Correll_Dohlmann

Inger Helene Gundelach PedersenAge: 61 years19041965

Name
Inger Helene Gundelach Pedersen
Birth May 8, 1904 36 22
Alias
Inger Helene Gundelach Egeblad f. Pedersen

Hjemmedøbt June 16, 1904 (Age 39 days)
Christening February 19, 1905 (Age 9 months)
Birth of a sisterVincenzia Gundelach Pedersen
July 7, 1910 (Age 6 years)
Christening of a sisterVincenzia Gundelach Pedersen
September 25, 1910 (Age 6 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Gundelach
June 21, 1914 (Age 10 years)
Birth of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
September 21, 1919 (Age 15 years)
Christening of a brotherChristian Georg Gundelach-Pedersen
October 19, 1919 (Age 15 years)
Birth of a son
#1
Mogens Egeblad
July 29, 1926 (Age 22 years)
Christening of a sonMogens Egeblad
November 21, 1926 (Age 22 years)
Death of a motherVincenzia Christine Gundelach
October 22, 1928 (Age 24 years)
Death of a maternal grandmotherNicoline Dorthea Jensen
September 5, 1932 (Age 28 years)

Birth of a son
#2
Klas Egeblad
August 25, 1933 (Age 29 years)
Christening of a sonKlas Egeblad
November 26, 1933 (Age 29 years)
Death of a fatherPeder Georg Christian Pedersen
February 13, 1935 (Age 30 years)
Marriage of a childMogens EgebladBodil Møller RasmussenView this family
May 18, 1951 (Age 47 years)
Death October 27, 1965 (Age 61 years)
Burial November 1965 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 18, 1900Skt. Jakobs kirke, Kbh.
2 years
elder sister
15 months
herself
6 years
younger sister
9 years
younger brother
Christian Georg Gundelach-Pedersen
Birth: September 21, 1919 52 38Jagtvej 197, Kbh. i Sions sogn, Kbh.
Death: December 2, 1990Aalborg
Family with Knud Gustav Egeblad - View this family
husband
herself
son
daughter
Private
son
Klas Egeblad
Birth: August 25, 1933 35 29Odense Fødeklinik, Odense Thomas Kingos sogn
Death: February 3, 2009Ålborg Sygehus
Knud Gustav Egeblad + Eva Holstein - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: July 24, 1971b.v. på Lyngby Rådhus

Shared note
ID 248-1b5a2e2: Inger Helene Gundelach Pedersen alias Inger Helene Gundelach Egeblad f. Pedersen Født: 08-05-1904 på Kildevældsgade 75, 3. sal, Kbh. i Sions sogn, Kbh. og hjemmedøbt der 16-06-1904. Fremstillet 19-02-1905 i Sions kirke, Kbh. - datter af styrmand Peder Georg Christian Pedersen og (ID 248-1b5a2e) hustru Vincenzia Christine f. Gundelach, 23 år gl. Faddere: Cigarhandler Chr. Gundelach (barnets morfar) og hustru Nikoline (alias barnets mormor: ID 248-1b5a2: Nicoline Dorthea Gundelach f. Jensen), Østerbrogade 58, og Margrethe Gundelach, Suensonsgade 44. Forældrene viet 18-12-1900 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 59, nr. 97. Sions sogn, Kbh. K.M. År 1903-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155557#155557,25992024 Gift 18-12-1925: Ungkarl, læge Knud Gustav Egeblad, Brogade 2, Næstved, 28 år gl. (f. 23-11-1897 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., søn af mekaniker Victor Alfred Christian Egeblad og hustru Anna Mathilde Christiansen) gifter sig 18-12-1925 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. med ugift Inger Helene Gundelach Pedersen på 21 år, Jagtvej 197, 1. sal, Kbh. (f. 08-05-1904 i Sions sogn, Kbh., datter af styrmand Peder Georg Christian Pedersen og hustru Vincenzia Christine f. Gundelach, samme steds). Forlovere: Fædrene. Kilde: KB-opslag 267, nr. 96. Sankt Jakobs sogn. K.M. År 1921-1928. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155805#155805,26045615 Død 27-10-1965: Inger Helene Gundelach Egeblad f. Pedersen dør 27-10-1965 på Rigshospitalet, Kbh., 61 år gl., og bliver 28-10-1965 ført fra R.H. til Bispebjerg krematorium. Hendes urne nedsættes i nov. 1965 på Glamsbjerg kirkegård, Køng sogn, Båg herred. Født 08-05-1904 i Kbh. Gift med læge (læs: Knud Gustav Egeblad), Nørregade 32, Glamsbjerg (Køng sogn). Kilde: KB-opslag 183, nr. 139. Rigshospitalets Præsteembede, K.M. År 1963-1966. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154769#154769,25833142 3 børn i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1895 Hovedperson: Peter Georg Christian Petersen, f. 20-07-1868 i Helsingør - Stillinger: Styrmand Ægtefælle: Christine Petersen, f. 14-06-1881 i København (læs: Vincenzia Christine Pedersen) Børn: Margrethe Christine Gundelach Petersen, f. 15-02-1903 >> Inger Helene Petersen, f. 01-05-1904 (læs: 08-05-1904) Vinzeneta Petersen, f. 07-07-1910 Adresser: 01-05-1895: Sortedams Dossering 61 D , 1. - hos Hjemmet 01-05-1896: Frameldt 01-05-1901: Aarhusgade 32, 4. 01-05-1904: Kildevældsgade 75, 3. 01-05-1905: Strandboulevard 59, 1. 01-05-1911: Løgstørgade 21, stuen (Rosenvængets, Davids sogne) 01-05-1915: Jagtvej 197, 1. Kilde: .politietsregisterblade.dk, Station 7 (Østerbro) - fejlrettes. Filmrulle 0038. Registerblad 3088 (unikt id: 2273855) FT-1921: Jagtvej 197, 1. sal, th., Kbh.: ID 248-1b5a2e: Vincenzia Christine Pedersen, f. 14-06-1881 i Kbh., gift, tilflyttet i 1903 fra Esbjerg ID 248-1b5a2e1: Margrethe (Christine) Gundelach Pedersen, f. 15-02-1903 i Kbh., ugift >> ID 248-1b5a2e2: Inger Helene Gundelach Pedersen, f. 08-05-1904 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e3: Vincenzia Gundelach Pedersen, f. 07-07-1910 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2e4: Christian Gundelach Pedersen, f. 21-09-1919 i Kbh., ugift ID 248-1b5a2: Nikoline Dorthea Gundelach, f. 07-11-1844 i Skælskør, enke, tilflyttet i 1864 fra Skælskør Kilde: FT-opslag 314. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83221#83221,13755277 * * * * * * * * * * * * * * * * * Knud Gustav Egeblad, f. 23-11-1897 i Skt. Matthæus sogn, Kbh., gifter sig med Inger Helene Gundelach Pedersen. Inger Helene Gundelach Pedersen's 3 x tipoldefar er: Hans Christian Meisner, f. ca. 1730 i København. Hans Christian Meisner er bror til Christian Meisner, f. ca. 1735 i København. Christian Meisner er Lise-Lone Correll Dohlmann Friismose's 4 x tipoldefar. De to Meisner-brødres far er Christopher Meisner, som der endnu ikke er fundet oplysninger om.