1870 (Age 4 years)
Death of a maternal grandfatherNiels Christian Kalmberg
October 27, 1870 (Age 4 years)
Birth of a half-sisterMarie Johanne Nielsen
October 28, 1870 (Age 4 years)
Christening of a half-sisterMarie Johanne Nielsen
January 6, 1873 (Age 6 years)
Birth of a half-brotherNiels Christian Nielsen
January 9, 1873 (Age 6 years)
Christening of a half-brotherNiels Christian Nielsen
January 24, 1875 (Age 8 years)
Birth of a half-sisterHaraldine Cathrine Nielsen
October 8, 1876 (Age 10 years)
Death of a half-sisterHaraldine Cathrine Nielsen
July 17, 1877 (Age 11 years)
Burial of a half-sisterHaraldine Cathrine Nielsen
July 21, 1877 (Age 11 years)
Death of a motherAne Kathrine Jensine Kalmberg
September 17, 1901 (Age 35 years)
Death of a half-sisterAgnes Christiane Kalmberg
May 12, 1917 (Age 50 years)
Burial of a half-sisterAgnes Christiane Kalmberg
May 18, 1917 (Age 50 years)
Death of a half-sisterJuliette Louise Jensine Burmeister
April 4, 1921 (Age 54 years)
Burial of a half-sisterJuliette Louise Jensine Burmeister
April 8, 1921 (Age 54 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1866forholdet opløst
5 months
herself
Mother’s family with Niels Christian Even Nielsen - View this family
step-father
mother
Marriage: September 10, 1870Odense Vor Frue kirke
2 months
half-sister
2 years
half-brother
4 years
half-sister
Haraldine Cathrine Nielsen
Birth: October 8, 1876 40 42Odense Sankt Knuds domsogn
Death: July 17, 1877Odense Sankt Knuds domsogn
Mother’s family with Lars Sørensen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1861forholdet opløst
2 months
half-sister
Mother’s family with Christian Kaalund - View this family
step-father
mother
Divorce: 1863forholdet opløst
-3 months
half-sister
Mother’s family with Heinrich Burmeister - View this family
step-father
mother
Divorce: 1864forholdet opløst
8 months
half-sister

Shared note
ID 63-4c4: Anna Sophie Vilhelmine Kalmberg alias Anne Sophie Wilhelmmine Nielsen Født: 16-06-1866 i Odense Sankt Hans sogn og døbt skærtorsdag den 09-04-1868 i Odense Sankt Hans kirke - datter af (ID 63-4c) Anna Cathrine Jensine Kalmberg, 32 år, i Skulkenborg nr. 103. Til barnefader angaves Vilhelm Naumann, karetmagersvend i Odense (alias Frederik Vilhelm Naumann, f. 10-12-1842 i Sachen, Tyskland, siden karetmagermester - personnr. 99169999699 og 18421210001 i Odensedatabasen. Han er i 1868 gift med Karen Madsen i Odense). Faddere: Smedesvend Lorentz Eriksen og hustru Juliane Kalmberg, barnets moster. Sypige Christine Nielsen og skomagersvend Nielsen. Anm.: Moderen er datter af skomager Niels Christian Kalmberg i Vordingborg og boede her i sognet 10-mdrs.dagen før barnets fødsel. Barnets personnr. 18660616007 i Odensedatabasen. KB-opslag 272, side 262, nr. 41. Odense Sankt Hans sogn. K.M. År 1864-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180580#180580,30641862 Folketællinger: FT-1870: Odense, Odense Købstad, Skulkenborg, 86, Forhuset 2 Etage, 3355, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D4595: ID 63-4c: Anna Jensine Cathrine Kalenberg, 34, Ugift, Huusmoder, Bordelvertinde, Vordingborg ID 63-4c1: Agnes Christiane Kalenberg, 8, Ugift, Barn, Odense ID 63-4c2: Camilla Christine Henriette Kalenberg, 7, Ugift, Barn, Odense ID 63-4c3: Juliette Luise Jensine Buurmeister, 5, Ugift, Barn, Odense >> ID 63-4c4: Anna Sophie Vilhelmine Kalenberg, 3, Ugift, Barn, Odense T-1880: Odense, Sankt Knuds, St. Knuds Landsogn, et huus, Alegade, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0226: Niels Christian Nielsen, 43, Gift, skomager, leier, Odense ID 63-4c: Anne Jensine Chatrine Kahlenberg, 44, Gift, hans hustru, Kahlenberg ID 63-4c3: Juliette Luvise Jensine Nielsen, 15, Ugift, deres børn, sypige, Odense >> ID 63-4c4: Anne Sophie Wilhelmmine Nielsen, 13, Ugift, deres børn, " [Odense] ID 63-4c5: Marie Johanne Nielsen, 9, Ugift, deres børn, " [Odense] ID 63-4c6: Niels Christian Nielsen, 7, Ugift, deres børn, " [Odense]