Correll_Dohlmann

Isabella GrahamAge: 65 years18521918

Name
Isabella Graham
Birth June 7, 1852
Alias
Isabella Lindstrøm f. Graham

Christening July 18, 1852 (Age 41 days)
MarriageAndreas Peter Vilhelm LindstrømView this family
May 11, 1874 (Age 21 years)

Birth of a son
#1
Olaf Lindstrøm
February 13, 1886 (Age 33 years)
Christening of a sonOlaf Lindstrøm
February 26, 1886 (Age 33 years)
Marriage of a childOlaf LindstrømDora Marie BondoView this family
November 8, 1913 (Age 61 years)
Death January 21, 1918 (Age 65 years)
Burial January 25, 1918 (4 days after death)
Family with Andreas Peter Vilhelm Lindstrøm - View this family
husband
herself
Isabella Graham
Birth: June 7, 1852Skophuset, Sunds sogn, Hammerum herred
Death: January 21, 1918Grenaagade 3, 2. sal, Kbh. i Rosenvængets sogn, Kbh.
Marriage: May 11, 1874
12 years
son

Shared note
Isabella Graham alias Isabella Lindstrøm f. Graham Født: 07-06-1852 i Skophuset, Sunds sogn, Hammerum herred og døbt 18-07-1852 i Sunds kirke, Hammerum herred - datter af proprietær Andrew Graham og hustru Ane Magrethe Larsen på 28 år, i Skophuset. Kilde: KB-opslag 48, nt. 6. Sunds sogn. Hammerum herred. Ringkøbing amt. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=169800#169800,28511556 Gift 11-05-1874: Andreas Peter Vilhelm Lindstrøm, f. 01-12-1847 i Holbæk Skt. Nikolaj sogn, gifter sig 11-05-1874 med Isabella Graham, f. 07-06-1852 i Skophusgaard, Sunds sogn, datter af Andrew Graham. Kilde: Knud B. Christoffersen Andreas og Isabella meldes ind i menigheden: Kildeinformasjon: Oslo fylke, Den Katolsk Apostoliske Menighet i Kristiania i Dissentersamfunn, Dissenterprotokoll nr. 1 /1 (1877-1891), Innmeldte dissentere *)1886-1889, side 7-8. Hjemmeside: arkivverket.no *) dissident - en person med en politisk eller religiøs overbevisning der afviger fra den officielle Død 21-01-1918: Isabella Lindstrøm f. Graham dør 21-01-1918, 65 år gl., på bopælen Grenaagade 3, 2. sal, Kbh. i Rosenvængets sogn, Kbh., og bliver begravet 25-01-1918 på Garnisons kirkegård, Kbh. Hustru. Født 07-06-1852 i Herning. Gift med fhv. guldsmed Andreas Lindstrøm. Kilde: KB-opslag 236, nr. 3. Rosenvængets sogn. År 1912-1921. KB_1892_022_3_008_0234a-DK Om faderen Andrew Graham: Født 3/1 1827 (Tikøb) - død 1878 (Kbh). Forældre: gårdmand Joseph Graham (Skotland) gift 1809 i Tikøb med Margrethe Coulteheard, de fik bl.a. tre børn James, Andrew og Bethsy); (familien var reformerte); Sønnen Andrew blev den 12/4 1850 gift m. Anna Margrethe Larsdatter i Sct Olai i Helsingør i 1850; da var Andrew brobetjent (ligesom svigerfaderen), I FT 1850 var han ”handelsbetjent” hos van Mehren; ældste datter var Isabella, der blev født i Skophusgården i Sunds, Ringkøbing amt den 7. juni 1852, hvor hun blev sat i pleje hos Andrews søster Mathilde i Skophusgaarden, hvor Isabella tilsyneladende voksede op; (Isabella blev i 1874 gift med Andreas Peter Wilhelm Lindstrøm); Familien flyttede i 1858 til København; Boede ved FT 1860 i Toldbodvejen, Østerbro IV (opslag 122) og angives at være handelskommis; I 1863 og 1874 kaldes han ”Traadhandler”;. (i 1880 fik konen pension af kirken, hun boede i Kbh., Gernersgade 3 med 6 børn); Enken boede i FT 1901 i Øster Farimagsgade 79; De fik 7 børn; De fik de to børn (Josephine (23/8 50) og John Laurits (??)) i Helsingør; De to næste var Mathilde (18/5 1856) og Andrea Nielsine (14/1 1858); I København fik de Betzy (16/8 60) og sidst sønnen Charles (ældste søn) døde i Montana, USA i 1905); Diakon; Han blev syvdiakon i 1867; fremstillet til højere embede 3/8 1875, ordineret til præst i august 1876: men døde altså blot to år senere. Kilde: Knud B. Christoffersen Folketællinger: FT-1855: Ringkøbing, Hammerum, Sunds, Ildsgaard bye, En gaard, 10.1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, D3663: Niels Hansen, 28, Gift, Gaardmand, Thikjøb, Frederiksborg Amt Isabelle Mathilde Graham, 38, Gift, Hans kone, Thikjøb, Frederiksborg Amt >> Isabelle Graham, 3, Ugift, Pleiedatter, Her i Sognet Joseph Graham, 90, Enkemand, Konens fader, Grathnegræn?? i Skotland Maren Jensen, 18, Ugift, Tjenestepige, Her i Sognet Kristen Knudsen, 24, Ugift, Tjenestekarl, Her i Sognet Bosætter sig i 1891 i Roskilde, hvorfra de flytter til København i 1904. FT-1911: Grenaagade 3, Kbh.: Andreas Peter Vilhelm Lindstrøm, f. 01-12-1847 i Holbæk, katolik, gift, husfar, tilflyttet fra Roskilde i 1904, fhv. guldsmed - har nu en levevej i katolsk-apostolske kirke, Rosenvænget >> Elisabeth Lindstrøm, f. 07-06-1852 i Herning, katolik, gift, husmor, tilflyttet fra Roskilde i 1904 Andrew Lindstrøm, f. 17-06-1883 i Kbh., katolik, ugift, tilflyttet fra Randers i 1908, søn, kontorist i Børsbygningen Olaf Lindstrøm, 13-02-1886 i Christiania, Norge, katolik, ugift, tilflyttet fra Hillerød i 1905, søn, kontorist i Nørregade Rigmor Lindstrøm, f. 07-12-1887 i Christiania, Norge, katolik, ugift ,tilflyttet fra Roskilde i 1904, datter, kontorist på Amagertorv 19 Magrete Andrea Elisabeth Lindstrøm, f. 21-08-1890 i Christiania, Norge, katolik, ugift, tilflyttet fra Roskilde i 1904, datter, telefonistinde i Nørregade Kilde: FT-opslag 8 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=65226#65226,12583254 FT-1916: Grenaagade 3, 2. sal, th., fam. 6, Kbh.: Andreas Peter Vilhelm Lindstrøm, f. 01-12-1847 i Holbæk, katolsk-apostolsk, gift, husfar, i kirkens tjeneste (den katolsk-apostolske kirke) >> Isabella Lindstrøm, f. 07-06-1852 i Herning, katolsk-apostolsk, gift, husmor Johanne Lindstrøm, f. 10-04-1882 i Kbh., katolsk-apostolsk, ugift, kontoristinde hos Werner, Kultorvet Andrew Lindstrøm, f. 17-06-1883 i Kbh., katolsk-apostolsk, ugift, bankassistent i Den Private Laanebank Margareth Lindstrøm, f. 21-08-1890 i Christiania, Norge, katolsk-apostolsk, kontoristinde i Telefonkontoret Marie Lindstrøm, f. 11-12-1891 i Vordingborg, katolsk-apostolsk, kontoristinde i Dansk Genforsikring Kilde: FT-opslag 13-14 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=72373#72373,13077474