Correll_Dohlmann

Maren Kathrine JensenAge: 25 years18751900

Name
Maren Kathrine Jensen
Birth February 13, 1875
Alias
Maren Kathrine Gundelach f. Jensen

Christening April 11, 1875 (Age 57 days)
Birth of a daughter
#1
Gudrun Vincentia Gundelach
June 21, 1894 (Age 19 years)
Christening of a daughterGudrun Vincentia Gundelach
August 19, 1894 (Age 19 years)
MarriageMartin Johannes GundelachView this family
October 27, 1895 (Age 20 years)
Birth of a son
#2
Kay Vincentius André Gundelach
October 25, 1897 (Age 22 years)
Christening of a sonKay Vincentius André Gundelach
January 1, 1898 (Age 22 years)
Death June 29, 1900 (Age 25 years)

Burial July 4, 1900 (5 days after death)
Family with Martin Johannes Gundelach - View this family
husband
herself
Marriage: October 27, 1895Helligkorskirken, Kbh.
-16 months
daughter
3 years
son
Martin Johannes Gundelach + Annette Kirstine Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 16, 1901Sions kirke, Kbh.
13 months
step-daughter
2 years
step-son
5 years
step-son

Shared note
Maren Kathrine Jensen alias Maren Kathrine Gundelach f. Jensen Født: 13-02-1875 i Stengade 3, 2. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 11-04-1875 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af arbejdsmand Frederik Jensen og hustru Hansine Andrine Severine Hansen på 30 år. Kilde: KB-opslag 20, nr. 91. Sankt Johannes, Kbh. K.M. År 1874-1879. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155836#155836,26055553 Gift 27-10-1895: Ungkarl, elektriker Martin Johannes Gundelach, 23 år gl., Nørrebro Allé 13, 4. sal, Kbh., (f. 09-06-1872 i Nørrebrostræde 7, st., Kbh. af forældrene: Snedker Christian Gundelach og hustru Nikoline Dorthea Jensen, som bor Østerbrogade 58, Kbh.) gifter sig 27-10-1895 i Helligkorskirken, Kbh. med pigen Maren Kathrine Jensen på 20 år, Bagergade 19, 3. sal, Kbh. (f. 13-02-1875 i Stengade 3, 2. sal, København af forældrene: Arbejdsmand Frederik Jensen og hustru Hansine Andrine Severine Hansen. Moderen er enke og bor Nørre Allé 13, Kbh.). Vidner: Christian Gundelach, cigararbejder, Østerbrogade 58, Kbh., og Peter Scholdborg, stukatør og gibser, Slotsgade 19, 4. sal. Kilde: KB-opslag 204, nr. 178. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151009#151009,25054509 Død 29-06-1900: Maren Kathrine Gundelach f. Jensen dør 29-06-1900 i Skt. Johannes sogn, Kbh., 25 år gl., og bliver begravet 04-07-1900 på Assistens kirkegård, Kbh. Maskinarbejder Gundelachs hustru, Ryesgade 40, Kbh. Kilde: KB-opslag 38, nr. 193. Sankt Johannes sogn, Kbh. K.M. År 1899-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155891#155891,26073279 2 børn i ægteskab. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 26-01-1895 Hovedperson: Martin Johannes Gundelach, f. 09-06-1872 i København - Stillinger: Mekaniker >> Ægtefælle: Maren Cathrine Gundelach, f. 13-02-1875 i København; død 29-6-1900 Adresser: 16-01-1895: Fra Østerbrogade 58, stuen 16-01-1895: Nørre Allé 13, 4. - hos Jensen 01-11-1895: Ryesgade 40 C, 5. 01-11-1900: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0009. Registerblad 3768 (unikt id: 2181652)