Correll_Dohlmann

Jacob Christopher Blach1829

Name
Jacob Christopher Blach
Birth April 12, 1829 36 32
Alias
Jacob Christoffer Blach

Christening June 14, 1829 (Age 2 months)
Death of a paternal grandmotherKirsten Hansdatter
May 4, 1831 (Age 2 years)
Birth of a brotherJens Blach
December 17, 1834 (Age 5 years)
Occupation
Smedelærling i 1845 i Østerhoved, Magleby sogn

Christening of a brotherJens Blach
May 31, 1835 (Age 6 years)
Birth of a brotherErnst Blach
March 19, 1840 (Age 10 years)
Christening of a brotherErnst Blach
May 24, 1840 (Age 11 years)
Death of a motherNicoline Cathrine Meisner
July 22, 1843 (Age 14 years)
Death of a fatherMichel Blak
April 4, 1847 (Age 17 years)
Death of a sisterKristine Nielsine Blach
after 1880 (Age 50 years)

Death of a brotherErnst Blach
May 16, 1887 (Age 58 years)
Burial of a brotherErnst Blach
May 19, 1887 (Age 58 years)
Death of a brotherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 67 years)
Burial of a brotherLudvig Blach
March 14, 1897 (Age 67 years)
Death of a brotherJens Blach
August 10, 1897 (Age 68 years)
Burial of a brotherJens Blach
August 14, 1897 (Age 68 years)
Death of a sisterKirstine Margrethe Blach
March 20, 1905 (Age 75 years)
Burial of a sisterKirstine Margrethe Blach
March 26, 1905 (Age 75 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 12, 1816Skælskør kirke
5 months
elder sister
4 years
elder sister
3 years
elder brother
5 years
himself
6 years
younger brother
Jens Blach
Birth: December 17, 1834 42 38Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: August 10, 1897Københavns Kommunehospital
5 years
younger brother

Shared note
ID 248-1b5d: Jacob Christopher Blach alias Jacob Christoffer Blach Født: 12-04-1829 i Smidstrup, Eggeslevmagle sogn og døbt 14-06-1829 i Eggeslevmagle kirke - søn af gårdbruger Michel Blach og (ID 248-1b5) hustru Nicoline Cathrine Meisner i Smidstrup (Eggeslevmagle sogn). Båret af jomfru Christophersen i Skælskør, og jomfru Kruse, Skælskør, Cierdrup stod hos. Faddere var: Niels Thorn, møllebestyrer og gårdmand i Smidstrup, murermester Peuliche samme steds. Niels Holmstrup, ladefoged på Borre bye (Borreby slot). Kilde: KB-opslag 13, nr. 3. Eggeslevmagle sogn. K.M. År 1821-1840. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=149114#149114,24649420 Konfirmeret 23-04-1843 i Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred: Jacob Christoffer Blach i Østerhoved, søn af daværende gårdmand Michel Blach og (ID 248-1b5) hustru Nicoline Meisner (alias Nicoline Cathrine Meisner) i Smidstrup (Eggeslevmagle sogn). Født 12-04-1829 i Smidstrup ifølge attest af pastor Holst dateret 22-09-1842. Kilde: KB-opslag 14, nr. 8. Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred. H.M. År 1818-1850. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204977#204977,38890166 Erhverv: Smedelærling i 1845 hos sin svoger Anders Jensen i Østerhoved, Magleby sogn Folketællinger: FT-1834: Sorø, Vester Flakkebjerg, Magleby, Thorentofte, et Huus, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7208: Mikkel Blak, 38, Gift, Kornmaaler paa Borrebygaard ID 248-1b5: Nicoline Cathrine Maitzner, 34, Gift, Hans Kone (alias Nicoline Cathrine Meisner) ID 248-1b5a: Christine Margrethe Blak, 18, Ugift, Deres Barn (alias Kirstine Margrethe Blach) ID 248-1b5b: Nielsine Christine Blak, 13, Ugift, Deres Barn (alias Kristine Nielsine Blach) ID 248-1b5c: Ludvig Christoffer Blak, 10, Ugift, Deres Barn >> ID 248-1b5d: Jacob Christoffer Blak, 5, Ugift, Deres Barn FT-1840: Sorø, Vester Flakkebjerg, Magleby, Askegaarden, Et Huus, 68, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C0942: Michael Blach, 46 , Gift, Kornmaler ?? (læs: Kornmåler) ID 248-1b5: Micheline Kathrine N.....datter ??, 40 , Gift, Hans kone (alias Nicoline Cathrine Meisner) ID 248-1b5a: Grethe Blach, 23 , Ugift, Deres børn ID 248-1b5c: Ludvig Blach, 16 , Ugift, Deres børn >> ID 248-1b5d: Jacob Blach, 11 , Ugift, Deres børn ID 248-1b5e: Jens Blach, 6 , Ugift, Deres børn FT-1845: Sorø, Vester Flakkebjerg, Magleby, Østerhoved, et Huus, 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C0864: Anders Jensen, 32, Gift, Huusmand og Smed, Vordingborg ID 248-1b5a: Grethe Blach, 28, Gift, hans Kone, Skjelskiør (alias Kirstine Margrethe Blach) ID 248-1b5a1: Lise Andersen, 3, Ugift, deres Børn, Maglebye Sogn, Sorøe Amt (alias Elise Wilhelmine Nicoline Nathalia Jensen) ID 248-1b5a2: Mikoline Andersen, 1, Ugift, deres Børn, Maglebye Sogn, Sorøe Amt ID 248-1b5e: Jens Blach, 9, Ugift, deres Pleiebarn, Maglebye Sogn, Sorøe Amt (bror til Grethe Blach) >> ID 248-1b5d: Jacob Blach, 17, Ugift, Tjenestefolk, Lærling, Maglebye Sogn, Sorøe Amt (bror til Grethe Blach) Christian Clausen, 29 , Ugift, Tjenestefolk, Maglebye Sogn, Sorøe Amt ------------------------------------------------------------------------------ ID ID 248-1b5d: Jacob Christopher Blach's tipoldefar - på sin mors side - er: ID 496: Christopher Meisner, der er Lise-Lone's 5 x tipoldefar ------------------------------------------------------------------------------ ID 496: Christopher Meisner Erhverv: Korporal Gift ca. 1729: (ID 496) Christopher Meisner gifter sig med (ID 497) fru Christopher Meisner (ukendt dåbsnavn).