Correll_Dohlmann

Albert Edvard Axel Nielsen AmbeckAge: 36 years18771913

Name
Albert Edvard Axel Nielsen Ambeck
Birth April 7, 1877 39
Alias
Albert Eduard Axel Nielsen Ambech

Hjemmedøbt November 25, 1877 (Age 7 months)
Death of a half-brotherFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 12, 1908 (Age 31 years)
Burial of a half-brotherFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 18, 1908 (Age 31 years)
Death of a motherChristiane Ambech
March 15, 1913 (Age 35 years)
Death after May 5, 1913 (Age 36 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1877forholdet opløst
3 months
himself
Mother’s family with Christian Petersen Corell - View this family
step-father
mother
Marriage: April 27, 1857Skælskør kirke
9 years
half-brother

Shared note
Albert Edvard Axel Nielsen Ambeck alias Albert Eduard Axel Nielsen Ambech Født: 07-04-1877 på Ørstedsvei 61, Frederiksberg og hjemmedøbt 25-11-1877 i Hellebæk sogn - søn af enkemadam Christiane Corell f. Ambeck på 40 år, og d. udlagte fader, tjenestekarl Lars Peter Nielsen. Bopæl: Ørstedsvej 61, 1. sal hos murermester Jensen. Anm.: Moderen opholdt sig timdrs.dagen før barnets fødsel på Vesterbrogade 23, Frederiksberg sogn hos sadelmager Henriksen (læs: sadelmagermester Fritz Vilhelm Hendriksen af Vesterbrogade 23). Kilde: KB-opslag 57, nr. 226, side 55. Frederiksberg sogn. År 1876-1879. KB_064_2_025_K02-27-A. se også fødte i Hellebæk sogn: Albert Eduard Axel Nielsen Ambech Født: 07-04-1877 på Ørstedsvei 61, Frederiksberg. Hjemmedøbt 25-11-1877 på Hellebæk. Søn af syerske Christiane Ambech på 40 år (enke efter sadelmagermester Christian Corell) og udlagt fader: tjenestekarl Lars Peter Nielsen af København. Anm.: Moderen opholdt sig timdrs.dagen før barnets fødsel på Vesterbrogade 23, Frederiksberg sogn (læs: hos sadelmagermester Fritz Vilhelm Hendriksen af Vesterbrogade 23). Kilde: KB-opslag 15, nr. 16. Hellebæk sogn. Lynge-Kronborg herred. Frederiksborg amt. År 1872-1891. KB_178_2_005_K01-15-A. Erhverv: Maler i 1913 i Kbh. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 5-5-1913 Albert Edvard Axel Arnbech Nielsen, f. 07-04-1877 i København Stillinger: Maler Adresse: 05-05-1913: Fra Sundholm til Adelgade 91, Over Gaarden, 2. - hos Frederiksen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0019. Registerblad 685 (unikt id: 1835412)