Correll_Dohlmann

Gudrun Vincentia GundelachAge: 61 years18941955

Name
Gudrun Vincentia Gundelach
Birth June 21, 1894 22 19
Alias
Gudrun Vinzencia Gundelach og Gudrun Vincentia Nielsen f. Gundelach

Christening August 19, 1894 (Age 59 days)
Marriage of parentsMartin Johannes GundelachMaren Kathrine JensenView this family
October 27, 1895 (Age 16 months)
Birth of a brotherKay Vincentius André Gundelach
October 25, 1897 (Age 3 years)
Christening of a brotherKay Vincentius André Gundelach
January 1, 1898 (Age 3 years)
Death of a motherMaren Kathrine Jensen
June 29, 1900 (Age 6 years)

Marriage of a parentMartin Johannes GundelachAnnette Kirstine FrederiksenView this family
August 16, 1901 (Age 7 years)
Birth of a half-sisterBirtha Marie Margrethe Gundelach
September 15, 1902 (Age 8 years)
Christening of a half-sisterBirtha Marie Margrethe Gundelach
December 28, 1902 (Age 8 years)
Birth of a half-brotherErhardt Jens Christian Gundelach
September 12, 1904 (Age 10 years)
Birth of a half-brotherEgon Hilbert Gundelach
September 11, 1909 (Age 15 years)
Christening of a half-brotherEgon Hilbert Gundelach
December 26, 1909 (Age 15 years)
MarriageAlfred Peter NielsenView this family
September 19, 1913 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Georg Alfred Gundelach
December 26, 1913 (Age 19 years)
Christening of a sonGeorg Alfred Gundelach
March 1, 1914 (Age 19 years)
Death of a paternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 20 years)
Death of a paternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 38 years)

Marriage of a childGeorg Alfred GundelachFru_Elga GundelachView this family
October 9, 1939 (Age 45 years)

Death of a fatherMartin Johannes Gundelach
July 22, 1947 (Age 53 years)
Death of a husbandAlfred Peter Nielsen
May 5, 1950 (Age 55 years)

Death September 7, 1955 (Age 61 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 27, 1895Helligkorskirken, Kbh.
-16 months
herself
3 years
younger brother
Father’s family with Annette Kirstine Frederiksen - View this family
father
step-mother
Marriage: August 16, 1901Sions kirke, Kbh.
13 months
half-sister
2 years
half-brother
5 years
half-brother
Family with Alfred Peter Nielsen - View this family
husband
herself
Marriage: September 19, 1913Mariendalskirken, Frbg.
3 months
son

Shared note
ID 248-1b5a2b1: Gudrun Vincentia Gundelach alias Gudrun Vinzencia Gundelach og Gudrun Vincentia Nielsen f. Gundelach Født: 21-06-1894 på Baggesensgade 34, 5. sal, Kbh. i Helligkors sogn, Kbh. og døbt 19-08-1894 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af ugift Maren Kathrine Jensen på 19 år og (ID 248-1b5a2b) udl. fader, mekaniker Martin Johannes Gundelach. Faddere: Pigen Dora Melcher, Dosseringen 26. Mekaniker Gustaf Jønsson, Skydebanegade 6. Maskinarbejder Vilhelm Gundelach, Østerbrogade 58 (barnets farbror). Pigen Inger Bjerre, Slotsgade 14. Kilde: KB-opslag 214, nr. 185. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1892-1895. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150995#150995,25050250 Gift 19-09-1913: Ungkarl, mekaniker Alfred Peter Nielsen, på 24 år, boende Jægersborggade 18, 1. sal, (f. 22-05-1889 i Kbh., søn af møllerkusk Lars Hansen Nielsen og hustru Maren Elisabeth (Rasmine) f. Andersen, nævnte sted), gifter sig 19-09-1913 i Mariendalskirken, Frbg. med pigen Gudrun Vincentia Gundelach på 19 år, boende Godthaabsvej 12 B, Frbg. (f. 21-06-1894 i Kbh., datter af mekaniker Martin J. Gundelach og hustru Maren K. Jensen, moder død). Forlovere: Værkmester ved Statsbanerne, Martin J. Gundelach (brudens far), Godthaabsvej 12 B, og kulmåler Lars Hansen Nielsen (brudgommens far), Jægersborggade 18, Kbh. Kilde: KB-opslag 165, nr. 86. Mariendals sogn, Frbg. K.M. År 1905-1918. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153627#153627,25601917 Død 07-09-1955: Gudrun Vincentia Nielsen f. Gundelach dør 07-09-1955, 61 år gl. Kilde: Karsten Egeblads hjemmeside - egeblad.dk 1 søn i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-04-1911 >> Gudrun Vincentia Gundelach, 21-06-1894 i København - Stillinger: Tjp. Adresser: 25-04-1911: Fra Smallegade 24 til Adelgade 79, 1. - hos Bagerm. Lichtenberg 01-05-1911: Adelgade 79, 1. 06-07-1911: Sølvgade 6, stuen th. - hos Flyge 01-10-1911: Sankt Josephs Hospital som Patient, Sankt Josephs Hospital 17-11-1911: Lille Strandvej 2 A, 1. - hos Gundelach (hos sin onkel Vilhelm Christian Nicolai Gundelach) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0031. Registerblad 2291 (unikt id: 1937153) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1903 Hovedperson: Alfred Peter Nielsen, f. 22-05-1889 i København - Stillinger: Mekaniker >> Ægtefælle: Gudrun Vincensia Nielsen, f. 21-06-1894 i København Registrators kommentar: Noteret gift 01-11-1913, unikt id: 1937153 (læs: gift 19-09-1913) Adresser: ...... 01-09-1910: Thorsgade 107, 3. sal - i hjemmet 01-11-1910: Fredensborggade 5, 3. sal - i hjemmet 01-11-1911: Jægersborggade 18, 1. sal 01-11-1913: Holtegade 7, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) - fejlrettes. Filmrulle 0021. Registerblad 3197 (unikt id: 2441711) * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Familien Gundelach nedstammer bl.a. fra Hans Christian Meisner f. ca. 1730 i København, der er 3 x tipoldefar til Gudrun Vincentia Gundelach, f. 21-06-1894 i Helligkors sogn, Kbh. Hans Christian Meisner er bror til Christian Meisner, f. ca. 1735 i København, der er Lise-Lone Correll Dohlmann Friismose's 4 x tipoldefar. De to Meisner-brødres far er Christopher Meisner, som der endnu ikke er fundet oplysninger om.