Correll_Dohlmann

Dora Marie Bondo1891

Name
Dora Marie Bondo
Birth February 18, 1891 30 25
Alias
Dora Marie Lindstrøm f. Bondo

Christening May 24, 1891 (Age 3 months)
MarriageOlaf LindstrømView this family
November 8, 1913 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Erik Andreas Lindstrøm
September 21, 1914 (Age 23 years)
Christening of a sonErik Andreas Lindstrøm
November 18, 1914 (Age 23 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1888
3 years
herself
Family with Olaf Lindstrøm - View this family
husband
herself
Marriage: November 8, 1913Kastelskirken, Kbh.
10 months
son

Shared note
Dora Marie Bondo alias Dora Marie Lindstrøm f. Bondo Født: 18-02-1891 i Odense Sct. Hans sogn og døbt 24-05-1891 i Odense Sct. Hans kirke - datter af Hans Henrik Bondo, premierlieutenant ved 26 Batl., og hustru Karen Marie Nyboe Norlander, 25 år gl., Thorsgade No. 13, Odense Sct. Hans sogn. Anm.: Moderens fulde navn er: Karen Marie Louise Adelaide Julie Christine Antoinette Nyboe Norlander Kilde: KB-opslag 24, nr. 23. Odense Sct. Hans sogn. År 1891-1891. KB_O112_A_016_01e05e06. Gift 08-11-1913: Ungkarl, fuldmægtig Olaf Lindstrøm boende Grenaagade 3, Kbh. (f. 13-02-1886 i Christiania, Norge af forældrene: Fhv. guldsmed Andreas Peter Vilhelm Lindstrøm og hustru Isabella f. Graham, boende Grenaagade 3, Kbh.) gifter sig 08-11-1913 i Citadelskirken, Kbh. med pigen Dora Marie Bondo, boende Kastellet, Kbh. (f. 18-02-1891 i Odense af forældrene: Kaptajn Hans Henrik Bondo og hustru Karen Marie Louise Adelaide Julie Christine Antoinette Nyboe f. Norlander, boende Kastellet, Kbh.). Vidner: Andreas Peter Lindstrøm, fhv. guldsmed, Grenaagade 3, Kbh. og Hans Henrik Bondo, kaptajn, Kastellet, Kbh. Anm.: Alle papirer er i orden. Kilde: KB-opslag 168, nr. 35, side 166. Citadels sogn, Kbh. K.M. År 1908-1916. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148869#148869,24605332 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 12-5-1892 Hovedperson: Hans Henrik Bondo, f. 20-08-1860 i Odense - Stillinger: Kapt. Premierlieutnant Ægtefælle: Karen Marie Bondo, f. 29-09-1865 i Skjelskør Børn: Jens Ebbe Bondo, f. 24-12-1889 >> Dora Marie Bondo, f. 18-02-1891 Erna Margrethe Bondo, f. 07-01-1893 Helga Elisabeth Bondo, f. 13-10-1895 Adresser: 01-05-1892: Stockholmsgade 21 , 3. 01-05-1899: Kastelsvej 3 , 4. 01-11-1902: Stokhusgade 3, stuen 01-11-1912: Kastellet Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0003. Registerblad 478 (unikt id: 1746277) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1905 >> Dora Marie Bondo, f. 18-02-1891 i København (læs: Odense) Adresser: 01-05-1905: Stokhusgade 3 , stuen 01-11-1912: Kastellet Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0003. Registerblad 475 (unikt id: 1746274) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1905 Hovedperson: Olaf Lindstrøm, f. 13-02-1886 i Norge, Christiania Stillinger: Fuldmægtig. Kontorist >> Ægtefælle: Dora Marie Lindstrøm, f. 18-02-1891 i Odense Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1914 (læs: viet 08-11-1913) Adresser: 01-05-1905: Odensegade 13, 4. 01-05-1906: Livjægergade 21, stuen - i Hjemmet 01-11-1906: Grenaagade 5 , 2. - i Hjemmet 01-05-1909: Grenaagade 3, 2. 01-05-1914: Aarhusgade 1, 4. 01-11-1917: Aarhus Plads 6, 1. 01-05-1920: Kastelsvej 11, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro). Filmrulle 0024. Registerblad 3009 (unikt id: 2241096) FT-1916: Aarhusgade 1, 4. sal, Kbh. - ejer: Fuldmægtig O. Lindstrøm: Olaf Lindstrøm, f. 13-02-1886 i Christiania, gift, husfar, Norge, katolsk-apostolsk kirke, sagførerfuldmægtig hos Carl Herforth >> Dora Marie Lindstrøm, f. 18-02-1891 i Odense, gift, husmor, folkekirken Erik Andreas Lindstrøm, f. 21-09-1914 i Kbh., folkekirken, barn Hedvig Aggerholm, f. 06-08-1898 i Kbh., folkekirken, tjenestetyende Kilde: FT-opslag 8 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=73324#73324,13213708 FT-1921: Kastelsvej 11, 1. sal, Kbh., matr. 403, Østervolds kvarteret - ejer O. Lindstrøm: Olaf Lindstrøm, f. 13-02-1886 i Christiania, gift, husfar, Norge, folkekirken, kontorchef hos landsretssagfører Carl Herforth, tilflyttet i 1905 fra Hillerød >> Dora Marie Lindstrøm, f. 18-02-1891 i Odense, folkekirken, gift, husmor Erik Andreas Lindstrøm, f. 21-09-1914 i Kbh., folkekirken, ugift, søn Hans Olaf Lindstrøm, f. 09-07-1916 i Kbh., folkekirken, ugift, søn Agnete Lindstrøm, f. 28-06-1917 i Kbh., folkekirken, ugift, datter Kirsten Lindstrøm, f. 08-07-1919 i Kbh., folkekirken, ugift, datter samt 2 husassistenter Kilde: Skema 18, FT-opslag 20 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=80529#80529,13638617 FT-1925 - 5. nov.: Kastelsvej 11, 1. sal, Kbh., Østervolds kvarteret - ejer O. Lindstrøm: Olaf Lindstrøm, f. 13-02-1886 i Christiania, gift, husfar, Norge, folkekirken, kontorchef >> Dora Marie Lindstrøm, f. 18-02-1891 i Odense, folkekirken, gift, husmor Erik Andreas Lindstrøm, f. 21-09-1914 i Kbh., folkekirken, ugift, søn Hans Olaf Lindstrøm, f. 09-07-1916 i Kbh., folkekirken, ugift, søn Agnete Lindstrøm, f. 28-06-1917 i Kbh., folkekirken, ugift, datter Kirsten Lindstrøm, f. 08-07-1919 i Kbh., folkekirken, ugift, datter samt 2 husassistenter Kilde: Opslag 71 samt opslag 81 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=93423#93423,15485824 I 1953: Kontorchef Olaf Lindstrøm og Dora Marie Bondo, bor da på Annettevej 3A, Charlottenlund.