Correll_Dohlmann

Ellen Margrete HansenAge: 75 years19021978

Name
Ellen Margrete Hansen
Birth June 7, 1902 35 27
Alias
Ellen Margrethe Hansen, Ellen Hansen og Ellen Margrethe Sørensen f.Hansen

MarriageAlfred Marius SørensenView this family

Hjemmedøbt July 3, 1902 (Age 26 days)
Christening July 27, 1902 (Age 50 days)
Death of a fatherSøren Hansen
April 1, 1905 (Age 2 years)
Marriage of a parentChristian Peter CorrellAnna Cathrine PedersenView this family
December 24, 1909 (Age 7 years)
Death of a sisterPaula Johanne Hansen
before 1910 (Age 7 years)

Birth of a half-sisterPoula Alice Correll
March 19, 1910 (Age 7 years)
Christening of a half-sisterPoula Alice Correll
June 26, 1910 (Age 8 years)
Birth of a half-brotherChristian Martin Correll
April 1, 1912 (Age 9 years)
Christening of a half-brotherChristian Martin Correll
May 26, 1912 (Age 9 years)
Death of a maternal grandmotherNielsine Pedersen
September 11, 1915 (Age 13 years)
Death of a maternal grandfatherJens Pedersen
February 6, 1923 (Age 20 years)
Death of a motherAnna Cathrine Pedersen
after 1931 (Age 28 years)

Death of a half-sisterPoula Alice Correll
August 29, 1936 (Age 34 years)
Burial of a half-sisterPoula Alice Correll
September 4, 1936 (Age 34 years)
Death February 5, 1978 (Age 75 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 22, 1898Lynge kirke, Alsted herred
3 years
elder sister
17 months
herself
Mother’s family with Christian Peter Correll - View this family
step-father
mother
Marriage: December 24, 1909Munke Bjergby kirke
3 months
half-sister
Poula Alice Correll
Birth: March 19, 1910 40 34Tersløse by og sogn
Death: August 29, 1936Rigshospitalet, Kbh.
2 years
half-brother
Family with Alfred Marius Sørensen - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
Ellen Margrete Hansen alias Ellen Margrethe Hansen, Ellen Hansen og Ellen Margrethe Sørensen f. Hansen Født: 07-06-1902 på Lynge Mark, Lynge sogn, Alsted herred og hjemmedøbt der 03-07-1902. Fremstillet 27-07-1902 i Lynge kirke, Alsted herred. Datter af landpostbud på Lynge Mark, Søren Hansen og hustru Anna Katrine Pedersen på 26 år. Faddere: Smed Kresten Pedersen og hustru af Gudum sogn v. Slagelse. Bolsmand (parcellist) Jens Pedersen og hustru (læs: Nielsine Pedersen - barnets morfar og mormor) af Lindenbjerg, Lynge sogn samt barnets fader. Kilde: KB-opslag 57, nr. 11. Lynge sogn, Alsted herred. Sorø amt. K.M. År 1901-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153444#153444,25563029 Konfirmeret 01-10-1916 i Skellebjerg kirke (Tersløse sogn): Ellen Margrethe Hansen, Tersløse, datter af landpost Søren Hansen og hustru Anna Kathrine Petersen. Født 07-06-1902 i Lynge sogn, Alsted herred og hjemmedøbt der 03-07-1902. Fremstillet 27-07-1902 i Lynge kirke, Alsted herred Kilde: KB-opslag 69, nr. 3. Tersløse sogn. K.M. År 1916-1922. Merløse h. Holbæk a. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157458#157458,26416369 Gift: Alfred Marius Sørensen gifter sig med Ellen Margrete Hansen. Kilde: Birgitte Jørgensen Ægteparret bosætter sig i St. Albans, England. Kilde: Birgitte Jørgensen Død 05-02-1978: Ellen Margrethe Sørensen f. Hansen dør 05-02-1978 i St. Albans, England, 75 år gl. Kilde: Birgitte Jørgensen Folketællinger og bosteder: FT-1911: Tersløse by, Tersløse sogn, Tersløse-Skellebjerg kommune, Merløse herred, Holbæk amt, Matr. 51: ID 56-4e1a: Kristian Peter Corell, f. 13-08-1869 i Munkebjergby sogn, gift, husfar, slagtermester (alias Christian Peter Correll), tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby Anna Katrine f. Petersen, f. 17-04-1875 i Lynge sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby, leder husgerningen >> Ellen Magrete Hansen, f. 07-06-1902 i Lynge sogn, ugift, barn (alias Ellen Margrete Hansen) tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby ID 56-4e1a1: Poula Alise Corell, f. 19-03-1910 i Tersløse sogn, ugift, barn (alias Poula Alice Corell), tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby Kilde: FT-opslag 17. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=64391#64391,12521302 FT-1916: Tersløse by, Tersløse sogn, Tersløse-Skellebjerg kommune, Merløse herred, Holbæk amt, M 5 a: I tjeneste hos Hansine Jensen: >> Ellen Hansen, f. 07-06-1902, ugift, tyende, landbrug Kilde: FT-opslag 23. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=71426#71426,12971336 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1921 >> Ellen Margrethe Hansen, f. 07-06-1902 i Lynge - Stillinger: Tjp. Adresser: 01-11-1921: Nørrebrogade 18 B, 4. - hos Geismar 01-05-1922: Borgergade 134, 1. 01-11-1922: Nørrebrogade 18 B, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro) - færdigtastet. Filmrulle 0011. Registerblad 3073 (unikt id: 1658497)