Correll_Dohlmann

Karl Johan Peter Theodor Larsen1887

Name
Karl Johan Peter Theodor Larsen
Birth June 17, 1887
Alias
Carl Johan Peder Theodor Larsen

Christening July 17, 1887 (Age 30 days)
Birth of a daughter
#1
Elly Gerda Karla Larsen
July 20, 1910 (Age 23 years)
MarriageKarla Frederikke Louise MeisnerView this family
November 4, 1910 (Age 23 years)
Occupation
Arbejdsmand. Jord- og betonarbejder

Christening of a daughterElly Gerda Karla Larsen
April 30, 1911 (Age 23 years)
Birth of a son
#2
Edmund Vilhelm Carl Larsen
March 13, 1912 (Age 24 years)
Christening of a sonEdmund Vilhelm Carl Larsen
May 12, 1912 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#3
Edith Rosa Ellinor Larsen
September 30, 1914 (Age 27 years)
Christening of a daughterEdith Rosa Ellinor Larsen
December 27, 1914 (Age 27 years)
Death

Family with Karla Frederikke Louise Meisner - View this family
himself
wife
Marriage: November 4, 1910b.v. på Københavns Rådhus
-4 months
daughter
20 months
son
3 years
daughter

Shared note
Karl Johan Peter Theodor Larsen alias Carl Johan Peder Theodor Larsen Født: 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt 17-07-1887 i Slagelse Skt. Mikkels kirke - søn af bagersvend Jens Peder Larsen og hustru Julie Kristine Sørensen, 27 år, Slagstrup Mølle. Kilde: KB-opslag 9, nr. 56. Slagelse Skt. Mikkels sogn. År 1887-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156322#156322,26192221 Erhverv: Arbejdsmand. Jord- og betonarbejder Gift 04-11-1910: Arbejdsmand Karl Johan Peter Theodor Larsen gifter sig borgerligt den 04-11-1910 på Københavns Rådhus med Karla Frederikke Louise Meisner. Kilde: Datteren Elly Gerda Karla Larsen's dåb. Folketællinger og bosteder: FT-1890: Sorø, Slagelse, Sankt Mikkels Landsogn, Slagstrup, Hus, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C7270: Jens Peder Larsen, 25, Gift, Husfader, Bagersvend, Slagelse Mark Julie Kristine Sørensen, 32, Gift, Husmoder, St.Peders Landsogn >> Carl Johan Peder Theodor Larsen, 2, Ugift, Barn, St.Mikkels Landsogn Oline Marie Kirstine Larsen, 1, Ugift, Barn, St.Mikkels Landsogn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1902 >> Hovedperson: Carl Johan Peter Theodor Larsen, f. 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn - Stillinger: Øltapper, Arbmd. Ægtefælle: Carla Louise Frederikke Larsen, f. 19-01-1891 i København Adresser: 01-05-1902: Ørstedsvej 3, stuen - hos Larsen 01-04-1903: Carolinevej 24, stuen - hos Larsen 07-05-1903: Bøllemosegaard, Bispebjerg - hos Kapt. Møller 04-05-1904: Frameldt til Snerslev Fuglebjerg 02-11-1904: H.C. Jensens Vej 23 , 1. - hos Hjemmet 13-05-1905: Frameldt til Hørve 31-08-1905: H.C. Jensens Vej 23 , 1. - hos Hjemmet 08-12-1905: Frameldt til Sandholm, Birkerød 01-11-1906: H.C. Jensens Vej 19, 2. - hos Hjemmet 01-11-1906: H.C. Jensens Vej 19, 2. - hos Hjemmet 01-05-1907: Glentevej 12 , stuen - hos Hjemmet 01-05-1908: Carolinevej 21 , 3. - hos Hjemmet 01-05-1910: Tjørnegade 7, stuen 01-11-1910: Prins Jørgens Gade 12, 1. 01-11-1912: Carolinevej 17, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) - fejlrettes. Filmrulle 0018. Registerblad 3706 (unikt id: 3429399) FT-1911: Prins Jørgens Gade 12, Baghuset, 1. sal, th. Kbh.: >> Carl Johan Peter Theodor Larsen, f. 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husfar, arbejdsmand, arbejdsløs ID 31-2c8: Karla Frederikke Louise Larsen (f. Meisner), f. 19-01-1891 i København, gift, husmor ID 31-2c8a: pige Larsen, f. 20-07-1910 i København, datter - alias Elly Gerda Karla Larsen (f. i Kapernaum sogn og døbt i Helligkors kirke, Kbh.) Kilde: FT-opslag 59. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=65663#65663,12608735 FT-1916: Carolinevej 17, 4., Kbh.: >> Karl Johan Larsen, f. 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husfar, arbejdsmand, Kalkbrænderihavn ID 31-2c8: Karla Louise Frederikke Larsen, f. 19-01-1891 i København, gift, husmor ID 31-2c8a: Elly Gerda Karla Larsen, f. ca. 20-07-1910 i København, datter ID 31-2c8b: Edmund Vilhelm Karl Larsen, f. 13-03-1912 i Kbh., søn ID 31-2c8c: Edith Rosa Ellinor Larsen, f. ca. 30-09-1915 (eller 1914) i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 58. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=72129#72129,13042614 FT-1921: Carolinevej 17, 4., Kbh.: >> Karl Johan Larsen, f. 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husfar, arbejdsmand ID 31-2c8: Karla Louise Frederikke Larsen, f. 19-01-1891 i København, gift, husmor, hustru ID 31-2c8a: Elly Gerda Karla Larsen, f. 20-07-1910 i København, datter ID 31-2c8b: Edmund Vilhelm Karl Larsen, f. 13-03-1912 i Kbh., søn ID 31-2c8c: Edith Rosa Ellinor Larsen, f. ca. 30-09-1914) i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 24. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=86157#86157,13873674 FT-1925 - 1. nov.: Carolinevej 17, 4., Kbh.: >> Carl Johan Larsen, f. 17-06-1887 i Slagstrup, Slagelse Skt. Mikkels sogn, gift, husfar, jord- og betonarbejder ID 31-2c8: Karla Louise Frederikke Larsen, f. 19-01-1891 i København, gift, husmor, hustru ID 31-2c8a: Elly Gerda Karla Larsen, f. 20-07-1910 i København, datter ID 31-2c8b: Edmund Vilhelm Karl Larsen, f. 13-03-1912 i Kbh., søn ID 31-2c8c: Edith Rosa Ellinor Larsen, f. 30-09-1914 i Kbh., datter Kilde: FT-opslag 111. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=100519#100519,16018901 Ændringer: 1930. Carolinevej ændret til Provstevej. Kapernaums sogn