Correll_Dohlmann

Margrethe Christine Gundelach PedersenAge: 79 years19031982

Name
Margrethe Christine Gundelach Pedersen
Birth February 15, 1903 35 21
Alias
Margrethe Christine Gundelach Abrahamsen f. Pedersen

Christening March 8, 1903 (Age 21 days)
Birth of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
May 8, 1904 (Age 14 months)
Christening of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
February 19, 1905 (Age 2 years)
Birth of a sisterVincenzia Gundelach Pedersen
July 7, 1910 (Age 7 years)
Christening of a sisterVincenzia Gundelach Pedersen
September 25, 1910 (Age 7 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 11 years)
Birth of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
September 21, 1919 (Age 16 years)
Christening of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
October 19, 1919 (Age 16 years)
MarriageJohan Holger Ingvard AbrahamsenView this family
February 1, 1924 (Age 20 years)
Death of a motherVincenzia Christine Gundelach
October 22, 1928 (Age 25 years)
Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 29 years)

Death of a fatherPeder Georg Christian Pedersen
February 13, 1935 (Age 31 years)
Death of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
October 27, 1965 (Age 62 years)
Burial of a sisterInger Helene Gundelach Pedersen
November 1965 (Age 62 years)
Death of a sisterVincenzia Gundelach Pedersen
about 1982 (Age 78 years)
Death February 27, 1982 (Age 79 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 18, 1900Skt. Jakobs kirke, Kbh.
2 years
herself
15 months
younger sister
6 years
younger sister
9 years
younger brother
Christian Georg Gundelach-Pedersen
Birth: September 21, 1919 52 38Jagtvej 197, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: December 2, 1990Aalborg
Family with Johan Holger Ingvard Abrahamsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 1, 1924Skt. Jakobs kirke, Kbh.

Shared note
ID 248-1b5a2e1: Margrethe Christine Gundelach Pedersen alias Margrethe Christine Gundelach Abrahamsen f. Pedersen Født: 15-02-1903 på Classensvej 11, 3. sal, Kbh. i Sankt Jakobs sogn, Kbh. og døbt 08-03-1903 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af styrmand Peder Georg Christian Pedersen og hustru (ID 248-1b5a2e) Vincenzia Christine f. Gundelach, 21 år gl. Faddere: Cigarhandler Chr. Gundelach (barnets morfar) og hustru (alias barnets mormor: ID 248-1b5a2: Nicoline Dorthea Gundelach f. Jensen). Elektriker Martin Gundelach (alias barnets morbror: ID 248-1b5a2b: Johannes Martin Gundelach). Mekaniker Wilhelm Gundelach (alias barnets morbror: ID 248-1b5a2c: Vilhelm Christian Nicolai Gundelach). Fru Margrethe Riisberg, Kbh. (alias barnets moster: ID 248-1b5a2d: Margrethe Johanne Risberg f. Gundelach) Forældrene viet 18-12-1900 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 89, nr. 44. Sankt Jakobs sogn, Kbh. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155788#155788,26040141 Gift 01-02-1924: Ungkarl, politibetjent Johan Holger Ingvard Abraham *), Griffenfeldsgade 24, Kbh. (f. 29-08-1898 i Helligkors sogn, søn af afdøde kelner Ernst Abraham og hustru Pouline Marie Petrine f. Steffensen, samme sted) gifter sig 01-02-1924 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med pige Margrethe Christine Gundelach Pedersen, Jagtvejen 217, Kbh. (f. 15-02-1903 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., datter af skibsfører Peder Georg Christian Pedersen og hustru Vincenzia Christine f. Gundelach, samme sted). Lysning i Sions kirke, Kbh. Vidner: Brudens far samt malermester Johs. Christensen, Jyderup. Kilde: KB-opslag 218, side 215. Sions sogn, Kbh. K.M. År 1917-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155567#155567,25995236 *) Rettet til Abrahamsen iflg. skrivelse fra Kirkeministeriet 10-02-1938 Død 27-02-1982: Margrethe Christine Gundelach Abrahamsen f. Pedersen, 79 år gl. Født 15-02-1903 i Skt. Jakobs sogn, Kbh. Kilde: Karsten Egeblad's hjemmeside - egeblad.dk 2 sønner i ægteskabet. Se: Karsten Egeblad's hjemmeside - egeblad.dk Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1895 Hovedperson: Peter Georg Christian Petersen, f. 20-07-1868 i Helsingør - Stillinger: Styrmand Ægtefælle: Christine Petersen, f. 14-06-1881 i København (læs: Vincenzia Christine Pedersen) Børn: >> Margrethe Christine Gundelach Petersen, f. 15-02-1903 Inger Helene Petersen, f. 01-05-1904 (læs: 08-05-1904) Vinzeneta Petersen, f. 07-07-1910 Adresser: 01-05-1895: Sortedams Dossering 61 D , 1. - hos Hjemmet 01-05-1896: Frameldt 01-05-1901: Aarhusgade 32, 4. 01-05-1904: Kildevældsgade 75, 3. 01-05-1905: Strandboulevard 59, 1. 01-05-1911: Løgstørgade 21, stuen (Rosenvængets, Davids sogne) 01-05-1915: Jagtvej 197, 1. Kilde: .politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0038. Registerblad 3088 (unikt id: 2273855) FT-1921: Jagtvej 197, 1. sal, th., Kbh.: ID 248-1b5a2e: Vincenzia Christine Pedersen, f. 14-06-1881 i Kbh., gift, tilflyttet i 1903 fra Esbjerg >> ID 248-1b5a2e1: Margrethe (Christine) Gundelach Pedersen, f. 15-02-1903 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e2: Inger Helene Gundelach Pedersen, f. 08-05-1904 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e3: Vincenzia Gundelach Pedersen, f. 07-07-1910 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e4: Christian Gundelach Pedersen, f. 21-09-1919 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2: Nikoline Dorthea Gundelach, f. 07-11-1844 i Skælskør, enke, tilflyttet i 1864 fra Skælskør Kilde: FT-opslag 314. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83221#83221,13755277