Correll_Dohlmann

Poula Alice CorrellAge: 26 years19101936

Name
Poula Alice Correll
Birth March 19, 1910 40 34
Alias
Poula Alice Corell, Poula Correll og søster Lippe

Occupation
Telefonistinde

Hjemmedøbt May 11, 1910 (Age 53 days)
Christening June 26, 1910 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherJesper Martinus Correll
November 21, 1911 (Age 20 months)
Birth of a brotherChristian Martin Correll
April 1, 1912 (Age 2 years)
Christening of a brotherChristian Martin Correll
May 26, 1912 (Age 2 years)
Death of a maternal grandmotherNielsine Pedersen
September 11, 1915 (Age 5 years)
Death of a maternal grandfatherJens Pedersen
February 6, 1923 (Age 12 years)
Death of a paternal grandmotherMaren Nielsen
April 11, 1926 (Age 16 years)
Death of a fatherChristian Peter Correll
after 1931 (Age 20 years)

Death of a motherAnna Cathrine Pedersen
after 1931 (Age 20 years)

Death August 29, 1936 (Age 26 years)
Burial September 4, 1936 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 24, 1909Munke Bjergby kirke
3 months
herself
Poula Alice Correll
Birth: March 19, 1910 40 34Tersløse by og sogn
Death: August 29, 1936Rigshospitalet, Kbh.
2 years
younger brother
Mother’s family with Søren Hansen - View this family
step-father
mother
Marriage: March 22, 1898Lynge kirke, Alsted herred
3 years
half-sister
17 months
half-sister

Shared note
ID 56-4e1a1: Poula Alice Correll Ved dåben indskrevet som Poula Alice Corell alias Poula Correll og søster Lippe Født: 19-03-1910 i Tersløse by og sogn, Sorø Birk og hjemmedøbt der 11-05-1910. Fremstillet 26-06-1910 i Tersløse kirke. Datter af (ID 56-4e1a) slagter Christian Peter Corell (Correll) og hustru Anna Kathrine Petersen, 34 år, Tersløse. Enke Marie Hansen i Lindebjerg, Lynge sogn, bar barnet. Faddere: Arbejdsmad Kristian Jørgensen, Sorø, husmand Kristian Jakobsen, Munkebjergby. Kilde: KB-opslag 46, nr. 5. Tersløse sogn. K.M. År 1907-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157457#157457,26416154 Konfirmeret 13-04-1924: Poula Alice Corell bliver konfirmeret 13-04-1924 i Tersløse kirke. Boende hos forældrene slagter Kristian Peter Corell og hustru Anna Katrine Petersen, Tersløse. Kilde: KB-opslag 99. nr. 7. Tersløse sogn. K.M. År 1923-1931. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157459#157459,26416582 Erhverv: Telefonistinde Død 29-08-1936: Poula Alice Corell dør 29-08-1936 på Rigshospitalet, Kbh., 26 år gl., og bliver begravet 04-09-1936 på Tersløse kirkegård, Tersløse sogn, Løve herred, Holbæk amt. Ugift, telefonistinde, Kastanjevej 3, Fredensborg. Født 19-03-1910 i Tersløse sogn. Datter af slagter Kristian Peter Corell og hustru Anna Katrine Petersen, Tersløse. Kilde: KB-opslag 197, side 237. Tersløse sogn. K.M. År 1932-1937. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157460#157460,26416909 Folketællinger: FT-1911: Tersløse by, Tersløse sogn, Tersløse-Skellebjerg kommune, Merløse herred, Holbæk amt, Matr. 51: ID 56-4e1a: Kristian Peter Corell, f. 13-08-1869 i Munkebjergby sogn, gift, husfar, slagtermester (alias Christian Peter Correll), tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby Anna Katrine f. Petersen, f. 17-04-1875 i Lynge sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby, leder husgerningen Ellen Magrete Hansen, f. 07-06-1902 i Lynge sogn, ugift, barn (alias Ellen Margrete Hansen) tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby >> ID 56-4e1a1: Poula Alise Corell, f. 19-03-1910 i Tersløse sogn, ugift, barn (alias Poula Alice Corell), tilflyttet i 1910 fra Munkebjergby Kilde: FT-opslag 17. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=64391#64391,12521302 FT-1916: Tersløse by, Tersløse sogn, Tersløse-Skellebjerg kommune, Merløse herred, Holbæk amt, M 51b: ID 56-4e1a: Chr. Correll, f. 13-08-1869, gift, husfar, slagtermester (alias Christian Peter Correll) Anna Correll, f. 17-04-1875, gift, husmor, husgerning >> ID 56-4e1a1: Poula Correll, f. 19-03-1910 (i Tersløse sogn), barn (alias Poula Alice Corell) ID 56-4e1a2: Martin Correll, f. 01-04-1912 (i Tersløse sogn), barn (alias Christian Martin Corell) Kilde: FT-opslag 22. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=71426#71426,12971335 FT-1921: Tersløse by, Tersløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt, Matr. 4b: ID 56-4e1a: Chr. Correl, f. 13-08-1869 i Munkebjergby sogn, gift, husfar, fiskehandler (alias Christian Peter Correll) Anna Correl, f. 17-04-1875 i Lindebjerg (Lynge sogn), gift, husmor >> ID 56-4e1a1: Paula Correl, f. 19-03-1910 i Tersløse sogn, datter (alias Poula Alice Corell) ID 56-4e1a2: Martin Correl, f. 01-04-1912 i Tersløse sogn, søn (alias Christian Martin Corell) Kilde: FT-opslag 22. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=79456#79456,13571620