Correll_Dohlmann

Christian Martin Correll1912

Name
Christian Martin Correll
Birth April 1, 1912 42 36
Alias
Christian Martin Corell og Martin Correll

Christening May 26, 1912 (Age 55 days)
Death of a maternal grandmotherNielsine Pedersen
September 11, 1915 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherJens Pedersen
February 6, 1923 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherMaren Nielsen
April 11, 1926 (Age 14 years)
Death of a fatherChristian Peter Correll
after 1931 (Age 18 years)

Death of a motherAnna Cathrine Pedersen
after 1931 (Age 18 years)

Death of a sisterPoula Alice Correll
August 29, 1936 (Age 24 years)
Burial of a sisterPoula Alice Correll
September 4, 1936 (Age 24 years)
Death of a half-sisterEllen Margrete Hansen
February 5, 1978 (Age 65 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 24, 1909Munke Bjergby kirke
3 months
elder sister
Poula Alice Correll
Birth: March 19, 1910 40 34Tersløse by og sogn
Death: August 29, 1936Rigshospitalet, Kbh.
2 years
himself
Mother’s family with Søren Hansen - View this family
step-father
mother
Marriage: March 22, 1898Lynge kirke, Alsted herred
3 years
half-sister
17 months
half-sister
Family with Private - View this family
himself
wife
Private

Shared note
ID 56-4e1a2: Christian Martin Correll Ved dåben indskrevet som Christian Martin Corell alias Christian Martin Corell og Martin Correll Født: 01-04-1912 i Tersløse by og sogn, Sorø Birk og døbt 26-05-1912 i Tersløse kirke - søn af (ID 56-4e1a) slagter Christian Peter Corell på 42 år (læs: Correll, f. 13-08-1869 i Munke Bjergby sogn) og hustru Anna Katrine (læs: Cathrine) Pedersen på 36 år af Tersløse (f. 17-04-1875 i Lindebjerg, Lynge sogn). Faddere: 1. Slagter Vilhelm Jensens hustru, Marie Jensen af Pedersborg sogn. 2. Enke Marie Hansen af Lynge sogn. 3. Slagter Vilhelm Jensen af Pedersborg. 4. Gårdmand Mikael Pedersen af Lynge sogn. Forældrene viet 24-12-1909 i Munke Bjergby kirke Kilde: KB-opslag 20, nr. 8. Tersløse sogn. K. M. År 1907-1915. Merløse h. Holbæk a. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157457#157457,26416128 Konfirmeret 11-04-1926: Christian Martin Corell bliver konfirmeret 11-04-1926 i Tersløse kirke. Boende hos forældrene slagter Christian Peter Corell og hustru Anna Kathrine Petersen, Tersløse. Kilde: KB-opslag 83, nr. 9. Tersløse sogn. K. M. År 1923-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157459#157459,26416566 Christian Martin Correll gifter sig med Esther (pigenavn ukendt). Kilde: Birgitte Jørgensen Folketællinger: FT-1916: Tersløse by, Tersløse sogn, Tersløse-Skellebjerg kommune, Merløse herred, Holbæk amt, M 51b: ID 56-4e1a: Chr. Correll, f. 13-08-1869, gift, husfar, slagtermester (alias Christian Peter Correll) Anna Correll, f. 17-04-1875, gift, husmor, husgerning ID 56-4e1a1: Poula Correll, f. 19-03-1910 (i Tersløse sogn), barn (alias Poula Alice Corell) >> ID 56-4e1a2: Martin Correll, f. 01-04-1912 (i Tersløse sogn), barn (alias Christian Martin Corell) Kilde: FT-opslag 22. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=71426#71426,12971335 FT-1921: Tersløse by, Tersløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt, Matr. 4b: ID 56-4e1a: Chr. Correl, f. 13-08-1869 i Munkebjergby sogn, gift, husfar, fiskehandler (alias Christian Peter Correll) Anna Correl, f. 17-04-1875 i Lindebjerg (Lynge sogn), gift, husmor ID 56-4e1a1: Paula Correl, f. 19-03-1910 i Tersløse sogn, datter (alias Poula Alice Corell) >> ID 56-4e1a2: Martin Correl, f. 01-04-1912 i Tersløse sogn, søn (alias Christian Martin Corell) Kilde: FT-opslag 22. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=79456#79456,13571620 FT-1925 - 5. nov.: Tersløse by, Tersløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt, Matr. 4b: ID 56-4e1a: Kristian Peter Chorrel, f. 13-08-1869 i Munkebjergby sogn, gift, husfar, fiskehandler (alias Christian Peter Correll) Anna Kathrine Correl, f. 17-04-1875 i Lindebjerg (Lynge sogn), gift, husmor >> ID 56-4e1a2: Martin Kristian Correl, f. 01-04-1912 i Tersløse sogn, ugift, barn (alias Christian Martin Corell) Kilde: FT-opslag 23. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=92362#92362,15325823