Correll_Dohlmann

Einer Johannes FernisAge: 50 years18941945

Name
Einer Johannes Fernis
Birth February 5, 1894 25 29
Alias
Einer Johannes Ferniss og Ejner Johannes Ferniss

Christening March 26, 1894 (Age 49 days)
Death of a maternal grandmotherAne Kathrine Jensine Kalmberg
September 17, 1901 (Age 7 years)
Death of a motherJuliette Louise Jensine Burmeister
April 4, 1921 (Age 27 years)
Marriage of a parentCarl Johan FernissMinna Klara Rasmine OlsenView this family
1922 (Age 27 years)

Occupation
Medstifter af A/S Filmsatelieret ASA. Direktør. Medindehaver af

Death after 1945 (Age 50 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 1, 1893Odense Sankt Hans kirke
10 months
himself
Father’s family with Minna Klara Rasmine Olsen - View this family
father
step-mother
Marriage: 1922
Mother’s family with Oluf Christian Dorch - View this family
step-father
mother
Divorce: 1886forholdet opløst
3 months
half-brother

Shared note
ID 63-4c3b: Einer Johannes Fernis alias Einer Johannes Ferniss og Ejner Johannes Ferniss Født: 05-02-1894 i Odense Sankt Knuds sogn og døbt 26-03-1894 i Odense Sankt Knuds kirke - søn af cigarmager Carl Johan Fernis og (ID 63-4c3) hustru Juliette Louise Jensine Burmeister, 29 år, Kongensgade 25, Odense. Forældrene viet 01-04-1893 i Odense Sankt Hans kirke. Kilde: KB-opslag 122, nr. 39. Odense Sankt Knuds domsogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180640#180640,30659290 Konfirmeret: Den 12-04-1908 i Odense Sankt Knuds kirke (Odense domkirke) - Einer Johannes Fernis, Kongensgade 25, Odense. Søn af cigarhandler Carl Johan Fernis og hustru Juliette Jensine Louise Burmeister. Kilde: KB-opslag 161, nr. 92. Odense Sankt Knuds domsogn. K.M. År 1902-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180648#180648,30662361 (Personnr. 18930205002 i Odensedatabasen) Erhverv: Medstifter af A/S Filmsatelieret ASA. Direktør. Medindehaver af Dansk Biograf Reklame v/E. Fernis & H. Bitsch. ASA-selskaberne i Lau Lauritzens periode - I "Registreringstidende for aktieselskaber" kan man følge ASA's historie på bestyrelsesniveau. 1.07.1936: Register-nummer 14.093: A/S Filmsatelieret ASA". Blandt selskabets stiftere ses bl.a.: Forretningsfører, boende Høstvej 24, Charlottenlund (Gutenberghus repræsentant i bestyrelsen). 6.5.1941: E.J. Ferniss er udtrådt af, og direktør Henning Munck Karmark er indtrådt i bestyrelsen. 6.6.1944: S. Bøgh er udtrådt af, og direktør Einer Johannes Ferniss er indtrådt i bestyrelsen. 23.5.1945: H. M. Karmark, E. J. Ferniss er udtrådt af og fru Miszi Otha Alice Klintholm (kaldet Alice O'Fredericks) Ll. Strandvej 3, Heller er indtrådt i bestyrelsen. 28.10.1944: A. C. T. H. Nørgaard, E. J. Ferniss er udtrådt af og landsretssagfører Hans Jørgen Immanuel Trojel, Nørregade 20, København, landsretssagfører Søren Bøgh, Svejagervej 82, Hellerup, er indtrådt i bestyrelsen. Kilde: books.google 1945: Dansk Biograf Reklame v/E. Fernis & H. Bitsch Firmaet Dansk Biograf Reklame v/E. Fernis & H. Bitsch driver Haanværk. Einer Johannes Fernis og Thomas Harald Christian Albert Frederiksen Bitsch, førstnævnte af Charlottenlund, er de ansvarlige Deltagere og tegner Firmaet i Forening. Prokura er meddelt Julie Eline Rigmor Larsen, født Spar. Kilde: Anmeldelser, bekendtgjorte i Statstidende i Juni Maaned 1945. No. 6, side 71. Folketællinger: Denne FT-1901 har flere mangler og fejl: FT-1901: Odense, Odense Købstad, Kongensgade, , 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C1149: Carl Johan Ferniss, 28. August 1866, Gift, Husfader, Cigarmagersvend (Cigarforretning), Nørre Bjerth, Jylland (2 levende børn. Gift 1892) Juliette Louise Jenssine Ferniss, 20. August 1866, Gift, Husmoder, Odense, Odense Amt Oluf Sophus Christian Ferniss, 29. Marts 1886, Ugift, Søn, Smedelærling, Odense, Odense Amt >> Einer Johannes Ferniss, 5. Februar 1893, Ugift, Søn, Odense, Odense Amt Emilie Sophie Alexandra Knudsen, 7. Maj 1886, Ugift, Tjenestepige, Tjenestepige, Odense, Odense Amt Se samme FT-1901 inkl. rettelser og tilføjelser herunder: FT-1901: Odense, Odense Købstad, Kongensgade 25, stuen, husstandsnr. 38, Kilder: ddd.dda.dk, FT-1901, C1149 og Odensedatabasen: C(arl) J(ohan) Ferniss, 28. August 1866 i Nørre Bjerth, Jylland (læs: f. 28-08-1868 i Nr. Bjert, Eltang sogn, Vejle amt), Gift i 1892 (læs: gift 01-04-1893), Husfader, Cigarmagersvend (Cigarforretning) ved Fabrikken H. Nielsen, her (læs. tobakshandler), - Flyttet til kommunen i 1888 fra Kolding - Personnr. 18660828003 i Odensedatabasen. 2 levende børn. ID 63-4c3: Juliette Louise Jensine Ferniss, 20. August 1866 (læs: f. 20-08-1864) i Odense, Gift, Husmoder - Personnr. 18660820002 i Odensedatabasen ID 63-4c3a: Oluf Sophus Christian Ferniss, 29. Marts 1886 i Odense, Ugift, Søn, Smedelærling ved smedemester Preben Andersen, her - Personnr. 18860329002 i Odensedatabasen >> ID 63-4c3b: Einer Johannes Ferniss, 5. Februar 1893 i Odense (læs: f. 05-02-1894 i Odense Sankt Knuds sogn), Ugift, Søn - Personnr. 18930205002 i Odensedatabasen Emilie Sophie Alexandra Knudsen, 7. Maj 1886, Ugift, Tjenestepige, Tjenestepige, Odense, Odense Amt