Correll_Dohlmann

Dagmar Marie FrandsenAge: 24 years18671891

Name
Dagmar Marie Frandsen
Birth January 30, 1867 29 24
Alias
Dagmar Marie Poulsen f. Frandsen

Christening May 12, 1867 (Age 3 months)
Christening of a sisterNielsine Jacobine Frandsen
May 12, 1867 (Age 3 months)
Death of a sisterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
November 10, 1867 (Age 9 months)
Burial of a sisterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
November 15, 1867 (Age 9 months)
Birth of a sisterBodil Caroline Florentine Amalie Frandsen
May 9, 1869 (Age 2 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Jensen
October 26, 1870 (Age 3 years)
Christening of a sisterBodil Caroline Florentine Amalie Frandsen
December 23, 1870 (Age 3 years)
Birth of a sisterAne Kirstine Margrethe Frandsen
January 4, 1872 (Age 4 years)
Christening of a sisterAne Kirstine Margrethe Frandsen
January 5, 1873 (Age 5 years)
Christening of a sisterBodil Caroline Florentine Amalia Frandsen
April 17, 1874 (Age 7 years)
Birth of a brotherAnders Peter Theodor Frandsen
July 29, 1874 (Age 7 years)
Christening of a brotherAnders Peter Theodor Frandsen
October 25, 1874 (Age 7 years)
Birth of a brotherErnst Hermann Gotlieb Frandsen
September 7, 1876 (Age 9 years)
Christening of a brotherErnst Hermann Gotlieb Frandsen
October 15, 1876 (Age 9 years)
Birth of a sisterElise Nathalia Frandsen
January 9, 1879 (Age 11 years)
Death of a sisterElise Nathalia Frandsen
January 16, 1879 (Age 11 years)
Burial of a sisterElise Nathalia Frandsen
January 19, 1879 (Age 11 years)
Birth of a brotherPeter Petersen Frandsen
November 26, 1882 (Age 15 years)
Christening of a brotherPeter Petersen Frandsen
April 1, 1883 (Age 16 years)
Birth of a brotherChristian Jacob Frandsen
October 9, 1884 (Age 17 years)
Christening of a brotherChristian Jacob Frandsen
November 2, 1884 (Age 17 years)
MarriagePoul PoulsenView this family
November 5, 1889 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Frederik Poul Hansen Poulsen
June 2, 1890 (Age 23 years)
Death of a sonFrederik Poul Hansen Poulsen
November 20, 1890 (Age 23 years)
Burial of a sonFrederik Poul Hansen Poulsen
November 23, 1890 (Age 23 years)
Death December 25, 1891 (Age 24 years)
Burial December 30, 1891 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 26, 1864Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred
1 month
elder sister
18 months
elder sister
17 months
herself
2 years
younger sister
3 years
younger sister
3 years
younger brother
2 years
younger brother
2 years
younger sister
4 years
younger brother
22 months
younger brother
Family with Poul Poulsen - View this family
husband
herself
Marriage: November 5, 1889Skælskør kirke
7 months
son
Poul Poulsen + Bodil Caroline Florentine Amalie Frandsen - View this family
husband
younger sister
Marriage: February 14, 1894Skælskør kirke
1 month
nephew
Poul Poulsen + Alvilda Sørensen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 14, 1898Nazarethkirken, Kbh.

Shared note
ID 248-1b5a1c: Dagmar Marie Frandsen alias Dagmar Marie Poulsen f. Frandsen Født: 30-01-1867 i Skælskør sogn og døbt 12-05-1867 i Skælskør kirke - datter af skomager Peter Petersen Frandsen og (ID 248-1b5a1) hustru Elise Vilhelmine Nicoline Nathalia Jensen på 23 år. Faddere: Skomager Rasmussens hustru. Snedker Valthers hustru. Høker Knoblauch. Snedker Hjordrup. Bødker Robertsen. Kilde: KB-opslag 132, nr. 3. Skælskør sogn. K.M. År 1855-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155597#155597,26002514 Konfirmeret 24-04-1881 i Skælskør kirke: Dagmar Marie Frandsen, boende hos forældrene i Skælskør. Kilde: KB-opslag 194, nr. 7. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155598#155598,26002792 Gift 05-11-1889: Ungkarl, gendarm Poul Poulsen (f. 23-08-1861, altså 28 år) af Skælskør gifter sig 05-11-1889 i Skælskør kirke med sin trolovede Dagmar Marie Frandsen (f. 30-01-1867, altså 22 år) af Skælskør. Forlovere: Bager Jensen og ringer Frederiksen - begge af Skælskør. Kilde: KB-opslag 222, nr. 9. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155598#155598,26002820 Død 25-12-1891: Dagmar Marie Poulsen f. Frandsen dør 25-12-1891 i Skælskør sogn, 24 år gl., og bliver begravet 30-12-1891 på Skælskør kirkegård. Kilde: KB-opslag 256, nr. 19. Skælskør sogn. K.M. År 1870-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155598#155598,26002854 1 søn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1870: Nytorv, matr. nr. 29 ? 2, forhuset, Skælskør. Ejer: Snedker O.D. Hjordrup: Peter Pedersen Frandsen, 32 år, gift, husfar, skomagermester ID 248-1b5a1: Elise Vilhelmine Natalia Frandsen, 27 år, gift, husmor ID 248-1b5a1b: Nilsine Jakobine Frandsen, 4 år, ugift, barn >> ID 248-1b5a1c: Dagmar Maria Frandsen, 3 år, ugift, barn ID 248-1b5a1d: udøbt pigebarn, under 1 år, ugift, barn (alias Bodil Caroline Florentine Amalie Frandsen) Kilde: FT-opslag 72 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=54451#54451,11922402 FT-1880: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Gammeltorv, Matr. 84, Forhus, Stue, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C3061: Peder Pedersen Frandsen, 42, Gift, Husfader, Skomager, Skelskør ID 248-1b5a1: Line Vilhelmine Frandsen, f. Jensen, 37, Gift, Hans Kone, Magleby Sogn, Sorø Amt ID 248-1b5a1b: Nielsine Jakobine Frandsen, 14, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør >> ID 248-1b5a1c: Dagmar Marie Frandsen, 13, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1d: Bodil Florentine Frandsen, 10, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1e: Anna Kirstine Margrete Frandsen, 8, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1f: Anders Peder Theodor Frandsen, 5, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør ID 248-1b5a1g: Ernst Herman Gotlib Frandsen, 3, Ugift, Barn tilhørende Familien, Skelskør