Correll_Dohlmann

Florentine Amalie JensenAge: 12 years18511864

Name
Florentine Amalie Jensen
Birth December 11, 1851 38 35
Alias
Florenthine Amalie Jensen

Hjemmedøbt January 17, 1852 (Age 37 days)
Christening March 7, 1852 (Age 2 months)
Birth of a brotherVincentius Jacob Jensen
August 1, 1855 (Age 3 years)
Christening of a brotherVincentius Jacob Jensen
October 7, 1855 (Age 3 years)
Death January 30, 1864 (Age 12 years)
Burial February 7, 1864 (8 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 30, 1841Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred
11 months
elder sister
2 years
elder sister
7 years
herself
Florentine Amalie Jensen
Birth: December 11, 1851 38 35Østerhoved, Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: January 30, 1864Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred
4 years
younger brother
Vincentius Jacob Jensen
Birth: August 1, 1855 42 38Østerhoved, Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred
Death: before 1885

Shared note
ID 248-1b5a3: Florentine Amalie Jensen alias Florenthine Amalie Jensen Født: 11-12-1851 i Østerhoved, Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred og hjemmedøbt der 17-01-1852. Dåben konfirmeret 07-03-1852 i Magleby kirke, V. Flakkebjerg herred. Moderen indledt 29-02-1852. Datter af husmand og smed Anders Jensen i Østerhoved, og (ID 248-1b5a) hustru Grethe Blach (alias Kirstine Margrethe Blach). Kilde: KB-opslag 116, nr. 13. Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. K.M. År 1847-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153488#153488,25571036 Død 30-01-1864: Florenthine Amalie Jensen dør 30-01-1864 i Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred, 12 år gl., og bliver begravet 07-02-1864 på Magleby kirkegård, V. Flakkebjerg herred. Kilde: KB-opslag 245, nr. 2. Magleby sogn, V. Flakkebjerg herred. H.M. År 1847-1891 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=204979#204979,38890877 Folketælling: FT-1860: Sorø, Vester Flakkebjerg, Magleby, Østerhoved, et Hus, 158, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C9059: Anders Jensen, 48, Gift, Smed. Husfader, Vordingborg, Præstø Amt ID 248-1b5a: Grethe Blach, 45, Gift, hans Kone, Skjelskør >> ID 248-1b5a3: Florenthine Amalie Jensen, 9, Ugift, deres Barn, *her i Sognet ID 248-1b5a4: Vinsenecur Jacob Jensen, 5, Ugift, deres Barn, *her i Sognet (alias Vincentius Jacob Jensen) ID 248-1b5f: Ernst Blach, 21, Ugift, Smededreng, *her i Sognet