Correll_Dohlmann

Peder Pedersen FrandsenAge: 55 years18371892

Name
Peder Pedersen Frandsen
Birth February 13, 1837
Alias
Peter Pedersen Frandsen og Peter Petersen Frandsen

Christening May 13, 1837 (Age 3 months)
MarriageElise Vilhelmine Nicoline Nathalia JensenView this family
February 26, 1864 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Bodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
March 15, 1864 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Nielsine Jacobine Frandsen
September 5, 1865 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#3
Dagmar Marie Frandsen
January 30, 1867 (Age 29 years)
Occupation
Skomagermester og bud i Skælskør

Christening of a daughterNielsine Jacobine Frandsen
May 12, 1867 (Age 30 years)
Christening of a daughterDagmar Marie Frandsen
May 12, 1867 (Age 30 years)
Death of a daughterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
November 10, 1867 (Age 30 years)
Burial of a daughterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
November 15, 1867 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#4
Bodil Caroline Florentine Amalie Frandsen
May 9, 1869 (Age 32 years)
Christening of a daughterBodil Caroline Florentine Amalie Frandsen
December 23, 1870 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#5
Ane Kirstine Margrethe Frandsen
January 4, 1872 (Age 34 years)
Christening of a daughterAne Kirstine Margrethe Frandsen
January 5, 1873 (Age 35 years)
Christening of a daughterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
April 17, 1874 (Age 37 years)
Birth of a son
#6
Anders Peter Theodor Frandsen
July 29, 1874 (Age 37 years)
Christening of a sonAnders Peter Theodor Frandsen
October 25, 1874 (Age 37 years)
Birth of a son
#7
Ernst Hermann Gotlieb Frandsen
September 7, 1876 (Age 39 years)
Christening of a sonErnst Hermann Gotlieb Frandsen
October 15, 1876 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#8
Elise Nathalia Frandsen
January 9, 1879 (Age 41 years)
Death of a daughterElise Nathalia Frandsen
January 16, 1879 (Age 41 years)
Burial of a daughterElise Nathalia Frandsen
January 19, 1879 (Age 41 years)
Birth of a son
#9
Peter Petersen Frandsen
November 26, 1882 (Age 45 years)
Christening of a sonPeter Petersen Frandsen
April 1, 1883 (Age 46 years)
Birth of a son
#10
Christian Jacob Frandsen
October 9, 1884 (Age 47 years)
Christening of a sonChristian Jacob Frandsen
November 2, 1884 (Age 47 years)
Marriage of a childPoul PoulsenDagmar Marie FrandsenView this family
November 5, 1889 (Age 52 years)
Marriage of a childPeder Christian HansenNielsine Jacobine FrandsenView this family
April 11, 1890 (Age 53 years)
Death of a daughterDagmar Marie Frandsen
December 25, 1891 (Age 54 years)
Burial of a daughterDagmar Marie Frandsen
December 30, 1891 (Age 54 years)
Death October 16, 1892 (Age 55 years)
Burial October 23, 1892 (7 days after death)
Family with Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: February 26, 1864Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred
1 month
daughter
18 months
daughter
17 months
daughter
2 years
daughter
3 years
daughter
3 years
son
2 years
son
2 years
daughter
4 years
son
22 months
son

Shared note
Peder Pedersen Frandsen alias Peter Pedersen Frandsen og Peter Petersen Frandsen Født: 13-02-1837 i Skælskør sogn og døbt 13-05-1837 i Skælskør kirke - søn af afdøde vægter, (og skomager) Peder Frandsen (1796-1836) og enke Bodild Andersdatter (ca. 1800-1860) af Skælskør. Kilde: KB-opslag 7, nr. 7. Skælskør sogn. K.M. År 1836-1855. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155596#155596,26002034 Erhverv: Skomagermester i Skælskør Gift 26-02-1864: Peter Pedersen Frandsen, 27 år, skomagermester i Skælskør (vac. i 1838 af Freisleben), gifter sig 26-02-1864 i Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred med pigen Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen, 22 år gl, hjemme hos forældrene i Østerhoved. (Vac. 13-06-1844 af Freisleben). Forlovere: Smed Anders Jensen af Østerhoved og mællersvend A. P. Knoblauch, Skælskør. Kilde: KB-opslag 119, nr. 2. Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred. K.M. År 1847-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153489#153489,25571248 Død 16-10-1892: Peter Petersen Frandsen dør 16-10-1892 i Skælskør sogn, 55 år gl., og bliver begravet 23-10-1892 på Skælskør ny kirkegård. Skomager, bud, boende i Skælskør, Gammeltorv. Gift med Elise Vilhelmine Nicoline Nathalie Jensen. Forældre: Vægter Peder Frandsen og Bodil Andersdatter af Skælskør. Fødested: Skælskør Kilde: KB-opslag 173, nr. 29. Skælskør sogn. K.M. År 1892-1899. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155599#155599,26003028 Folketællinger: FT-1870: Nytorv, matr. nr. 29 ? 2, forhuset, Skælskør. Ejer: Snedker O.D. Hjordrup: >> Peter Pedersen Frandsen, 32 år, gift, husfar, skomagermester ID 248-1b5a1: Elise Vilhelmine Natalia Frandsen, 27 år, gift, husmor ID 248-1b5a1b: Nilsine Jakobine Frandsen, 4 år, ugift, barn ID 248-1b5a1c: Dagmar Maria Frandsen, 3 år, ugift, barn ID 248-1b5a1d: udøbt pigebarn, under 1 år, ugift, barn (alias Bodil Caroline Florentine Amalie Frandsen) Kilde: FT-opslag 72 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=54451#54451,11922402 FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Gammeltorv, Matr. 84, Forhus, Stue, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C3061: >> Peder Pedersen Frandsen, 42, Gift, Husfader, Skomager, Skelskør ID 248-1b5a1: Line Vilhelmine Frandsen, f. Jensen, 37, Gift, Hans Kone, Magleby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5a1b: Nielsine Jakobine Frandsen, 14, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1c: Dagmar Marie Frandsen, 13, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1d: Bodil Florentine Frandsen, 10, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1e: Anna Kirstine Margrete Frandsen, 8, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1f: Anders Peder Theodor Frandsen, 5, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1g: Ernst Herman Gotlib Frandsen, 3, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør